SGK 9.Dönem Denetmen Yardımcıları Kayıp Promosyon Olma Yolunda!
SGK 9.Dönem Denetmen Yardımcıları Kayıp Promosyon Olma Yolunda!

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından gerçekleştirilen 9. Dönem Sosyal Güvenlik Denetmen Yardımcılığı alımı çok uzun süreler geçmesine rağmen halen açıklanmadı. Süreç toplamda yarım yılı devirdi!

İlanın Gelişinden Bugüne Kadar Neler Oldu?

-17 Temmuz 2017 tarihinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 300 İİBF/SBF, 100 Matematik/İstatistik/Aktüerya Alanları için olmak üzere 400 Kişilik ilana çıkıldı. 

-Ön Başvurular 17 - 31 Temmuz 2017 tarihleri arasında kabul edildi.

-11 Ağustos 2017 tarihinde sözlü sınava katılmaya hak kazanan adayların listesi yayımlandı.  Sonuçlara göre İİBF/ alanından mülakata katılacak 1200. adayın puanı 84,28, İstatistik/Matematik/Aktüerya alanları içinse mülakata katılacak 400.adayın puanı 72,36 olarak gerçekleşti. 

-18  Eylül- 5 Ekim 2017 tarihleri arasında Sözlü Mülakatlar gerçekleştirildi. 

-Bekleyiş sürerken SGK Başkanı Sayın Dr. Mehmet Selim BAĞLI'nın 25 Ocak 2018 tarihinde sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada "Öncelikle sabrınız için teşekkür ederim,sonuçları en kısa sürede açıklamak için gece gündüz çalışıyoruz,biraz daha bizi mazur görün lütfen."  şeklinde bir açıklama yaparak adaylara en azından bir aksi seda gösterdi. Ancak yapılan açıklama belirsizliği ortadan kaldırmaya yetmiş değil.

Süreç Nerede Tıkanıyor?

Çeşitli kişilerin ortaya koyduğu farklı doneleri bir araya getirdiğimizde sonuçların açıklanması noktasında sürecin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda tıkanmış olduğu sonucuna ulaşabiliriz. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı'nın 10. Promosyon ve sonrası alımları da hızlı bir şekilde yaparak 5000 Denetim personeli hedefine en kısa sürede ulaşmak istediği, bu süreci hızlandırmak için 29 Aralık 2017'de çıkarılan yönetmelikle açıklanma tarihini 30 gün ile sınırlandırdığını bilmekteyiz. Hatta Başkanlığın, Bakanlığa bu konuyu ileterek sonuçların 29 Ocak 2018'den evvel kendilerine ulaştırılmasını beklediğine dair duyumlarımız da mevcut. Ancak buna rağmen halen listelerin son hali verilerek Başkanlığa gönderilmemiş olduğu ve Bakanlığın sürecin yavaş işlediği noktasında temel nokta olduğu sonucuna ulaşabiliriz.

Bekleyiş Uzadıkça Daha Vahim Senaryolar Konuşulmaya Başlandı

Özellikle süreç uzadıkça ortaya yeni duyumlar da çıkmaya başladı. Listelerin soruşturulmasının tamamlanmasından sonra evrakın kaybolduğu, sürecin başa sarılıp yeniden soruşturma yapıldığı ortaya atılan iddialar arasında. Bu konuda da herhangi bir netlik bulunmamakta.

Bir diğer önemli iddia ise Bakanlığın Taşeron ve Asgari Ücret gibi konularla ilgilenmesi nedeniyle süreci o arada dondurduğu ve hiçbir adımın atılmadığı yönünde. 

Her iki iddia da adayların bekleyişindeki anlamsız uzamaya bakılınca mümkün dedirtecek cinsten.

150 Güne Günler Kala Adaylar Hala Sonuç Bekliyor!

2018 KPSS için zamanın daraldığı bu günlerde, akıllarında mülakat sonucu varken başka bir şeye çalışmanın zorluğunu yaşayan bu arkadaşlarımız için yetkili makam, merci ve kişilerden sonuçların bu hafta içinde açıklanmasını arz ediyoruz. 

İkinci KAYIP PROMOSYON Olmaya Az Kaldı!

Meslekte Sosyal Güvenlik Denetmenliği'nin 2011 yılındaki ilk promosyonu alınmadan evvel alınmış olduğu söylenen ve bir elin parmağı kadar mensubu kalan bir promosyondan bahsedilir. O dönem Kontrol Memurluğu'ndan geçenleri müteakiben KPSS puanı ile alınmış olan bu meslek mensuplarının zaman içinde başka mesleklere geçtiği ve meslekte o promosyondan çok az kişi kaldığı için Kayıp Promosyon olarak anıldığı söylenmektedir. O KAYIP PROMOSYONDAN sonra 9.promosyon da gün gün erimekte ve hem fiilen hem de ruhen kaybolmaktadır.

Gerek sürecin uzun olması nedeniyle başka mesleği kazanan çok fazla adayın varlığı gerekse bekleyiş içerisinde sinir ve tahammül sınırları zorlanmaya başlayan adayların artık mesleğe eskisi kadar sıcak bakamıyor oluşu aslında fiilen mesleğe girse dâhi ruhen mesleğe kendisini tam veremeyecek bir promosyon inşa etmekte. Bu her şeyden evvel beşeri sermaye kaybı anlamına gelmektedir ve ülkemizin en önemli değeri olan genç insanların yavaş yavaş umutsuz birer varlık haline gelmesine yol açmaktadır.  

Süreç o kadar uzamıştır ki; artık tek bir gün bile beklemeye kimsenin tahammülü yoktur. Devletin güvenliği, ülkenin bekası söz konusu olduğu takdirde her tür bekleyişi seve seve kabul edecek bunca adayı bu ruh halinin içine sokan temel unsur BELİRSİZLİKTİR. Tüm yetkililerin ağız birliği etmişçesine tek bir açıklama bile yapmamış olması adayların umudunu her gün tüketmektedir. Bu nedenle en kısa sürede sonuçlara dair en azından bir açıklama yapmak, sorumlu olan devlet büyüklerimizin, bu gençlere yapabileceği en büyük iyiliktir. Bu konuda gelişme olana dek konunun tüm adaylar adına takipçisi olmaya devam edeceğiz.

SGK Denetmen Yardımcılığı Mülakat Sonuçları ARTIK Açıklansın Diyor ve Sayın Devlet Büyüklerimizi bir açıklama yapmaya tüm bekleyen adayların vicdanı adına davet ediyoruz.

9.Promosyon Sosyal Güvenlik Denetmen Yardımcılığı FORUM Başlığımız için Tıklayınız!

SG Denetmen Yardımcılığı MESLEK TANITIMI için Tıklayınız!

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları