2020 Defterdarlık Uzman Yardımcılığı DUY İlanı ve Sınavı Ne Zaman?

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 2020 Defterdarlık Uzman Yardımcılığı alımı ne zaman? 2020 Defterdarlık Uzman Yardımcılığı sınavı ne zaman gerçekleştirilecek? Detayları ve mesleğe, sınavına dair bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

KAMUDAN HABER 20.03.2020, 14:47 28.11.2020, 15:33
2020 Defterdarlık Uzman Yardımcılığı DUY İlanı ve Sınavı Ne Zaman?

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından taşra teşkilatında görevlendirilen kariyer meslek mensupları arasında yer alan Defterdarlık Uzman Yardımcılığı mesleği nedir? 2020 Defterdarlık uzman yardımcılığı alım ilanı ne zaman? 2020 Defterdarlık uzman yardımcılığı sınavı ne zaman gerçekleştirilecek? Defterdarlık uzman yardımcılığı 2020 yılı maaşı ne kadar? Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Defterdarlık Uzman Yardımcılığı DUY Nedir?

Defterdarlık uzman yardımcılığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın taşra teşkilatında görevlendirdiği kariyer meslek mensupları arasında yer alan meslek grubudur. Defterdarlık uzman yardımcılığı mesleği genel itibariyle Bakanlığın taşradaki yapılanması olan İl Defterdarlıklarında görev yapmaktadırlar ve Bakanlığın iş ve işlemlerinin yerel düzeyde gerçekleştirilmesi hususunda görev alırlar. Bunun yanında milli emlak ile alakalı görevleri de bulunan Defterdarlık Uzmanları ve Defterdarlık Uzman Yardımcılarının bu görevleri, bu görevi gerçekleştiren personel ile birlikte, Milli Emlak Uzmanlığı adı altında Çevre ve Şehircilik BakanlığI'na devrolmuştur.

Defterdarlık Uzman Yardımcılığı Mesleğine Nasıl Girilir? DUY Sınavı Nasıl?

Defterdarlık uzman yardımcılığı mesleğine girmek isteyen adayların, diğer kamu alımlarında kariyer meslek alımlarına girmek isteyen adaylar gibi Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın A grubu oturumlarına katılmaları gerekmektedir. Defterdarlık uzman yardımcılığı mesleği için adayların sahip olmaları gereken KPSS A Grubu puan türleri ise henüz netlik kazanmamıştır. Çünkü Defterdarlık uzman yardımcılığı sınavı için son gerçekleştirilen alıma başvurularda kullanılan puan türleri ÖSYM tarafından 2017 yılında güncellenmiştir ve bu puanların birebir karşılığı mevcut KPSS A Grubu puan sisteminde yer almamaktadır. Bu yönüyle adayların edinmeleri gereken puan türlerini 2020 yılı Defterdarlık uzman yardımcılığı alımı ile birlikte görmek mümkün olacaktır.

Defterdarlık uzman yardımcılığı mesleği için puan şartını sağlayan adayların bunu izleyen süreçte başvurularını yaparak sınava katılabilecek adaylar arasında yer almaları durumunda yazılı sınava katılmaları gerekecektir. Bu sınava mesleğe alınacağı Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ilan edilmiş olan kadro sayısının yirmi katı kadarı arasında yer alan adaylar katılabileceklerdir. Bu adaylar için gerçekleştirilecek olan yazılı sınav alan bilgisi konularından meydana gelmektedir ve çoktan seçmeli usulde olmaktadır.

Defterdarlık uzman yardımcılığı sınavına dair daha detaylı bilgiler almak, mesleğe dair merak ettiğiniz hususları öğrenmek için aşağıda yönlendirmesine yer verdiğimiz Defterdarlık uzman yardımcılığı meslek tanıtım yazımızı inceleyebilirsiniz;

Defterdarlık Uzman Yardımcılığı Maaşı ve Özlük Hakları

Defterdarlık uzman yardımcılığı mesleği taşra uzmanı statüsünde yer alan bir meslektir. Bu yönüyle diğer taşra kariyer meslekleri gibi 2200 ek gösterge ile görevlerini sürdürmektedirler. Kariyer meslekler için bir anlamda maaş tabanını oluşturan bu meslek grubunun 2020 yılı maaş bilgisine aşağıda yönlendirmesine yer vermiş olduğumuz yazımızda ulaşabilirsiniz;

Defterdarlık Uzman Yardımcılığı 2020 Yılı Alımı ve Sınavı Ne Zaman?

Defterdarlık uzman yardımcılığı için 2020 yılında alım gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceğini merak eden binlerce aday, bu sorularının yanıtını 20 Mart 2020 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak'ın sosyal medya paylaşımı ile bulmuş oldu. Sayın Albayrak'ın paylaşımına göre 2020 yılı Defterdarlık Uzman Yardımcılığı DUY sınavı 24 Ekim 2020 tarihinde gerçekleştirilecektir. Yazılı sınavda başarılı olan adaylar için sözlü sınavlar ise 7 Aralık 2020 tarihi itibariyla yapılacaktır. Detayları aşağıda paylaştığımız Bakan Bey'in paylaşımında inceleyebilirsiniz.

22 Mart 2020 tarihli sosyal medya paylaşımında Berat Albayrak Defterdarlık Uzman Yardımcılığı 2020 alımının 300 aday için gerçekleştirileceğini belirtmiştir.

2020 Yılı Hazine ve Maliye Bakanlığı Defterdarlık Uzman Yardımcılığı alım sürecini takip etmek , diğer adaylarla istişare etmek ve bilgi paylaşımı için Tıklayınız!

Yorumlar (0)
21
hafif yağmur