Tam Kapanma Yine Gündemde

Koronavirüs salgınında zor günler yaşanırken bilim kurulu toplantısı sonrası tam kapanma bekleniyor. Vaka sayılarındaki artışın durdurulamaması tam kapanma yönünde karar alınmasına neden olabilir.

HABER 23.04.2021, 12:39
Tam Kapanma Yine Gündemde

Koronavirüs ile mücadelede oldukça sıkıntılı günler yaşanırken, Sağlık Bakanlığı'nca açıklanan veriler her geçen gün daha da korkutucu bir hal aldı. Vaka sayılarında ve vefat rakamlarındaki artış üzücü bir biçimde artarken, aşılamada ise istenilen seviyeye gelinmiyor olması gelecek günler hakkında akıllarda soru işaretlerine neden oluyor.

Koronavirüs vaka ve vefat sayılarındaki artış bu şekilde devam ederken, gözler de yapılacak olan Bilim Kurulu toplantısını döndürüldü. Bir türlü istenilen yavaşlamanın sağlanamaması nedeniyle kritik kurul toplantıda yeni tavsiye kararların alınması ve önerilmesi bekleniyor.

KORKUTUCU TABLO

Türkiye'de son 24 saatte 312 bin 109 yeni Covid-19 testi yapıldı, 54 bin 791 kişinin testi pozitif çıktı, 354 vatandaş ise koronavirüs nedeniyle hayatını yitirdi. Bugün hasta sayısı 3 bin 128 oldu.

Son 24 saatte 65 bin 593 kişinin Covid-19 tedavisinin sona ermesiyle iyileşen sayısı 3 milyon 909 bin 935'e ulaştı.

22 Nisan'da toplam test sayısı 45 milyon 40 bin 704'e ulaştı. Toplam verilere göre vaka sayısı 4 milyon 501 bin 382, vefat sayısı 37 bin 329, ağır hasta sayısı ise 3 bin 463 oldu.

Haftalık tablo verilerine göre, bu hafta hastalarda zatürre oranı yüzde 2,9, yatak doluluk oranı yüzde 56,3, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 69,1, ventilatör doluluk oranı yüzde 35,7, ortalama temaslı tespit süresi 9 saat, filyasyon oranı yüzde 99,9 olarak kayıtlara geçti.

28 GÜN TAM KAPANMA

Vaka, ölüm ve hasta sayılarının ürkütücü derece yükselişte olduğu son zamanlarda son çare olarak görülen tam kapanma ise yeniden gündeme alındı. Aile Hekimleri Federasyonu (AHEF) 2. Başkanı Hacı Yusuf Eryazğan, içinde bulunduğumuz durumu 'vahim' olarak değerlendirerek en az 28 gün tam kapanma olması gerektiğini ya da aşılamaya çok fazla hız kazandırılması gerektiğini belirtti. Araba ve okullar gibi her fırsatta ve ortamda aşı yapılması gerektiğini belirten Eryazğan, 20-25 günde toplumun tüm gruplarının aşılanması gerektiğini söyledi.

KABİNE'NİN ANA GÜNDEMİNDE DE BU VAR

Gazeteci Candaş Tolga Işık, gelecek hafta toplanacak Bakanlar Kurulu'nun ana gündeminin tam kapanma olacağının söylendiğini belirterek bazı kabine üyelerinin 3 haftalık kapanma önerisini tamamıyla desteklediğini söyledi.

Tam kapanmanın pazartesi gününden itibaren başlayıp bayram sonuna kadar devam edebileceğini belirtilerek Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi.

"Hasta sayılarında dikkate değer bir düzelme olmazsa ki olacak gibi görünmüyor- pazartesi Bakanlar Kurulu'nun ana gündemi önümüzdeki hafta başlayıp bayram sonunda bitecek tam kapanma! Konuşabildiğim Kabine üyelerinin tamamı yaklaşık 3 haftalık bu tam kapanma önerisini destekliyor."

Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu