Hukuk kazanmak için kaç net gerekir?

Hukuk kazanmak için kaç net gerekir?

01.01.2017
A+
A-

Hukuk fakültesinde okumak için ne yapmalıyım? Hukuk fakültesini nasıl kazanırım? Hukuk fakültesi taban puanları nelerdir? Hukuk fakültesi hakkında bilgi verebilir misiniz? Hukuk fakültesini kazanmak için YGS ve LYS netleri nasıl olmalıdır? Hukuk fakültesi sonrası hangi mesleklerde çalışabilirim? Bu ve benzeri sorularınıza cevap vermek adına yazımızı okuyabilirsiniz. Konuyla ilgili sorularınızı yazının sonundaki linkte tıklayarak sorabilirsiniz.

Hukuk Fakültesinde Okumayı İstemek

 Ankara Hukuk Lise eğitim dönemini Türkçe ve Matematik derslerini ağırlıklı alarak tamamlayan öğrenciler tarafından ilk hedef Hukuk Fakültesinde okumaktır. Hem toplumsal saygınlığı açısından, hem de okuyan kişilere kattığı beşeri sermaye açısından geçmişten günümüze gücünü koruyan fakültelerin başında gelmektedir. Hukuk Fakültesinde okumayı, garanti istihdam kapısı olarak değerlendirmek işin bir boyutu olarak düşünülebilir. Bunun yanı sıra ister bilinçli bir şekilde, ister zorunlu olması dolayısıyla hukuk fakültesi derslerinde okutulan kitaplar, bu fakülte mezunlarının baştan aşağıya donanımlarında etki etmektedir. Kişinin insanlarla iletişiminden, güncel ekonomik, siyasi ve sosyal olayları değerlendirmesine değin bir çok noktada bu fakülte mezunu olmak etkisini gösterecektir.

Kazanmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Klasik rehber hocalarının klişelerinin ötesinde, disiplinli, düzenli ve çok çalışın demekten farklı şeyler söylemek yazımızı okuyan arkadaşlarımıza daha faydalı olacaktır. Arkadaşlar, ÖSYM sınavları için son aylar çok önemlidir. Son aylarda yapılan çalışmaların hatırlanması çok kolaydır. Hele ki, test şeklinde uygulanan sınavlar için yakın zamanda tekrarlanan bilgilerin hatırlanması oldukça kolaydır. Bu son aylarda,  çalışmaya pek fırsat bulamadığınız Felsefe ve Din Kültürü derslerini tekrar etmeyi ihmal etmeyin. Bu derslerde elinizdeki kaynaklardan olabildiğince sorular çözün. Türkçe dersi için paragraf sorusu çözmeyi, anlatım bozukluğu sorularına ağırlık vermeyi ihmal etmeyin. Diğer klişelerden söz etmek istemediğim için sizlere çok çalışın sıkı çalışın demek yerine şunu söyleyeyim: YGS için geri sayım başladı, çözeceğiniz her bir soru Hukuk Fakültesini kazanmak için sizi bir adım daha fazla öne çıkaracaktır. Bu sistemde ilk uyguladığı tarihten beri, bir dersten 2.000 soru çözen ile 2.500 soru çözen hiçbir zaman aynı puanı almamıştır. Daha fazla soru çözen, her zaman için daha yüksek puan almıştır. Bunu bilerek hareket edin.

2016 Lisans Yerleştirme Sonuçlarına Göre Hukuk Fakültesi Taban Puanları:

Arkadaşlar, burada bütün üniversitelere ait taban puanları yazarak yazıyı boğmak istemiyoruz, bu nedenle on üniversiteye ait 2016 lisans yerleştirme sonuçlarına göre Hukuk Fakültesi taban puanları yazmak ve bu puanlar üzerinden değerlendirmelerde bulunmak yerinde olacaktır.

 1. Ankara Üniversitesi 650 aday 469,388
 2. İstanbul Üniversitesi 600 aday 463,274
 3. Hacettepe Üniversitesi 200 aday 460,013
 4. Marmara Üniversitesi 400 aday 453,016
 5. Gazi Üniversitesi 500 aday 450,462
 6. Dokuz Eylül Üniversitesi 500 aday 443,263
 7. Anadolu Üniversitesi 400 aday 440,412
 8. Selçuk Üniversitesi 300 aday 438,286
 9. Erciyes Üniversitesi 200 aday 433,175
 10. Kırıkkale Üniversitesi 300 aday 430,215

Taban puanlarına ait tablonun tamamını görmek için tıklayınız. Yukarıda yer alan on üniversitenin taban puanlarına baktığımızda en düşük puanla kapatan üniversitenin 430 civarında bir puanla kapattığını görüyoruz. Bununla birlikte çok iyi eğitim verilen ve ülkemizde en gözde olan Üniversitelerindeki taban puanlarında 430-470 arası bir taban puanda kaldığını görüyoruz. Burada asıl önemli olan soruya geldik, bu puanları alabilmek için netlerimiz nasıl olmalıdır? Kaç nete bu puanları almak mümkündür? Bunun analizini yapalım.

