kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

İcra Katibi Ne İş Yapar ?

İcra Katibi Nedir ? İcra Katipleri Ne İş Yapar ? İcra Katibi Maaşları , Çalışma Şartlerı Nelerdir ? İcra Katipliği İle Zabıt Katipliği Arasındaki Farklar Nelerdir?

İcra Katibi Ne İş Yapar ?
A+
A-

Adliyelerde çalışan  yazı işleri, icra, idari işler, bakanlık muhabere gibi işlerde görevlendirilen, daha çok davalarda hakim önünde yazı yazdığı düşünülen bu memurlar kendilerine verilen görevleri dahilinden onlarca işi yapan adli görevlilerdir . Zabıt Katipleri Mahkeme ve Savcılık birimlerinde, İcra katipleri ise İcra Müdürlüklerinde çalışırlar iki kadro arasındaki en temel fark budur. Maaş ve ücret şartları açısından kayda değer farklar yoktur.

İcra katibi hakkında her şey MESLEK HAKKINDA SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN TIKLAYINIZ İcra katibi duruşmada görev almayacağı için mesleği süresince hızlı klavye kullanması gerekmeyecektir . İcra Katipleri Adalet  Bakanlığı tarafından atanırlar bu sebepten özlük dosyaları bakanlıkta olur ,  savcılık ve mahkeme katiplerinin özlük dosyaları adalet  komisyonunda olur . Zabıt katipleri komisyon tarafından  atanan memurlardır . İcra Katiplerinin bakanlık atamalı olduğu için sınavı komisyonlar tarafından yapılamamaktadır.İcra katibinin ,  görev yaptığı yer olan icra dairelerinin yoğunluğu sebebiyle iş yerlerine rahat bir çalışma ortamı yoktur . Bilhassa Ankara , İstanbul gibi milyonlarca takibin bulunduğu adliyelerde dosyaların arasında boğulmak , arşivde kaybolmak gayet olasıdır.Avukat katipleri ile sık sık muhattap olmak zorunda kalacak olan icra katipleri uzun vadede oldukça yıpranmaktadır. Bu noktada verilebilecek en makul tavsiye bizce büyük şehirlerden uzak durmak olacaktır.

İcra Katipleri Ne Kadar Maaş Alırlar ? 

Yeni göreve başlayan bir icra katibi 2550 tl civarı maaş alır. Net rakam vermek yerine ortalama denmesinin sebebi lise , ön lisans , lisans mezunu arasındaki kazanç farkıdır.Lisans mezunu orta öğretimden faklı olarak 100 tl alır.MESLEK HAKKINDA SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN TIKLAYINIZADALET BAKANLIĞININ 810 KİŞİLİK İCRA KATİBİ İLANI

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.