YKS 2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı
YÖK başkanı Saraç, üniversiteye girişte uygulanacak yeni sınav sistemini açıkladı. Yekta Saraç'ın yaptığı açıklamaya göre yeni sınav sisteminin adı: Yükseköğretim Kurumları sınavı oldu. YKS olarak 2019 yılında yapılacak olan sınavın şekli, soru sayısı ve baraj puanı kaç olacak? Yazımız içerisinde Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı hakkında bütün detayları bulabilirsiniz.

Yüksek Öğretim Kurumu Başkanı Prof. Yekta Saraç, bugün yaptığı basın toplantısı ile üniversiteye giriş için uygulanacak yeni sınav sistemini açıkladı. Saraç, yeni sınav sisteminin adını: Yükseköğretim Kurumları Sınavı olacağını bildirdi. Bu değişiklik ile birlikte Saraç, üniversiteye giriş sınavında bir çok değişikliğinde haberini verdi.  YKS ile birlikte yapılacak olan değişikler genel hatları itibariyle: Puan türlerinin azaltılması, sınav oturum sayısının iki olarak belirlenmesi, oturumların aynı gün içerisinde yapılması, lisans yerleştirme sınavında uygulanan derslerdeki soru sayısının azaltılması gibi... İşte bütün detayları ile 2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı...

2019 YKS Oturum Sayısı

2018-2019 eğitim öğretim yılında uygulanacak olan YKS, haziran ayı içerisinde yer alan bir hafta sonu Cumartesi gününde iki oturum olarak şeklinde yapılacak. Oturum saatleri belirlenmese de, sabah ve öğlen oturumları şeklinde olacak. Bu oturumların birincisi, Temel Yeterlilik testi şeklinde uygulanacakken, diğeri de LYS ile aynı dersleri içeren ve tek oturum halinde yapılacak olan bir sınav şeklinde olacak. Yabancı dil sınavı da aynı hafta Pazar günü yapılacak.

2019 Temel Yeterlilik Sınavı

22 Haziran 2019 tarihinde sabah yapılacağını tahmin ettiğimiz temel yeterlilik testi sınavında, adaylara 40'ar soruluk temel matematik ve türkçe testi uygulanacak.  Bu testte adayların muhakeme, akıl yürütme, mantıklı düşünme odaklı sözel ve sayısal becerileri ile; Türkçeyi doğru kullanma, okuma ve okuduğunu anlama, dil hakimiyetini sağlama ve matematiksel problemleri çözme yeteneği ölçülecek. Pazar günü yapılacak yabancı dil sınavı da 80 soru şeklinde uygulanacak.

2019 YKS İkinci Oturum Sınavı

22 Haziran 2019 tarihinde öğle yapılacağını düşündüğümüz sınav dört dersin olduğu tek oturum şeklinde yapılacak. Bu oturumda adaylara, 40 adet Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya 1, 40 adet Sosyal Bilimler (Tarih, Coğrafya 2, Felsefe Grubu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi), 40 adet Matematik ve 40 adet Fen Bilimleri sorusu sorulacak. Bu sınav, lisans yerleştirme sınavı sorularına benzer şekilde olacak. Her aday, hangi bölümde okumak istiyorsa o bölüme girmek için ilgili testleri çözecek.

İkinci Oturumda Testlerin Yüzdesel Ağırlıkları 

İkinci Oturumda uygulanacak testlerin ağırlıkları puan türüne göre aşağıdaki şekilde uygulama bulacaktır.

Tercih edilecek puan türlerine göre hesaplama için:

  • Sözel puan hesabı için; Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya-1 testinin ağırlığı %50 ve Sosyal Bilimler testinin ağırlığı  %50 olacaktır.
  • Sayısal puan hesabı için; Matematik testinin ağırlığı %50 ve Fen Bilimleri testinin ağırlığı %50 olacaktır.
  • Eşit Ağırlık puan hesabı için; Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya-1 testinin ağırlığı %50 ve Matematik testinin ağırlığı %50 olacaktır.

2019 YKS Puanlama ve Üniversite Tercihi

Önlisans programlarına yerleştirme için temel yeterlilik sınavı baz alınacaktır. Adayların TYT puanlarının en az 150 olması gerekmektedir. TYT puanı 180 üzerinde olan adaylar bir lisans programına tercih yapma hakkı kazanacakken, 150 puan altında alan adayların bir tercihte bulunma hakkı olmayacaktır. 

Önlisans programlarında; Temel Yeterlilik Testi Puanı esas alınacak olup,

  • Temel Yeterlilik Puanı (TYT-Puanı):[Türkçe Testi (%50)] +[Temel Matematik Testi (%50)]

Lisans programlarında ise; Dört puan türü (Sözel,Sayısal, Eşit Ağırlık, Dil) esas alınacaktır.

Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dil puanlarıhesaplanırken Temel Yeterlilik Testi etkisi % 40 olacaktır.

  • SÖZ: [Temel Yeterlilikler Testi (%40)] + [Sözel Test (%60)]
  • SAY: [Temel Yeterlilikler Testi (%40)] + [Sayısal Test (%60)]
  • EA: [Temel Yeterlilikler Testi (%40)] + [Eşit Ağırlık Testi (%60)]
  • DİL: [Temel Yeterlilikler Testi (%40)] + [Yabancı Dil Testi (%60)]
YKS hakkında bize sormak istedikleriniz için TIKLAYINIZ.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları