kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

İtalya Çin'i, İspanya'da İran'ı Ölen Sayısında Geride Bıraktı

Koronavirüs'te bugün itibariyle en fazla ölümlü vaka sayısında İspanya İran'ı geçti. 19 Mart 2020 tarihinde de koronavirüs yüzünden ölen sayısında İtalya Çin'i geçerek en fazla ölümlü vaka sayısına sahip ülke olmuştu. Koronavirüs ilk ortaya çıktığında Çin ve İran en fazla vaka sayısına sahip ülkeler iken, bugün gelinen noktada avrupa ülkeleri bunları geride bıraktı.

İtalya Çin'i, İspanya'da İran'ı Ölen Sayısında Geride Bıraktı
A+
A-

Koronavirüs hız kesmeksizin etkisini göstermeye devam ediyor. Bugün itibariyle İspanya’da ölümlü vaka sayısı 375 artarak, 1.756 kişiye ulaşmıştır. Günlerdir İspanya’da ve İtalya’da çok ciddi sayılarda ölümlü vaka gerçekleşmiştir. İtalya 19 Mart 2020 tarihinde Çin’i geçerek en fazla ölümlü vaka sayısına ulaşan ülke olurken, bugünde İspanya İran’ı geçerek en fazla ölümlü vakanın gerçekleştiği üçüncü ülke haline gelmiştir. İtalya’da bugüne ait verilerin açıklanmasıyla birlikte ölenlerin sayısının 5.476 olarak açıklanmıştır. Virüsle ilgili yaptığımız çalışmalar İspanya’da da ölenlerin sayısının kısa süre içerisinde 5 bini geçeceğini göstermektedir.

İspanya’da Koronavirüs’te Bugün

İspanya’da koronavirüs yüzünden ortaya çıkan toplam vaka sayısı 28.603’e ulaşmıştır. Bu vakalar içerisinde 1.756 kişi yaşamını yitirmiştir. Durumu aciliyetini koruyan ve yoğun bakımda olan vaka sayısı ise 1.785 kişi olarak tespit edilmiştir. İspanya’da tedavisini tamamlayarak hastalıktan kurtulanların sayısı ise 2.125 olarak ölçülmüştür. İspanya’da enfekte olanların %12’si sağlık çalışanıdır ve sağlık çalışanlarında enfekte olanların sayısı ise 3.475 kişi olarak açıklanmıştır. Hükümet Başkanı Pedro Sanchez, önümüzdeki salı günü ülkedeki alarm durumunu 15 gün daha uzatmak için Bakanlar Kurulunu 11 Nisan’a kadar devredeceğini açıkladı. Ülkedeki ünlü şarkıcı Placido Domingo test sonucunun pozitif çıktığını açıkladı.

İran’da Koronavirüs’te Bugün

İran’da koronavirüs ilk günlerde olduğu kadar etkili değildir. Virüsün Kum ve Meşed şehirlerinde çok ciddi şekilde yayılmasından sonra vaka sayısı 20 binleri aşan İran’da durum günden güne kontrol altına alınmaktadır. Avrupa olduğu kadar büyük etki göstermeyen koronavirüs nedeniyle ortaya çıkan toplam vaka sayısı 21.638 olarak açıklanmıştır. Aynı şekilde bu vakalar dolasıyla ölen sayısı da 1.685 olarak açıklanmıştır. Koronavirüs nedeniyle yoğun bakımda kimse kalmamıştır. Bugün 129 ölümlü vaka gerçekleşmiştir. İran’da enfekte olduktan sonra tedavi edilenlerin sayısı da 7.635 olarak gerçekleşmiştir. Öyle görünmektedir ki koronavirüs karşısında önlemleri ciddi şekilde alan ve bu süreci en az vaka ile atlatan ülkelerden bir tanesi de İran olacaktır.

Yoğun Bakımda Bulunan Hasta Sayıları

Koronavirüs yüzünden yoğun bakımda bulunanların sayısı çok önemlidir. Hastalığın etkisini göz önünde bulundurduğumuzda en fazla ölümle sonuçlanan vakalar yoğun bakımda olanlar arasında gerçekleşmiştir. İşte dünya genelinde yoğuna bakımda bulunan hasta sayıları:

  • İtalya’da yoğun bakımda bulunan hasta sayısı : 3.000
  • Çin’de yoğun bakımda bulunan hasta sayısı : 1.845
  • İspanya’da yoğun bakımda bulunan hasta sayısı : 1.785
  • Fransa’da yoğun bakımda bulunan hasta sayısı : 1.746
  • ABD’de yoğun bakımda bulunan hasta sayısı : 795
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.