Şenol Güneş Kimdir? Şenol Güneş'in Başarıları Nelerdir?

Beşiktaş futbol kulübünü son iki senedir şampiyonluğa taşıyan teknik adam Şenol Güneş'in kim olduğunu ve başarılarının neler olduğunu anlatan bir yazı paylaşmak istiyoruz. Bakalım, Şenol hoca kariyeri boyunca son yıllarda olduğu gibi başarılı bir kişi miydi? Yoksa, Şenol Güneş'i başarılı kılan iyi bir takımın başına geçmesi miydi?

HABER 29.05.2017, 21:49 08.09.2018, 20:18
Şenol Güneş Kimdir? Şenol Güneş'in Başarıları Nelerdir?

Şenol Güneş'in hayatını ve futbol kariyerini anlatacağımız bu yazıda Şenol hocanın bilinmeyen yönlerine de yer vereceğiz. Şenol Güneş'in özel hayatından, futbolculuk serüvenine; milli takımın başına gelmesinden, teknik adamlık serüvenlerine kadar bir çok şeyi aktarmaya çalışacağız. Bakalım, Şenol Güneş kimdir? Şenol Güneş'i ne kadar tanıyoruz? 

Şenol Güneş'in Özel Hayatı

Şenol Güneş 1 Haziran 1952 tarihinde Trabzon'da dünyaya gelmiştir. Gençlik yıllarında basketbol ile ilgilenen Güneş, ilk, orta ve lise öğrenimini Trabzon'da tamamlamıştır. Spora çok küçük yaşlardan itibaren ilgi duyan Güneş, eğitim ile sporu aynı anda yürütmüştür.  Eğitim Enstitüsünü'de bitiren Şenol Hoca, sporculuğu kadar, eğitime verdiği önem ile de ön plana çıkmaktadır. Liderlik vasfı ve hitap ettiği kişiler üzerinde otorite kurmasını iyi beceren kişilerdendir. Ciddi bir teknik direktör profilinin ardında babacan ve samimi bir kişiliği vardır. Güneş, evli ve iki çocuk babasıdır. Milliyetçi, toplumsal sorunlara karşı sağduyulu, kutsal ve örfi değerlere saygılı bir yaşam sürmüştür.

Şenol Güneş'in Futbol Kariyeri

Şenol  Güneş'in basketbola olan merakı küçük yaşlarda başlamışsa da yerini dönemin baskın sporu futbola bırakmıştır. Futbol'da da basketboldan kalan alışkanlığı kısmen devam ettirebileceği kaleciliği seçmiştir. Güneş'in kariyerine başladığı ilk takım, Erdoğdu Gençlik Klubüdür. Daha sonra 17 yaşına geldiğinde Trabzonspor'a taransfer olmuştur.  Aynı yıl içerisinde Akçabat Sebatspor ile sözleşme imzalayan Güneş, 1969 yılında profesyonel sporcu olmayı başarmıştır. Bu takımda 3 sene başarılı bir kalecilik serüveninin ardından tekrar Trabzonspor'a transfer olmayı başarmıştır. " Şenol Güneş, Trabzonspor'un kalesini 1972-1987 yılları arasında korumuştur. " Trabzonspor'un dördüncü büyük takım unvanını kazanmasını sağlayan yıllarda bu yıllardır. 

Trabzonspor, Şenol Güneş'in fileyi koruduğu bu yıllar içerisinde, 6 Türkiye Süper Lig Şampiyonluğu, 3 Türkiye Kupası Şampiyonluğu, 5 Cumhurbaşkanlığı Kupası Şampiyonluğu ve 3 Başbakanlık Kupası Şampiyonluğu ile toplamda " 17 kupa kazanmayı başarmıştır. " Türk futbol tarihinde Şenol Güneş, en uzun süre gol yemeyen kaleci 1.112 dakika ve bir sezonda en az gol yiyen kaleci 6 gol rekorunu da elinde tutmaktadır. 

1976 yılında Türkiye A Milli takımına seçilen güneş milli kaleyi 31 maçta korumuştur. 1987 yılında hem Trabzonspor, hem de Milli takımdan veda ederek futbol kariyerine son vermiştir. 

