Hulisi Akar Açıkladı: Tek Tip Askerlik Gelecek

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar: Tek tip askerlik konusunda çalışma yaptıklarını ve 2-3 ay içerisinde tek tip askerlik uygulamasına geçileceğini duyurdu. Bedelli askerlik, dövizli askerlik, kısa dönem askerlik ve uzun dönem askerlik konusuna netlik kazandıracak tek tip askerlik meselesi hakkındaki detayları yazımız içerisinde bulabilirsiniz.

01.11.2018
A+
A-

Bedelli askerlik yasalaşıp resmi gazetede yayımlandığından beri çok tartışılan konulardan bir tanesi askerlik süreleri ile ilgili oldu. Uzun dönem ve kısa dönem askerlik yapanlar bedelli askerlik konusunda kendilerine böyle bir şansın verilmemiş olmasına üzülürken, bedelli askerlikten yararlananlar ise 21 günlük askerlik süresiyle ilgili sıkıntılarını dile getirdi. Bugün yaptığı basın toplantısında bu konuda çalışma başlatıldığını belirten Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tek tip askerlik meselesinin 2-3 ay içerisinde geleceğini belirtti. Bedelli askerlik, dövizli askerlik, kısa dönem askerlik ve uzun dönem askerlik meselesinin gündemden kalkmasını sağlayacak tek tip askerlik konusunda Bakan Hulusi Akar’ın yakın zamanda daha detaylı açıklama yapması bekleniyor.

Tek Tip Askerlik Nedir?

Askerlik vazifesini yerine getirenlerin farklı kategorilere ayrılmaksızın, herkesin eşit gün sayısınca askerlik yaptığı modeldir. Bu askerlik modelinde; askere alınan kişiler, eğitim ve yaş gibi kriterlere bakılmaksızın eşit gün sayısınca askerlik yaparlar. Bu askerlik süresi hiçbir şarta bağlı olmaksızın belirli gün süresince devam eder ve bütün erler bu gün süresince askerlik vazifesi içerisinde bulunmak zorundadır.

Tek Tip Askerlik Nasıl Olabilir?

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından çalışmaların devam ettiğini ifade edilen tek tip askerlik için askerlik süresinin 3 ay olması ve herkes için eşit olarak uygulanması beklenmektedir. Bu sayede askerlik süresi de hem uzun dönem askerlik yapanlar hem de kısa dönem askerlik yapacak olanlar için kısalacaktır. Burada kişilerin eğitim düzeyine bakılmaksızın bir süre belirlenmesi beklenmektedir. Bir diğer önemli nokta da şahısların askerlik hizmetini hangi pozisyonda yapacaklarının eğitim durumlarına göre belirlenmesidir. Lisans mezunlarının 3 aylık askerliklerini asteğmen olarak yapmaları sağlanırken, lisans mezunu olmayanların 3 aylık askerliklerini er olarak yapmaları düşünülmektedir. Tek tip askerlik konusu ile birlikte bedelli askerlik, dövizli askerlik, kısa dönem askerlik veya uzun dönem askerlik konusunda rafa kalkmış olacaktır.

Yazımızı Puanlamak İster misin?

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. Eyup yerdelen dedi ki:

    Asker olmak isterim