Hukuk Puanları Düşer Mi 2018 Yılında Nasıl Değişir?

Eşit ağırlık öğrencileri tarafından sıkça sorulan bir soruya yanıt vermeye çalıştık. Hukuk puanları düşer mi? 2018 hukuk başarı sıralamaları nasıl olur?

A+
A-

Hukuk Puanları Düşer Mi 2018?

YKS sürecinin bitmesinin ardından adaylar sonuç beklemeye başladı. Sonuç bekleme sürecinde hukuk puanları düşer mi 2018 hukuk taban puanları nasıl değişir gibi sorular tercihiniyap.net üyelerinden sıklıkla gelmeye başladı. Öncelikle bir bölümün taban puanları ve başarı sıralamaları hangi kriterlere göre düşer veya yükselir bunu anlatarak bu soruları cevaplayacağız.

Bölümlerin taban puanları şu kriterlere göre dalgalanma gösterir. Bölümün geçen seneye göre popülerliğinin artması veya azalması, bölümün daha fazla açılarak kontenjan sayısının artması veya azalması son olarak ise adayların kişisel kariyer planlarının değişmesidir.

Geçen yıldan bu yılan hukuk kontenjanlarının 900 kişi civarında arttığı söyleyebiliriz. Mevcut kontenjan sayısının yaklaşık olarak %6-7’lik bir kısmına denk gelen bu kontenjan artışı hukuk puanları düşer mi sorusuna aslında olumlu cevap veriyor. Yani ilk kriter olan hukuk kontenjan artışı gerçekleşiyor.

İkinci kriter olan bölüm popülerliğinin ise son yıllarda düşüş eğiliminde olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Artan hukuk fakültesi sayısı ve hukuk kontenjanı işsiz hukuk mezunu ordusu yarattı ve bu durum bölüm popülerliğini de düşürdü. Dolayısıyla hukuk puanları 2018’de düşer diyebiliriz.

Üçüncü kriter ise adayların kişisel kariyer planları yani adayın kariyerine hangi alanda yön vermek istediği. Önceden tahmin edilmesi imkansız veya imkansıza çok yakın bir kriterdir. YKS adaylarının çoğunluğu veya sizin önünüzde yer alan adaylar umulmadık bir şekilde yüksek puanlı olan bölümleri değil de ilgisini çeken bölümler yazar ve hukuk puanları düşer denilebilir ancak elbette tam tersi de mümkün.

Üniversite tercih süreci 2018 başlığı için tıklayınız.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.