TC Kimlik Numarası İle Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

TC Kimlik Numarası İle Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır? Vergi Dairesi Borç Sorgulama ve Borç Ödeme Nasıl Yapılır? e-Devlet Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? Emlak Vergisi Sorgulama Nasıl Yapılır?

HABER 03.05.2021, 23:00
TC Kimlik Numarası İle Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Türkiye'de artık tüm iş ve işlemler elektronik ortamda yapılıyor. Devletin dijitalleşme kararıyla birlikte 2006 yılından itibaren pek çok hizmet e-Devlet platformuna taşındı. Bürokrasideki yavaşlığı, maliyeti ve yoğunluğu azaltmak için yürütülen çalışmalar sonucunda artık her işlem bir tıkla yapılabilir hale geldi. Örneğin askerlik durum sorgulama, 4A sigorta bilgisi sorgulama, adli sicil kaydı alma, duruşma bilgilerini görme e-Devlet ile mümkün hale geldi. Peki ya internetten vergi borcu sorgulanır mı? TC kimlik numarası ile vergi borcu sorgulama nasıl ve nereden yapılır?

Vergi Dairesi Borç Sorgulama ve Borç Ödeme

Vergi borcu işlemlerinin tamamından Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesindeki Gelir İdaresi Başkanlığı sorumludur. Geçmişte Gelir İdaresi Başkanlığına ait vergi dairelerinde büyük yoğunluk olmaktaydı. Hükümet konakları, vergi dairelerinde işlem yapmak çok zordu. Şimdiyse internet üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde işlem yapılabiliyor. Günümzüde vergi dairesi borç sorgulama ve borç ödeme işlemleri için https://ivd.gib.gov.tr/ internet sitesine girerek kayıt olmalısınız. Eğer e-Devlet şifreniz varsa e-Devlet üzerinden de giriş yapabilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Sitesine Kayıt İçin Gerekenler

  • T.C. kimlik numarası
  • Doğum tarihi
  • Anne kızlık soyası
  • Anne, eş, baba, çocuğa ait T.C. kimlik numarsası
  • Güvenlik kodu
  • Kullanıcı adı
  • Şifre

Şirket Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Koronavirüs salgını nedeniyle iş ve ekonomi dünyası küçülme eğilimine girse de Türkiye potansiyeli olan bir ülke. Binlerce şirket ve girişimci başarılı olmak için yarışıyor. Bu nedenle Türkiye'de binlerce kişi şirket vergi borcu sorgulama işlemi yapıyor. Bu işlem için yine Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi www.giv.gov.tr adresine girmeniz yeterli olacaktır. e-Devlet şifrenizle veya sisteme kayıt olup işlem yapabilirsiniz. Eğer daha önce İnternet Vergi Dairesi veya e-Beyanname sistemi şifresi almışsanız tekrar kayıt olmanıza gerek yoktur. Şirket vergi borcu sorgulama işlemi için sizden bazı bilgiler istenebilir.

Şirket Vergi Borcu Sorgulama İçin Gerekenler

Aşağıdaki bilgilerle yapılacak kulanıcı girişi ile şirket borcu sorgulayabilirsiniz. Ayrıca borç ödemesi yapabilir, dilekçe gönderebilir ve daha pek çok işlem yapabilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi interaktif işlemlerin yapılabildiği bir platformdur. Bu nedenle her işlem online olarak yapılabilir.

  • Tüzel kişiye ait vergi numarası
  • Tüzel kişinin kanuni temsilcisine ait T.C. kimlik numarası

e-Devlet Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Vadesi gelen, vadesi geçen, vadesi geçmemiş borçlarınızı öğrenmek için e-Devlet'e girmeniz yeterli olacaktır. e-Devlet'e girmek için T.C. kimlik numarası ve şifre bilgisi yeterli olacaktır. Eğer daha önce şifre almadıysanız PTT'ye giderek küçük bir ücret karşılığında şifre alabilirsiniz. Daha sonra arama butonuna vergi borcu sorgulama yazarak işlem yapabilirsiniz.

Emlak Vergisi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Emlak vergisi sorgulama işlemleri için de Gelir İdaresi Başkanlığı İnteraktif Vergi Dairesi sistemi kullanılabilir. Ayrca e-Devlet üzerinden de borç sorgulama yapabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak işlerinizi eskisi gibi yapmak istiyorsanız doğrudan vergi dairelerine gidip elle işlem yapabilirsiniz.

Yorumlar (0)
18
açık