Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Uzman Yardımcılığı Alım İlanı 2019

2019 KPSS sonuçlarının açıklanmasının ardından yeni dönemin ilk kariyer meslek ilanı geldi. 2019 YTB Uzman Yardımcılığı ilanının detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Uzman Yardımcılığı Alım İlanı 2019

2019 KPSS sonuçlarının açıklanmasının ardından 2018 ve 2019 KPSS A Grubu puanlarına sahip adaylar ilanları beklemeye koyuldu. Yılın KPSS A grubu adaylarını alakadar eden ilk ilanı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'ndan geldi. Başkanlık yazılı ve sözlü sınav ile 30 Uzman Yardımcısı alacağını ilan etti.  Alımın detayları ise şu şekilde.

2019 YTB Uzman Yardımcılığı Başvuru Koşulları

2019 yılında gerçekleştirilecek olan YTB Uzman Yardımcılığı için iki grup belirlendi. 

1. Grup: Üniversitelerin Hukuk, Siyasal Bilgiler, İktisat, İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler ve İletişim Fakülteleri'nin bölümlerinden mezun adaylar.

2. Grup: Üniversitelerin; Ekonometri, Finans, İktisat, Ekonomi, İlahiyat, İletişim, İstatistik, İşletme, Kamu Yönetimi, Psikoloji, Maliye, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Siyaset Bilimi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Tarih, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Fransız Dili ve Edebiyatı, İspanyol Dili ve Edebiyatı, İtalyan Dili ve Edebiyatı, Rus Dili ve Edebiyatı, Çin Dili ve Edebiyatı, Yunan Dili ve Edebiyatı, Bulgar Dili ve Edebiyatı (15 Eylül 2019 güncellemesi ile değişti) bölümlerinden mezun adaylar.

Adayların alıma başvuruda bulunabilmeleri için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM'nin gerçekleştirmiş olduğu Yabancı Dil Sınavı (YDS)'den en az 80 puan almış olmaları veya buna denk uluslararası geçerliliği kabul edilmiş bir sınavdan puan almış olmaları gerekmektedir.

Adayların dil yeterliklerinin kabul edileceği diller ise; İngilizce, Almanca, Fransızca, Farsça, Endonezce, Danca, Çince, İspanyolca, Arapça, Flemenkçe, İsveççe, Rusça ve Malayca dilleridir. 

Yalnızca YDS koşulu istenen alım için herhangi KPSS puanı almak şartı bulunmamaktadır. 

2019 YTB Uzman Yardımcılığı Başvuruları

YTB tarafından gerçekleştirilecek olan sınava katılmak isteyen adayların başvurularını 2 Eylül 2019 - 20 Eylül 2019 (ek ilan ile güncellendi) tarihleri arasında Başkanlığın sitesinde yer alan başvuru ekranı aracılığı ile elektronik olarak gerçekleştirmeleri gerekmektedir. 

2019 YTB Uzman Yardımcılığı Sınavı

2019 yılında YTB Uzman Yardımcılığı istihdamı için toplam üç aşama uygulayacaktır. Bu aşamaların ilki eleme sınavı, ikincisi yazılı sınav sonuncusu ise sözlü mülakattır. 

Eleme Sınavı ve Yazılı Sınav; 28 Eylül 2019 tarihinde Ankara Üniversitesi DTCF'de Saat: 10.00 ve Saat: 14.30 saatlerinde gerçekleştirilecektir. Sınavın konuları ise şu şekilde;

2019 YTB Eleme Sınavı 

Eleme sınavında adaylara 80 adet çoktan seçmeli -test- sorusu yöneltilecektir. Sınavı süresi ise 2 saattir. Sınavda adaylara sorulacak 80 soru ise aşağıdaki konulardan oluşacaktır;

Genel Yetenek Alanı
-Sayısal Mantık
-Sözel Mantık
-Türkçe'de Anlam 
-Türkçe Yazım Bilgisi

Genel Kültür Alanı
-Güncel Bilgiler
-Coğrafya
-Tarih
-Vatandaşlık Bilgisi

Uluslararası İlişkiler Alanı
-Uluslararası İlişkiler
-Yönetim Bilimi
-Türk Dış Politikası
-Uluslararası Kuruluşlar
-Türkiye Ekonomisi
-Siyaset Bilimi
-Siyasi Tarih
-Uluslararası Eko. İlişkiler ve Kuruluşlar

Başkanlığın Görev Alanı

Eleme sınavında adayların yanıtlayacakları her soru 1.25 puan değerinde olacaktır. Adayların eleme sınavında başarılı olarak yazılı sınava katılabilmeleri için en az 60 puan almaları şarttır. Yani 80 soru içerisinde adayların en az 48 doğru yapmaları gerekmektedir. Eleme sınavından yazılı sınava en fazla mesleğe alınacak aday sayısının 20 katı kadar aday katılabilecektir. Yani yazılı sınav en fazla 600 aday ile gerçekleştirilecektir. 

2019 YTB Uzman Yardımcılığı Yazılı Sınavı

2019 YTB Uzman Yardımcılığı yazılı sınavı eleme sınavı ile aynı gün, günün öğleden sonra oturumu olarak gerçekleştirilecektir. Yazılı sınavda adaylara kompozisyon ve yabancı dil çevirisi uygulanacaktır. 

Yazılı sınavda adayların başarılı olmaları için almaları gereken asgari puan 70 puandır. Yazılı sınav neticesinde mesleğe alınacak aday sayısının 4 katı içerisinde yer alan başarılı adaylar son aşama olan sözlü mülakatlara katılma hakkı elde edeceklerdir. 

2019 YTB Uzman Yardımcılığı İlanının TAM METNİ için Tıklayınız!

2019 YTB Uzman Yardımcılığı İlanı için yayımlanan düzeltme metni için Tıklayınız!

Alım sürecini takip etmek, gelişmelerden haberdar olmak ve sorularınızı sormak için alım için açılmış olan FORUM başlığını takip etmeyi Unutmayın!

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2019, 00:05
YORUM EKLE