YGS Dikkat Edilmesi Gerekenler

YGS Dikkat Edilmesi Gerekenler

HABER 03.02.2017, 00:21 31.08.2018, 20:56
YGS Dikkat Edilmesi Gerekenler


YGS dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Yüksek Öğretime Geçiş Sınavında neler yapmalıyım? YGS’de nelere dikkat etmeliyim? YGS’de başarıyı nasıl sağlarım? YGS öncesinde neler yapmalıyım? YGS anında nelere dikkat etmeliyim? gibi soruların cevaplarını sizler için derledik.

Yükseköğretim Geçiş Sınavı başlangıç anından son dakikasına kadar bir maraton. Bu maratonun ilk başladığı andan sınav bitti cümlesini gözetmenler tarafından duyana kadar geçen uzun soluklu dönemde yapılan her şey sınavdaki başarınızı etkilemekte. Sınava çalışmak işin en büyük kısmı olsa da bu 160 dakikalık sınavın içinde yaptıklarınız da öncesinde yaptığınız her şeyin bir tamamlayıcısı. Maratonların son bölümleri artık tüm sporcuların enerjilerinin bittiği yerdir ve başarıya ulaşılıp ulaşılmayacağının belirlenmesinde de oldukça büyük önem taşır. Eğer sınava hazırsanız ve sınav anında neler yapılacağını merak ediyorsanız size bazı tavsiyelerimiz olacak.

  • YGS dikkat edilmesi gerekenler sınavdan bir, belki birkaç gün önce başlıyor. Son günlerde uyku düzeninizi sınava göre oturtmak ve sınav saatinde dinç bir biçimde uyanık hale gelmiş olmak sınav gününde oldukça büyük önem taşıyor. Eğer normalde o sınavın olduğu saatlerde uyumaya alışmışsanız ve biyolojik olarak bedeniniz kendini bu duruma adapte etmişse sınavda odaklanmanızda küçük veya büyük kayıplar yaşayabilirsiniz.
  • Yeme içme düzeninizi de birkaç gün önceden oturtmuş olmalısınız. Özellikle sınav sabahı doğru bir kahvaltı yapmalı ve kan şekerinizi dengelemeli, beyninizin daha iyi düşünebilmesini ve dikkatli davranmasını sağlamalısınız. Sınavda şekerinizin düşmesi veya dikkat problemleri hem sorulara odaklanmanızı zorlaştıracaktır hem de aynı zamanda strese girmenize neden olabilecektir.
  • Sınava gireceğiniz yeri önceden görün veya sınava erkenden gidin gibi klişe cümleleri söylemek istemiyoruz fakat bunların faydasını da heyecanınızın kontrolünde yaşayabilirsiniz. Çünkü bir bilinmez karşısında yaşanılan korku ve heyecan daha fazlayken nerede olacağınızı bilmeniz, oraya nasıl gidileceğinden ve sınava vaktinde girebileceğinizden emin olmanız işleri kontrol altında tutmayı sağlayacaktır.
  • Sınav gününde ailenizle, yoldan geçen biriyle veya sınav görevlileriyle tartışmaktan kaçının. Sınav öncesi yaşanacak böyle bir öfke sınav boyunca aklınızda dalgalanmalara neden olacağından yine odaklanmanıza zarar verecektir.
  • Sınav öncesi süreç bitti ve şimdi sınav anındasınız. Sınava başlamadan önceki son dakikaları kendiniz için geliştirdiğiniz (ki bunu şiddetle tavsiye ediyoruz) bir heyecan kontrol yöntemi ile geçirmenizi tavsiye ederiz. Tamamen sakin bir kafayla, odaklanarak soruları çözmek size büyük kazanç sağlayacaktır.
  • Sınava iyi olduğunuz bölümden başlamanızı öneriyoruz fakat bu bir öneri. Kendiniz için uygun olan yöntemi siz bilirsiniz fakat iyi olan bölümden başlamak (eğer gerçekten iyiyseniz diye belirtmeliyiz) hem moralinizi yükseltecektir, hem de o alanda iyi olduğunuz için muhtemelen daha hızlı yapacağınızdan süre yönetimi konusunda da size avantaj sağlayacaktır. Kalan sürenin fazlalığı sizi strese sürüklemeyecektir.
  • Yapamadığınız soruları geçin klişesinin altında yatan nedeni size iyice izah etmek istiyoruz çünkü bu sizin için hayati önem taşıyor. Bir problemin içinde debelenip durmak aynı anda farklı bakış açısı geliştirmeye engel olur. Siz yapabileceğiniz ama yapamadığınız bir soruyla uğraşıp durursanız hem zaman kaybedersiniz hem de muhtemelen cevaba ulaşamazsınız, çünkü beyin o an sadece tek açılı bakmaya odaklanır. Bunun yerine o soruyu atlayıp beyniniz farklı sorulara odaklandıktan sonra geri dönmek muhtemelen size yapabileceğiniz o soruyu yaptıracaktır. Ama bir uyarı da soruyu atladıktan sonra aklınızı oraya odaklamamanız gerektiği üzerine. Kafanızda o soruyu takıntıya dönüştürerek devam ederseniz muhtemelen diğer sorularda da fireler verirsiniz.

