YSK: Referandum 16 Nisan'da yapılacak

YSK: Referandum 16 Nisan'da yapılacak

YSK: Referandum 16 Nisan'da yapılacak

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Cumhurbaşkanlığı sistemini de içeren anayasa değişikliğiyle ilgili referandumun 16 Nisan Pazar günü yapılacağını açıkladı.

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, Cumartesi günü yapılan toplantıda alınan kararları düzenlediği basın toplantısında açıkladı.
Güven, "Beyaz renk üzerinde 'evet', kahverengi üzerine ise 'hayır' yazısı bulunan birleşik oy pusulası kullanılacaktır. Seçmenler tercih mührünü kullanarak, seçimlerini yapacaklar" dedi. 
Parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçişi öngören ancak içeriğinde "Başkan" yerine "Cumhurbaşkanı" ifadesi kullanılan 18 maddelik anayasa değişikliği teklifinin tümü Ocak ayında TBMM Genel Kurulu'nda yapılan oylamada kabul edilerek yasalaşmıştı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayının ardından Resmi Gazete'nin Cuma günkü sayısında yayınlanmıştı.

YSK Başkanı: Yurt dışındaki temsilciliklerde kurulacak sandıklarda oy verme işlemi 27 Mart ile 9 Nisan; gümrük kapılarında ise 27 Mart ile 16 Nisan tarihleri arasında yapılacak.

Güven'in verdiği bilgiye göre, bugün itibariyle referandumda oy kullanabilecek seçmen sayısı yurt içinde 55.3 milyon, yurt dışında ise 2.9 milyon.
Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmen sayısının da 2 milyon 929 bin 389 olduğunu kaydeden Güven, bu seçmenlere halk oylamasında 57 ülke 119 temsilcilik ve 32 gümrük kapısında kurulacak sandıklarda oy kullandırılmasının planlandığını anlattı. Güven, belki birkaç ülke ve temsilcilikte değişiklik yapılabileceğini dile getirdi.
Gümrükler ve yurt dışı temsilciliklerinde kurulan sandıklarda oy kullanma arasında hiçbir fark bulunmadığına dikkati çeken Güven, "Yurt dışı seçmen kütüğü bu seçimde tek seçim çevresi olarak oluşturulmuştur. Böylece yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler bağlı bulundukları temsilcilik görev çevrelerinde kurulan sandıklarda veya oy verme günlerinde bulundukları yerlerdeki temsilciliklerde kurulan sandıklarda oylarını kullanabileceklerdir." diye konuştu.
Güven, oy verme işlemlerinin yurt dışındaki temsilciliklerde 27 Mart-9 Nisan, gümrük kapılarında ise 27 Mart-16 Nisan tarihlerinde yapılacağını söyledi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2017, 16:24
YORUM EKLE