kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

İbrahim Şenel Kimdir? Nerelidir? Kaç Yaşındadır? Kariyer Nasıl? Görevi Ne?

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı görevine getirilen bürokrat İbrahim Şenel kimdir? Kaç yaşındadır? Nerelidir? Kariyeri nasıl? Hangi görevlerde bulundu? Detayları çalışmamızda inceleyebilirsiniz.

İbrahim Şenel Kimdir? Nerelidir? Kaç Yaşındadır? Kariyer Nasıl? Görevi Ne?
A+
A-

7 Kasım 2020 tarih 31297 sayılı Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan atama kararlarına göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başkanlığına atanan Naci Ağbal’ın yerine göreve getirilen ve yeni Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Başkanı olan İbrahim Şenel kimdir? İbrahim Şenel kaç yaşındadır? İbrahim Şenel nerelidir? Memleketi neredir? İbrahim Şenel’in kariyeri nasıl? Nerelerde görev yaptı? Detayları çalışmamızda inceleyebilirsiniz.

İbrahim Şenel Kimdir? İbrahim Şenel Kaç Yaşındadır? Nerelerden Mezun?

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı görevine getirilen İbrahim ŞENEL 1966 senesinde Tokat ilimizin Artova ilçesinde dünyaya geldi. 1988 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Mülkiye’nin İktisat lisans programından mezun oldu. Mezun olduktan sonra o dönemki adıyla Devlet Planlama Teşkilatı’nın (DPT) Uzman Yardımcılığı kadrosuna girerek kamu kariyerine başladı. 

İbrahim Şenel Evli Mi? Kaç Çocuğu Var?

İbrahim ŞENEL evlidir ve üç çocuk babasıdır.

ibrahim yenel

İbrahim ŞENEL’in Kariyeri Nasıldır? Nerelerde Görev Yapmıştır? Hangi Görevlerde Bulunmuştur?

Devlet Planlama Teşkilatı uzman yardımcılığı mesleği ile kariyer mesleklere giriş yapan ve bu noktadan sonra yükselerek bugün Strateji ve Bütçe Başkanlığı görevine getirilen İbrahim ŞENEL, DPT Planlama Uzman Yardımcılığı görevinden sonra 1991 yılında Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı Uzman Yardımcılığı görevine başladı. Burada yeterlik süreçlerini başarı ile geride bırakan Şenel Uzman olarak kariyerini sürdürdü.

1997 senesine kadar süren kariyer meslek macerası bu yılda getirildiği Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçiliği’nde getirildiği Ticaret Müşavirliği görevi ile bürokrasi yoluna evrildi. 2000 yılına kadar süren bu görevinden sonra Dış Ticaret Müsteşarlığı İthalat Genel Müdürlüğü bünyesinde şube müdürü olarak 2003 yılına kadar görev yaptı. 2003 senesinden 2007 senesine kadar İhracat Genel Müdürlüğü dahlinde daire başkanı olarak görev yapan deneyimli bürokrat aynı zamanda genel müdür yardımcılığı görevini de ifa etti. 

Yüksek bürokrat olarak getirildiği ilk görev olan Gümrük Müsteşarlığı müsteşar yardımcılığı görevini 2007 ilâ 2009 seneleri arasında sürdürdü. 2009 yılında İhracat Genel Müdürlüğü görevini ve dış ticaret müsteşar yardımcılığı görevlerini yerine getiren Şenel 2011 yılında Ekonomi Bakanlığı müsteşar yardımcılığı görevine getirildi. 2014 yılına kadar bu görevi sürdürdü ve artından 2014 yılında aynı bakanlıkta müsteşarlık görevini üstlendi. 

12 Şubat 2020 tarihinde kariyerine başladığı Kurum olan Devlet Planlama Teşkilatı’nın önce Kalkınma Bakanlığı adı ile süren görevlerinin devredildiği Strateji ve Bütçe Başkanlığı’na Başkan Yardımcısı olarak geri dönen İbrahim Şenel, SBB Başkanı Naci Ağbal’ın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı’na atanması ile birlikte Strateji ve Bütçe Başkanlığı görevine getirildi. 

dscf2271

İbrahim ŞENEL’in Diğer Görevleri Nelerdir?

İbrahim ŞENEL 2008 senesinden 2011 senesine kadar Türk Standartları Enstitüsü TSE’nin yönetim kurulu üyeliğini ve başkan vekilliği görevini yürütmüştür. 2009 senesinden 2011 senesine kadar İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi İGEME yönetim kurulu üyeliği ile genel sekreterliği görevlerini yerine getirmiştir. 2010 yılından 2017 yılına değin Devlet Desteklerini İzleme ve Denetleme Kurulu üyeliğini ve bu kurulun ikinci başkanlığı görevini yerine getirmiştir. 2013 senesinden 2018 senesine değin Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu YOİKK bünyesinde yönlendirme komite başkanlığı görevini 2015 yılından 2019 yılına kadar Türk Eximbank A.Ş. yönetim kurulu üyeliği ve başkan vekilliği görevlerini yerine getirmiştir.

Bizlere sorularınızı sormak ve gelişmelerden anlık olarak haberdar olmak için Instagram ve Twitter hesaplarımız ile Telegram kanalımıza simgelere dokunarak ulaşabilir, takip edebilirsiniz!

pareto instagram

pareto twitter

tercihini yap instagram 1

tercihini yap twitter

tercihini yap telegram

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB ve Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nda gerçekleşen bu görev değişikliklerine dair yorumlarınız ve sorularınız için FORUM sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.