Hukuk Kazanmak İçin Kaç Net Gerekir?

2015 yılında yapılan değişiklik ile Hukuk Fakültesi okumak isteyen bir kişi tercihini TM-3 puanına göre yapıyor. 2016 yılı puan hesaplamalarında bölümlere ayrılan yüzdesel oranlar TM-3 puan türünde: Türkçe bölümü %15 iken, Türk Dili ve Edebiyat bölümü %28’dir. İkisinin toplam etkisi %43’ü göstermektedir. Aynı puan türünde Sosyal Bilimler %10 ve Lys Coğrafya kısmı %9’dur. TM3 puanını en büyük oranda etkileyen dersler: Türkçe ve LYS kısmında girilen 80 soruluk: 56’sı Edebiyat ve 24’ü Coğrafya sorularından oluşan LYS-3 sınavıdır. Bu iki bölümün TM3 puanına yüzdesel olarak etkisi %52’ye tekabül etmektedir. Sonuç olarak, Matematik netleriniz çok iyi olmasa dahi, Türkçe ve Edebiyat netleriniz yüksek olduğu takdirde Hukuk fakültesini kazanmanız mümkündür. Aşağıda bu durum daha iyi anlaşılacaktır. LYS Edebiyat-Coğrafya alanında çıkan 80 sorudan 64 ve üstü net, Türkçeden yapılacak olan 35 ve üstü net işinizi ne kadar kolaylaştırıyor bakalım. Matematik için 32 net, Sosyal Bilgiler 30 net, LYS Matematik-Geometri 60 net. Okuldan gelecek puanı 50 olan bir öğrenciye getireceği puan 450 civarındadır. Edebiyat-Coğrafya 70 Net. Türkçe 38 Net. Temel Matematik 30 Net. Sosyal Bilgiler 30 Net. Fen Bilimleri 0 Net. Matematik-Geometri 55 Net. Bu netler kazanmak için yeterli olacaktır. Edebiyat-Coğrafya 60 Net. Türkçe 32 Net. Temel Matematik 37 Net. Sosyal Bilgiler 36 Net. Fen Bilimleri 5 Net. Matematik-Geometri 68 Net. Bu netler kazanmak için yeterli olacaktır. Edebiyat-Coğrafya 54 Net. Türkçe 30 Net. Bu durumda Temel Matematik, Matematik-Geometri, Sosyal Bilgiler alanlarının çok iyi olmasının yanı sıra, Fen Bilimlerinden de minimum 5 Net yapmak gerekmektedir.

Hukuk Bölümü tanıtımımız için TIKLAYINIZ.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
 1. Anonim dedi ki:

  Herkese merhaba, hukuk kazanmak istiyorum, şu an tek amacım bu. 10. sınıftayım, bu sene dersleri o kadar boşladım ve dinlemedim ki, matematiğim dibe battı. Ama, ortaokuldan ve hatta 9. sınıftan gördüğüm ve söylenilen, mükemmel bir belleğim ve kapasitem var. Hep takdirdi. Hukuk okumak benim için kek gibi olacak. Ama tek engel, kazanmak, sorun:matematik. Biliyorum ki, dinlesem matematiği, test falan hiç çözmesem dahi, dersteki dinlemem ve aldığım notlara son gün çalışmam bile, bana 55-60 puan getiriyordu. Ama şu an matematiğim çok kötü ve ben ilahiyata bile yönelmek istedim. Her neyse, gördüm ki, matematiği benden de berbat olan, 12. sınıflar sayısal okuyor ve sayısal bölümlere çalışıyor. Diyorum ki, boşuna mı evham yapıyorum. Zaten, kaliteli bir Anadolu lisesindeyim. 11-ve 12 de kesinlikle çalışacağım. Kapasiteme övünmek için değil, çok güveniyorum. Bu yaz, TYT yi de halledersem, 11-ve 12 de doğal çalışma ortamımla, ve üstelik çözdüğüm testlerle hukuk kazanabilir miyim? Çünkü gerçekten dinleyince anlayan biriyim, test çözdüğümde ise ne olacağını bilmiyorum bile. Daha hiç çözemedim 10. sınıffa kadar. Hiç alışkanlığım yok. Bu vaziyette bile, 440 puanlık bu liseye geldim. Ne yapmalıyım sizce? Nasıl bir yol izlemeliyim? Çok yardıma ihtiyacım var. Lütfen beni aydınlatın. Rahatlatın. Çok teşekkür ederim.