Türkiye'den uzaya dev adım

Türkiye'den uzaya dev adım

Türkiye'den uzaya dev adım
Türkiye'nin uzay macerası...
Test edilecek uydu malzemeleri uzaya gönderildi. 


Türkiye, tarihinde ilk kez açık uzay ortamında teknoloji geliştirme amacıyla testlere başlayacak. Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) yer alan ve Japonya'ya ait KIBO Uzay Modülü'ne gönderilen uydu teknolojilerinde kullanılacak malzemeler mart sonu ya da nisan başında test düzeneğine yerleştirildikten sonra doğrudan açık uzay ortamında testlere başlanacak. Bu yılın sonunda KIBO Uzay Modülü'nden yörüngeye, Ulaştırma Bakanlığı Deneysel Uydusu'nun (UBAKSAT) da gönderilmesi hedefleniyor.

Bakan Arslan: Türkiye adına uzayda bir ilki gerçekleştireceğiz.


Teste tabi tutulacak malzemeler, Japon kargo gemisiyle taşınmış ve H-IIB Roketi kullanılarak, 9 Aralık 2016'da Japonya Tanegashima Uydu Fırlatma Merkezi'nden Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderilmişti.

Mart sonu ya da nisan başında da Türkiye'ye ait malzemeler test düzeneğine yerleştirilecek ve açık uzay ortamında testler başlatılacak. Yaklaşık 1 yıl uzayda teste tabi tutulacak malzemeler, daha sonra tekrar Türkiye'ye getirilerek uzayda maruz kaldığı etkiler gözlemlenecek. 

Konuyla ilgili "Bu operasyonla uzay çalışmalarında bir ilk gerçekleştirilecek. Uydu teknolojilerimizin geliştirilmesinde kullanılacak bir malzeme, ülkemizden uzaya gönderilerek tekrar Türkiye'ye getirilmiş olacaktır" şeklinde konuşan Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan "Bu hamleyle sadece uydu ve uzaya yönelik malzemeler değil, bilim insanlarımız için uzayda biyolojik deneyler yapma olanağının da önünü açmış oluyoruz" dedi.

İşbirliği kapsamında, ISS'de yer alan ve Japonya'ya ait KIBO Uzay Modülü'nde Aselsan tarafından geliştirilen uydu teknolojilerinde kullanılacak malzemelerin atmosfer dışında, açık uzay ortamındaki testleri kısa süre içerisinde başlayacak.

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2017, 17:35
YORUM EKLE