Şenol Güneş'in Teknik Direktörlük Kariyeri

Şenol hoca, teknik direktörlük kariyerine 1988-1989 sezonunda Trabzonspor'da başlamış ancak, yıl sonunda istifa etmiştir. 1990-1992 yıllarında Boluspor, 92-93 sezonunda İstanbulspor, 93-97 yılları arasında tekrar Trabzonspor, 97-98 futbol sezonunda Antalyaspor ve 98-99 sezonunda da Sakaryaspor'u çalıştırmıştır. Şenol hoca, bu takımları çalıştırdığı yıllar içerisinde büyük bir başarı elde edememiştir. Çalıştırdığı bu kulüplerde Türkiye Lig Kupası alamayan Şenol Hoca, Trabzonspor ile, 93-94 sezonunda Başbakanlık, 94-95 sezonunda da Türkiye Kupası ve Cumhurbaşkanlığı Kupası kazanmıştır.

Şenol hocanın en büyük başarısı 16 Ağustos 2000 tarihinde A milli takımın başına gelmesiyle başlamıştır.  A milli takımı 48 yılın ardından Dünya Kupası'na sokmayı başaran Şenol hoca, 2002 yılında Fransa'da gerçekleşen Fifa Dünya Kupası'nda Milli Takımın üçüncü olmasını sağlayan baş aktördür. Bu başarısıyla birlikte Şenol Güneş, UEFA resmi sitesinde yapılan ankette yılın antrenörü seçilmiştir. 2004 yılında, Milli takımımızın Avrupa Futbol Şampiyonasından elenmesiyle birlikte istifa etmiştir. 

Beşiktaş Futbol Kulubü ile sözleşme imzalamasından önce Şenol Hoca, Güney Kore'de FC Seoul ve Hugo Bross takımlarını çalıştırmış, tekrar ülkesine dönen Şenol hoca, 1 yıl çalıştırdığı Trabzonspor'un ardından Bursaspor ile anlaşmıştır. 11 Haziran 2015 tarihinde de Beşiktaş ile 2+1 yıllık olmak üzere sözleşme imzalamıştır. 

Şenol Güneş'in Beşiktaş Karinesi

Şenol Güneş, teknik direktörlükte kulüp takımları düzeyinde kariyerinin zirvesine Beşiktaş ile ulaşmıştır. Son iki yılda 2 kez Türkiye Lig Şampiyonluğu yaşamıştır. Avrupa klasmanında çok önemli başarılara imza atmıştır. Bu sene, Şampiyonlar Ligi grup elemelerinden bir üst tura çıkmayı küçük puan farkıyla kaçırarak UEFA Şampiyon Kulüpler Kupası'nda takımın çeyrek final oynamasını sağlamıştır. Şenol Güneş, Beşiktaş ile çıktığı 67 lig maçından 47 galibiyet ve 12 beraberlik ile inanılmaz bir istatistiğe ulaşmıştır. Beşiktaş spor camiası ile uzun yıllar devam edebileceğinin sinyallerini veren Şenol Hoca'nın başarılarının devam edeceğini düşünüyoruz. 

Şenol Güneş'in Teknik Direktörlük Başarıları

Şenol Güneş, yaklaşık 30 yıllık teknik direktörlük kariyerine Beşiktaş Spor Kulubü'ne gelene kadar çok büyük başarılar elde edememiştir.  Teknik direktör olarak, Şenol Güneş'in başarılarını aşağıdan görebilirsiniz.

  • Trabzonspor, 1993-94 sezonu, Başbakanlık Kupası Şampiyonluğu.
  • Trabzonspor, 1994-95, 2009-2010 sezonları Türkiye Kupası Şampiyonluğu,
  • Trabzonspor, 1994-95 sezonu, Cumhurbaşkanlığı Kupası Şampiyonluğu,
  • Trabzonspor, 2009-2010 sezonu, TFF Süper Kupa Şampiyonluğu,
  • Beşiktaş, 2015-2016 sezonu, Türkiye Spor Toto Süper Lig Şampiyonluğu,
  • Beşiktaş 2016-2017 sezonu, Türkiye Spor Toto Süper Lig Şampiyonluğu,
  • Beşiktaş, 2016-2017 sezonu, Uefa Avrupa Ligi Çeyrek Final,
  • Türkiye A Milli Futbol Takımı, 2002, Dünya Kupası üçüncülüğü
  • Türkiye A Milli Futbol Takımı; 2003 Konfederasyon Kupası üçüncülüğü
Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu