Bakan Fatih Dönmez’den Okul Saatleri Değişebilir Açıklaması

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez okul saatleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Fatih Dönmez: “Okul saatleri ilden ile değişiklik gösterebilir.” diye belirtti.

Bakan Fatih Dönmez’den Okul Saatleri Değişebilir Açıklaması

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Antalya ve Isparta'da yaşanan doğal felaketler, yaz saati uygulaması ve okul saatleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Dönmez açıklamasında doğal afetler ile ilgili şu sözlere yer verdi.

“Bugün gün içerisinde Antalya ve Isparta'da yaşanan doğal felaketler sebebiyle enerji verilemeyen yer olmayacak.”

Sözlerini yaz saati uygulaması ve okul saatleri ile alakalı olarak sürdüren Dönmez şunları dile getirdi:

“Yaz saati uygulamasında 2 yıl önce böyle bir karar alınmıştı. Bu kararın neden verildiğine dair gerekçe bulamadık fakat bizim yapmış olduğumuz çalışmalar, kalıcı yaz saati uygulamasının daha verimli olacağını biliyorduk. Biz bu konuda İstanbul Teknik Üniversitesi’ne (İTÜ) çalışma yaptırdık. Sonuçlara göre kalıcı yaz saati uygulamasının enerji verimliliği bakımından daha iyi olacağını gördük.

İTÜ ile öngörülen tasarruf miktarları gerçekleşti mi diye bir çalışma daha yaptırdık ve öngördüğümüz gibi tasarrufların gerçekleştiğini gözlemledik. Valiliklere bir talimat gönderip, okul saatleri ve mesai saatleri ile ilgili düzenleme yapılmasını talep ettik. Edirne ile Kars'ın eğitim ve mesai saatleri aynı olacak diye bir şart bulunmuyor. Benim bildiğim kadarıyla da İstanbul'da eğitim saatleri 8:30 ila 9.00 civarına kadar çekildi.”

SORULARINIZ, GÖRÜŞLERİNİZ VE TALEPLERİNİZ İÇİN TERCİHİNİ YAP FORUM SAYFALARINI ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ

YORUM EKLE