Saç Boyatmak, Ağda ve Makyaj Yapmak Orucu Bozar Mı?

Saç Boyatmak, Ağda ve Makyaj Yapmak Orucu Bozar Mı? Oruç Nedir? Ne Demek? Makkyaj Yapmak ve Saç Boyamak Orucu Bozar Mı? Ağda Yapmak veya Yaptırmak Orucu Bozar Mı?

HABER 05.04.2021, 23:00
Saç Boyatmak, Ağda ve Makyaj Yapmak Orucu Bozar Mı?

Yeni tip Koroanvirüs salgınıyla geçen uzun bir dönemin ardından Müslümanlar için kutsal olan Ramazan ayı başlıyor. Dünyadaki milyonlarca Müslüman'ın özlemle beklediği Ramazan ayında pek çok kişi oruç tutacak, namaz kılacak, dua edecek ve günlerini ibadetle geçirecek. Ancak en öne çıkan ibadet oruç olacak. Ramazan ayında milyonlarca kişi yeme-içme faaliyetlerini sınırlandıracak ve nefsini terbiye etmeye çalışacak. Tam da bu dönemde binlerce kişi aklını karıştıran, cevabını merak ettiği konularda sorular soruyor. En çok sorulan soruların başında ise "Saç boyamak orucu bozar mı?" ve "Ağda yapmak orucu bozar mı?" soruları geliyor. İşte tüm merak edilenler...

Oruç Nedir? Ne Demek?

Farsça kökenli bir kelime olan oruç "bir şeyden uzak durmak, bir şeye karşı kendini sınırlandırmak ve tutmak" anlamıne gelmektedir. Ramazan ayı ile özdeşleşmiş bu kelimeyi her Müslüman ezbere bilmektedir. Kuran-ı Kerim'de 13 yerde, hadislerde pek çok yerde geçen oruç kelimesi ibadeti simgelemektedir. Oruç tutan kişiler tan yerinin ağarmasından itibaren güneşin batmasına kadar şer'an belirlenen sürede ibadet etmek için yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durarak tutulur. Ramazan ayı boyunca milyonlarca Müslüman oruç tutarak ibadet etmektedir.

Makkyaj Yapmak ve Saç Boyamak Orucu Bozar Mı?

Orucun bozulması için kişinin oruçlu olduğu sürede yiyip içmesi ve cinsel ilişkiye girmesi gerekmektedir. Ancak pek çok kişi makyajın ve saç boyamanın da orucu bozacağını düşünmektedir. Ancak bu durum vesveseden ibarettir. Makyaj yapmak, saç boyamak orucu bozan bir eylem değildir. Oruçluyken bir şey yiyip içmediğiniz sürece saçınızı boyayabilir ve makyaj yapabilirsiniz. Bu konuda farklı iddialarda bulunan kişileri dikkate almamanız önerilir.

Ağda Yapmak veya Yaptırmak Orucu Bozar Mı?

Milyonlarca kişinin merak ettiği konuların başında ağda yaptırmanın orucu bozup bozmayacağı gelmektedir. Ramazan ayı yaklaşıkta bu tarz sorular artarken konu hakkında bilgi almak isteyenler internetet araştırma yapmaya başladı. Ancak vücudunuzdaki kılları istediğiniz şekilde alabilirsiniz ve hatta ağda yapmanız durumunda orucunuz bozulmaz. Çünkü orucun bozulması için yeme, içme ve cinsel ilişkide bulunmak gerekir. Yani ağda yaparken, kaşınızı, bıyığınızı, kıllarınızı alırken bir şey yemediğiniz veya içmediğiniz sürece orucunuz bozulmaz.


 

Yorumlar (0)
18
açık