Tek Tip Askerlik Süresi Ne Kadar Olacak? Tek Tip Askerlik Nedir?
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar bugün yaptığı açıklama ile 2 veya 3 ay içerisinde tek tip askerlik geleceğini belirtti. Tek tip askerlik süresinin ne kadar olacağı ve şartlarının neler olacağını konusunda detaylı bir açıklama henüz yapılmadı. Biz de bu konuda bir fikir oluşturması açısından tek tip askerlik nedir? Tek tip askerlik süresi ne kadar olacaktır? Sorularına cevap vermek istiyoruz.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bedelli askerliğe 700 binden fazla kişinin başvuru yaptığını ve bundan sonra tek tip askerlik sitemine geçilerek bu türden ayrımların ortadan kalkacağını belirtti. Akar, tek tip askerlik sistemi ile ilgili çalışmaların hızla devam ettiğini ve 2-3 ay içerisinde tek tip askerlik konusunun netleşeceğini belirtti. 

Yaptığı açıklamada Hulusi Akar: "Bedelli askerlik, dövizli askerlik, klasik askerlik; 2-3 aydan beri çalışma yürütülüyor. Henüz sonuçlanmadı, pek çok bakanlığı ilgilendiriyor. İki veya üç ay içinde bedelli askerliktir, dövizli askerliktir bunları gündemden çıkarıp, bir zemine kavuşturma gayretimiz sürüyor" dedi.

Biz de şartları henüz netleşmeyen tek tip askerlik konusunda yaptığımız araştırmalar neticesinde tek tip askerlik nedir? Tek tip askerlik süresi ne kadardır? Sorularına cevap vererek, bundan sonra askerlik hizmetini yerine getirecek olan arkadaşlarımızı bilgilendirmek istiyoruz.

Tek Tip Askerlik Nedir?

Tek tip askerlik: Hiçbir şarta tabi olmaksızın askerlik yükümlülüğünü yerine getirmek isteyen Türk vatandaşı olan erkeklerin eşit süre askerde bulunmalarına denir. Tek tip askerlikte bireyler askerlik hizmetini yerine getirirken, eğitim ve yaş kriterlerine göre ayrı sürelerde askerlik yapmazlar. Ülkemizde mevcut askerlik sisteminde olduğu gibi, kısa dönem ve uzun dönem askerlik ayrımı tek tip askerlik ile birlikte kaldırılacaktır. Ayrıca, tek tip askerlik sistemi bedelli askerlik ve dövizli askerlik tartışmalarının da sonlanmasına neden olacaktır. Tek tip askerlik sistemi ile birlikte bir daha bedelli askerlik yasası çıkarılmayacağı da Akar tarafından vurgulanmıştır. Bunun yanı sıra, yurtdışında yerleşik olan Türk vatandaşlarının da tek tip askerlik nedeniyle, yurtiçinde yaşayanlar ile aynı sürede askerlik hizmetini yerine getirmeleri zorunlu hala gelecektir.

Tek Tip Askerlik Süresi Ne Kadar Olacaktır?

Tek Tip Askerlik süresinin bir görüşe göre 9 ay olacağı konuşulurken, bir diğer görüşe göre de 3 ay olacağı ve lisans mezunu olmayanların kalan 6 aylık kısmı bedel ödeyerek tamamlayacakları konuşulmaktadır. Biz bu konuda aynı fikirde olmadığımızı ve askerlik süresinin daha fazla kısacağı yönünde bir karar çıkacağını düşünüyoruz. Askerlik süresinin hem lisans mezunları için hem de lisans mezunu olmayanlar için hiçbir bedel şartı olmaksızın 3 aylık bir temel eğitimden ibaret olacağını düşünüyoruz. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın kısa sürede tek tip askerlik konusunda daha detaylı açıklama yapmasını bekliyoruz. Söz konusu açıklama ile birlikte yazımızda güncelleme yapılacaktır.

Konu hakkında görüşlerinizi belirtmek için forum sayfamıza göz atabilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları