Yılların Tarihçisi Anlatıyor: Hatırat Okumak Neden Önemli?

Yılların Tarihçisi Anlatıyor: Hatırat Okumak Neden Önemli? Çağımızın Modası: Tarihe Merak Duyan Kitleler! Hatırat Nedir? Hatırat Ne İşe Yarar? Neden Hatırat Okumalıyız? Anı Kitabı Okumak Mantıklı Mı?

HABER 04.08.2020, 20:30 05.08.2020, 17:34
Yılların Tarihçisi Anlatıyor: Hatırat Okumak Neden Önemli?

Tarih, insanların duyarlı olmaları gereken, varoluşlarını anlamlı kılan ve bu yüzden de gündemi sürekli meşgul edebilen bir bilimdir. Duyarlılıkları anlamlaştıran, insanı harekete geçiren, eylemlere ve fikirlere zaman zaman meşruiyet kazandırabilen bir alandır. Bu nedenle siyasetçiler, gazeteciler, bürokratlar, politika yapıcılar bu alandan kibar tabirle faydalanır kaba tabirle de bu alanı kullanırlar.

Devletler için de tarih son derece önemlidir. Tarihe bakış açısı, dayanak bulunan tarihler ve olaylar, liderlere, geçmişe yönelik düşünceler değişiklik gösterebilir. Türkiye'deki siyaseti biraz takip eden ne anlatmak istediğimi daha iyi anlayacaktır. Günümüzde herkes kendi bakış açısıyla tarih yorumlaması yapmakta, kitap yazmakta, film çekmektedir. Adeta tarihi gerçekler tarihi yalanlara dönüşmektedir. Küçük yalanlar büyük gerçeklerin önüne geçmektedir. Peki bize anlatılan her şey doğru mu?

Çağımızın Modası: Tarihe Merak Duyan Kitleler!

Muhteşem Yüzyıl ile Diriliş Ertuğrul dizileri ile tarih öğrenen, tarih öğrendiğini zanneden binlerce kişi bulunur. Hatta Muhteşem Yüzyıl dizisinden sonra yüz yıllarca yıl önce hayatını kaybetmiş kişilere dava açıldığını hatırlatmak isterim. Bu gibi örnekler tarihi doğru öğrenmenin, doğru anlatmanın ne kadar önemli olduğunu gösterir. Bu nedenle tarihin nasıl ve nereden doğru şekilde öğrenilebileceği merak konusu olur. Özellikle de işler yakın tarih söz konusu olunca daha da zorlaşır. Çünkü konular daha sıcak olduğu için taraftarları da daha radikaldir. Konuşmak, dinlemek, eleştirmek, soru sormak zorlaşır. İşte tam da bu noktada anı kitapları yani hatıratlar karşımıza çıkar.

Hatırat Nedir? Hatırat Ne İşe Yarar?

Türk Dil Kurumuna göre hatıra kelimesi Arapça kökenlidir. Anı kelimesi ile aynı anlama gelir. Geçmişe yönelik hafızalardaki izler, yadigarlardır. Yine Arapça bir kelime olan hatırat da çokluk, anılar olarak ifade edilebilir. Genel olarak insanların anılarını yazdığı kitap veya kitapları ifade etmek için kullanılır. Özellikle belirli bir döneme, mesleğe, hayata, aileye, kişiye ışık tutmak için müthiş faydalı olur. Türkiye'de hatıratlar genellikle tarih ve siyaset alanlarında üretilen eserlerle tanınmaktadır. Örneğin Türk siyasetine yıllarca damga vurmuş, cumhurbaşkanı, başbakan olarak görev yapmış Süleyman Demirel'in hatıratı büyük ses getiren bir örnektir. 1960 darbesi sonrasında çok partili hayata geçilmiş ve Demokrat Parti'nin varisi olarak Adalet Partisi ortaya çıkmıştır. Merkez sağda yer alan AP'nin iktidar olmasına kesin gözle bakılmaktadır. Tahmin edildiği gibi de olur. Partinin lideri seçilirken de Süleyman Demirel'in ismi ön plana çıkar. Süleyman Demirel'in karşısındaki isim DP geçmişi olan ağır toplar tarafından desteklenirken Demirel'de büyük destek görmektedir. Ancak tam da bu noktada Süleyman Demirel'in mason olduğu yönünde iddialar gündeme getirilmiştir. Büyük tartışmalar yaşanmıştır. Masonları temsil eden bir oluşum Süleyman Demirel'in mason olmadığına yönelik bir belge yayınlayınca konu kapanır ve Süleyman Demirel parti lideri olur. Olaya ilişkin en ilginç bakış açısı 2000 yılında yayınlanan bir anı kitabıyla ortaya çıkar. Türkiye'de önemli görevlerde bulunmuş, ticaret dünyasının yakından tanıdığı bu isim Süleyman Demirel'in mason olmadığına yönelik belge yayınlandıktan sonra Türk Mason Cemiyetinin ikiye bölündüğünü iddia eder. Belgenin sahte olabileceği iddialarını tekrar gündeme getirir. Yani bir anı kitabı Türk siyasi tarihine damga vurmuş bir isim ve partiyle ilgili yeni bir bakış açısı getirerek yeni tartışmaların çıkmasına sebep olmaktadır. Bir döneme ilişkin bilinmeyenleri yazabilmektedir. Önemli iddiaları gündeme getirebilmektedir. Falih Rıfkı Atay'ın Çankaya kitabı da Atatürk dönemine ışık tutan önemli bir eserdir. 

Neden Hatırat Okumalıyız? Anı Kitabı Okumak Mantıklı Mı?

Hatıratlar bir döneme damgasını vurmuş olaylara, kişilere, oluşumlara ilişkin yeni bilgiler sunabilir. Yanlış bildiğimiz doğruları gösterebilir. Yeni soruların sorulmasına neden olabilir. Tarihi olaylara ve olayların sonuçlarına ilişkin bakış açımız değişebilir. Anı kitabı okurken bildiklerinizi unutmalı ve önyargılarınızı bir kenara bırakmalısınız. Okuduğunuz her şeyin doğru olmayacağı ihtimalini de göz önünde bulundurmayı ihmal etmemelisiniz. Bu şekilde maksimum faydayı elde etmiş olursunuz.

Büyük şair Sezai Karakoç'un anıları edebiyat dünyası için oldukça özeldir. Necip Fazıl Kısakürek ile ilgili anıları büyük ses getirmiştir. Ayrıca Mehmet Ali Birand gibi büyük gazetecilerin yazdığı anılar da oldukça özel çalışmalardır. İsmini ezbere bildiğimiz isimlerin hayatlarıyla ilgili ilginç bilgileri bu kitaplardan öğrenebiliriz. Ayrıca tarihi olaylara ilişkin yeni bilgiler de bu şekilde öğrenilebilir. Örneğin "Bir Yeniçerinin Hatıraları" kitabı bu açıdan oldukça özeldir. www.tercihniyap.net ailesi olarak özellikle üniversiteli arkadaşlarımıza kendi alanlarıyla ilgili hatıra kitaplarını okumalarını öneririz.

Yorumlar (0)
24
açık