Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kamuya Personel Alımının Azaltılması Kararı İİBF Mezunlarına Etkisini Gösterdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kamuya personel alımının azaltılması konusunda TESK Genel Kurulu'nda yaptığı açıklama etkisi gösterdi. Kamu kurum ve kuruluşların kadro ve pozisyonlarına yapılacak memur alımları azaltıldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu gibi çok fazla personel alımı yapılan yerlerde uzun süredir personel alımı yapılmadı. Açıklanan karar, en çok İİBF mezunlarını etkiledi.

KAMUDAN HABER 14.02.2019, 21:33 28.02.2019, 12:58
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kamuya Personel Alımının Azaltılması Kararı İİBF Mezunlarına Etkisini Gösterdi

Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan'ın 13 Eylül 2018 tarihinde TESK Genel Kurulu'nda yaptığı açıklama etkisini gösterdi. Erdoğan, yaptığı açıklamada devlette israf döneminin son erdiğini ve kamuya personel alımlarının sınırlandırılacağını belirtmişti. Bu açıklamanın ardından da Hazine ve Maliye Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu gibi yerlere merkezi atama veya açıktan atama ile personel alımı sınırlandırıldı. Bütün umutlarını 2018 Kamu Personeli Seçme Sınavından aldığı puanlara bağlayan adayların beklentileri suya düştü. 2018 yılında yaşanan devalüasyonla birlikte girdi maliyetlerinin artması ülkemizde enflasyonun yükselmesine sebep olmuş ve bu durum ülkemizi ekonomik krize sürüklemiştir. Bu krizi en az hasarla atlatmak isteyen hükümet yetkilileri çeşitli önlemler alınacağını açıklamış ve maliyede kemer sıkma politikalarının izleneceğini belirtmiştir. Kemer sıkma politikasına en somut örnek: Recep Tayip Erdoğan tarafından personel alımlarında kısıtlama yapılacak ifadesiyle dile getirmiştir.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Personel Alımını Sınırladı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, merkez ve taşra teşkilatına her yıl yaptığı personel alım sayısını, Cumhurbaşkanının açıklamasından sonra sınırlamıştır. Uzun süredir, mali hizmetler uzman yardımcısı, defterdarlık uzman yardımcısı ve maliye uzman yardımcısı alımı yapılmayan bakanlıkta 2019 yılında gelmesi beklenen bu ilanlar da bir türlü resmileşmemiştir. Bunlarla birlikte yazılı sınav sonuçları 6 aydan fazla süre önce açıklanan Gelir Uzman Yardımcılığı ve Devlet Gelir Uzman Yardımcılığı sınavlarının mülakat tarihleri de bir türlü açıklanmamıştır. 10. promosyon Vergi Müfettiş Yardımcılığı sınavının da ertelenmesi ile birlikte bakanlıkta personel alımı sınırlamaktan öteye geçmiş, personel almama seviyesine gelmiştir. Bunun yanı sıra, kpss 2018/2 bazı kamu kurum ve kuruluşların kadro ve pozisyonlarına merkezi yerleştirme kılavuzunda da Hazine ve Maliye Bakanlığı 40 hazine avukatı dışında alım yapılmamıştır. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 5 ay önce yaptığı açıklamanın en çok etkilediği bakanlık hiç kuşkusuz Hazine ve Maliye Bakanlığı olmuştur.

İçişleri Bakanlığı ve SGK'da Personel Alımını Sınırladı

Yeni personel alımı denildiğinde en çok akla gelen kurumların başında gelen İçişleri Bakanlığı ve SGK'da da personel alımı sınırlandırılmıştır. İçişleri Bakanlığı'nda uzun süredir ilana çıkılmayan: Uzman Yardımcılığı ve İl Planlama Uzman Yardımcılığı kadrolarına bu sene de alım yapılmamıştır. Polis alımlarında da oldukça yavaş davranan bakanlıkta Erdoğan'ın personel alımında verdiği sınırlama kararının etkili olduğu gözlemlenmektedir.  Kpss 2018/2 bazı kamu kurum ve kuruluşların kadro ve pozisyonlarına merkezi yerleştirme kılavuzunda da kuruma alım yapılması durumun hangi seviyede olduğunu gözler önüne sermektedir. Diğer taraftan Sosyal Güvelik Kurumu'nda da alımlar sınırlama noktasından sıfır alım noktasına gelmiştir. 10. Promosyon SGK Denetmen Yardımcılığı, SGK Uzman Yardımcılığı ve SGK Müfettiş Yardımcılığı ilanları henüz netlik kazanmamıştır. Aynı şekilde merkezi yerleştirmelerde de kurumun personel alımı yapmamış olması çok yaşanılan bir durum değildir.

İİBF Ailesi Kadro Bekliyor

Tercihihi yap ailesi olarak, İİBF ve SBF mezunlarının dile getiremediklerini dile getiren bir site olarak bugünde kadro beklentimizi dile getirmek istiyoruz. Her ne kadar devletimizin aldığı bütün kararlara saygı duyduğumuzu belirtecek olsa da, İİBF ve SBF mezunlarının beklentisinin de görülmesi gerektiğini düşünüyoruz. 450 bine yakın mezunun tek umudunun kamu kurum ve kuruluşların yapacakları atamalar olduğunun hatırlanması gerektiğini düşünüyoruz. 2018 KPSS'ye katılan 100 binlerce İİBF ve SBF mezunu içerisinde sadece 2 bine yakınının devlet kadrolarında yer bulabildiğinin görülmesini istiyoruz. İİBF ailesinin kadro beklentisinin yeterli düzeye çıkarılmasını talep ediyoruz. Devletimizi yönetenler olarak, Lütfen! Bu koca ailenin işsizlik sorununun, öğretmenlerin işsizlik sorunu kadar önemli olduğunu görmeye çalışın.

Yorumlar (0)
26
az bulutlu