  • Emin olmadığınız soruları yapmamaya çalışın. 4 yanlış 1 doğruyu götürüyor gerçeği bir yana emin olmadan yapılan o soruya aklınızın takılma olasılığı yüzünden zaman kaybı yaşayabilirsiniz. Ya da yapamayacağınız, bilmediğiniz bir soruyu yapacağım diye diretmeyin. Bildiğiniz şeyleri yapmaya özen gösterin.
  • Zaman yönetimini iyi yapmak zorunda olduğunuzu unutmayın. YGS sadece bilgi ölçer bir sınav değil, o bilgiyi kısıtlı bir zamanda kullanabilme gücünü de ölçen bir sınav. Bu yüzden zamanı iyi değerlendirin. Bunu yapmanın yolu da yine saati takıntı etmek değil yukarıda belirtilenleri uygularken aynı zamanda süreyi belirli periyodlarla kontrol etmekten geçiyor.
  • Sınav anında soruları çözerken aklınızdan çıkarmamanız gerektiğine inandığımız ve size öneride bulunacağımız son şey; YGS hayatınız için önemli olsa da yapamazsam biterim, yapmak zorundayım algısını sınav anında aklınızdan geçirmemeniz. Bu sadece bir sınav ve emin olun hayatınız sizin için hayati önem taşıyormuş gibi görünen böyle sınavlarla dolu. Sınav anında bu soruyu yapamazsam biterim, bir soru bile kaçırmamalıyım, sınavda yeterli puanı alamazsam öldüm ben gibi fikirlerden uzak durun. Yapabildiğiniz kadarını yapın, yapmak için çabalayın fakat kendinizi parçalamayın. Sorularla profesyonel bir ilişki kurun. Onlar çözmeniz gereken birer test sorusu ve bunu rahatlıkla yapabilirsiniz, yapamasanız da hiç mühim değil çünkü hayat başka alternatif ve fırsatlarla dolu.

Bunlar sadece genel öneriler, tabi ki en temel önerimiz kendiniz için neyin iyi, neyin doğru, neyin mantıklı olduğuna bizzat karar vermeniz ve kendinize en uygun biçimde hareket etmeniz. Sınavda sık sık su da içebilirsiniz, hiç sıvı tüketmeden de durabilirsiniz. Şeker yemek sizde farklı etkiler yapıyordur uzak durursunuz ya da sınavdan önce bir kilo baklava yersiniz. Stres altında başarıya ulaşabiliyor da olabilirsiniz, sakin bir ortam sizin için daha elverişli olabilir de. Bu yüzden siz kendiniz için en harikasına karar verin ve umarız ki her şey hak ettiğiniz gibi olsun.

Merak ettikleriniz için FORUMUMUZA girebilir ve sorularınızı sorabilirsiniz.

Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu