YGS Puan Hesaplama Nasıl Yapılır

YGS Puan Hesaplama Nasıl Yapılır

YGS Puan Hesaplama Nasıl Yapılır

YGS puan hesaplama nasıl yapılır, YGS puan hesaplama, YGS nethesaplama, LYS puan hesaplama nasıl yapılır, LYS puan hesaplama, LYS nethesaplama gibi amaçlarla kullanabileceğiniz 2016 verilerine göre hazırlanan YGSLYS puan hesaplama robotunu sizin için kullanıma soktuk. Robotundeğerlendirmesi 2016 Yükseköğretime Geçiş Sınavı ve Lisans Yerleştirme Sınavıpuan değerlendirmesi esas alınarak hesaplanmıştır.


LYS vs YGS puan hesaplama robotuna BURADAN ulaşabilirsiniz.

YGS, LYS, ÖSYM,üniversite tercihleri, meslek bilgileri, üniversite bölümleri, çözemediğinizsorular ve eğitimle ve iş ile ilgili birçok konudaki sorularınız veyapaylaşımlarınız için TERCİHİNİ YAP FORUM uzmankadrosuyla sizi bekliyor.

Kendiyaptığınız denemelerden çıkan sonuçları değerlendirmek, kazanmayı düşündüğünüzbölümün hangi bölümden kaç netle aldığını hesaplamak veya puan hesaplamasonrası hangi dersten ne kadar eksik olduğunuzu öğrenerek netlerinizi ne kadararttırmanız gerektiğini belirlemek amacıyla üniversite adaylarının kullandığıbir araçtır LYS YGS puan hesaplama robotu. Bu robotlar sizlere sınavlaragirmeden önce fikir edindirmek ve yukarıda belirtilen amaçlarla kullanılmakiçin üretilmiştir. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafındandüzenlenen ve üniversiteye yerleşmek için gireceğiniz o yıla özel yapılanYükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) puanlarıher yıla özel olarak değerlendirilmektedir, bu da sınavlara girmeden önce o yılalınacak puanın kesin değerlerini sınavdan önce hesaplanamaz halegetirmektedir.

YGS PUAN HESAPLAMA NASILYAPILIR?

ÖSYM tarafındandüzenlenen bu sınavların puan hesaplamaları ÖSYM’nin belirlediği aritmetikdeğerlerle hesaplanmaktadır. Temelde sınav öncesi her bir sorunun ortalama birpuan değeri bulunmaktadır fakat sınavda en çok ve en az yapılan sorularüzerinden YGS puan hesaplama sistemini yeniden şekillendiren standartsapmalar söz konusudur. Kesin bilinen konulardan en önemlisi YGS net hesaplamayapılırken yapılan her dört (4) yanlış soru için bir (1) doğru sorunundeğerinin silinmesidir. Yani kabaca dört yanlış bir doğruyu götürmektedir.

YGS PUAN TÜRLERİ

Gerçekleştirilensınav sonrası yapılan YGS puan hesaplama sonucu YGS puan türleri oluşmaktadır.Bu puan türleri yerleştirme yapılmasında kullanılmakla beraber LYS için detemel puanları oluşturmaktadır. Sayısal test gruplarının önem kazandığı YGS 1ve YGS 2, Sözel test gruplarının önem kazandığı YGS 3 ve YGS 4, Eşit Ağırlıktest gruplarının önem kazandığı YGS 5 ve YGS 6 YGS puan türlerinioluşturmaktadır. YGS puan türlerinin testler içindeki yüzde dağılımı aşağıdakigibidir.


LYS ve YGS puanhesaplama nasıl yapılır sorusunun cevabını sizin için basit bir şekildecevaplamaya çalıştık. Robot içinde yapılan YGS ve LYS puan hesaplama sistemi deyukarıda yine belirttiğimiz gibi önceki yılların verileri üzerindenhesaplanmaktadır.

*Puan türleritablosu ve genel bilgiler “2017-ÖSYS : Kılavuz ve Başvuru Bilgileri” içindenalınmıştır.

*Puan hesaplamarobotu kullanarak bulduğunuz puanlara okul puanı dahil değildir. Okul puanınızıo puana ekleyerek taban puanlar üzerinden değerlendirme yapabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2018, 15:46
YORUM EKLE