Yökdil Sınavı Nedir? Yökdil Sınavı Hakkında

Yökdil Sınavı Nedir? Yökdil Sınavı Hakkında

Yökdil Sınavı Nedir? Yökdil Sınavı Hakkında


Yökdil sınavı nedir? Yökdil projesi nedir? Yökdil hakkında bilgi, Yökdil başvuru nasıl yapılır? Yökdil giriş şartları, Yökdil başvuru genel bilgiler nelerdir? Yökdil başvuru kayıt nasıl yapılır? Yök dil YDS eşdeğerliği, Yök dil denklik var mıdır? Yökdil sınavı soru sayısı ve süresi ne kadar? Yök dil merkezi, merkezleri nerelerdir? 2017 Yökdil sınavı ücreti ne kadar? 2017 Yökdil sınavı ne zaman? Yükseköğretim kurulu dil sınavı hakkında merak edilen bu soruların cevaplarını sizler için derledik.

Yökdil Sınavı Projesi Nedir?

Yökdil sınavı projesi Yükseköğretim Kurulu tarafından üretilen; adayların kendi uzmanlık alanlarındaki dil yeterliliklerini belirlemenin daha nitelikli bilgi üretiminde daha kritik bir rol oynadığı gerçeğine dayanan bir projedir. Yökdil sınavı projesi YÖK’ün hayata geçirdiği veya hayata geçirmeye çalıştığı projelerin tamamlayıcılarından biri olarak ortaya çıkmıştır.

Yökdil Sınavı Nedir?

Yökdil sınavı bu projenin hayata geçirilmesi neticesinde ortaya çıkan ve adayların Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Sağlık Bilimleri gibi kendi uzmanlık alanlarına yönelik soruların bulunduğu bir yabancı dil sınavıdır. Yökdil Sınavı Yükseköğretim Kurulu bünyesinde Anadolu Üniversitesi ile Ankara Üniversitesi ortak çalışması ile düzenlenmektedir. Yökdil sınavı sorularını Ankara Üniversitesi hazırlamakta, sınavın organizasyonunu da Anadolu Üniversitesi üstlenmektedir.

Yökdil YDS Denklik Durumu

Yükseköğretim Kurulu’nun yaptığı açıklamada yökdil sınavının Yabancı Dil Sınavı (YDS) ile eşdeğerliği olacağı belirtilmiştir.

Yökdil Başvuru Nasıl Yapılır

Adaylar sınava //yokdil.yok.gov.tr/ adresinden başvuru yapabileceklerdir. Başvuru yapabilmek için Anadolu Üniversitesi aday işlemleri sistemine kayıt olmanız gerekmektedir. Bu kayıt işleminden sonra son 6 ay içerisinde çekilmiş bir fotoğrafı sisteme yükleyerek başvuru işlemine başlayabilirsiniz. Sınava girilmek istenen alan başvuru sırasında seçilecektir.

Yökdil Sınavı Soru Sayısı

Yökdil sınavı 80 soruluk bir testten oluşmaktadır. Her bir soru beş adet cevap şıkkı barındırmaktadır.

Yökdil Sınavı Süresi

80 soruluk sınav için adaylara 180 dakika süre verilecektir.

Yökdil Başvuru Genel Bilgiler

Lisansüstü eğitim görmek ve doçentlik sınavı başvurusunda bulunmak isteyenler, yabancı dil seviyesini belirlemek isteyenler, belirli kurumlar tarafından yabancı dil yeterliliği puanı istenen öğrenciler ve diğer adaylar başvurularda bulunabilirler.

Sınav uygulanırken veya sonuçlar değerlendirilirken adayların başvuru sırasında verdiği bilgiler esas alınacaktır ve herhangi doğabilecek sorundan aday sorumlu tutulacaktır.

Sınavın geçerli sayılabilmesi için Yökdil Sınavı Kılavuzundaki sınav kurallarına uyulması zorunludur.

Sınavla ilgili yeni alınacak yeni kararlar ve gerekli görülecek değişikliklerle ilgili bilgilere //yokdil.yok.gov.tr/ adresinden ulaşılacaktır.

Yökdil Sınav Merkezleri

Sınav toplamda 30 ilde 35 sınav merkezinde gerçekleştirilecektir. Sınavın yapılacağı iller ve sınav merkezleri şu şekildedir.


2017 Yökdil Sınav Ücreti

Yökdil sınav ücreti 75 TL olarak belirlenmiştir. Bu ücret başvuru işlemini tamamlarken kredi veya banka kartı ile ödenecektir.

2017 Yökdil Sınavı Ne Zaman

2017 Yılında ilki düzenlenecek sınav 5 Mart 2017 Pazar Günü saat 09:30’da tek bir oturum olarak gerçekleştirilecektir.

Yökdil Sınavı Hakkında

Sınav hakkında genel olarak merak edilenleri cevaplamaya çalıştık fakat yeni uygulanacak bir sistem olduğu için sürekli yeni belirsizlikler doğabilir. Aslında Yökdil eskiden yapılan ve YDS ile birlikte kaldırılan ÜDS’ye bir gönderme yapıyor gibi fakat belirttiğimiz gibi daha çok yeni bir değişiklik ve uygulamaları ve sonuçları ile birlikte tamamen oturana kadar kafalarda yeni sorular ortaya çıkacaktır.

Önümüzdeki süreçte merak ettikleriniz ve aklınıza takılanlar için FORUMUMUZA göz atabilir, sorularınızı sorabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2018, 20:45
YORUM EKLE