İİBF Mezunları Hazine ve Maliye Uzman Yardımcılığı İlanında Revize Yapılmasını Talep Ediyor

2020 Kamu Personeli Seçme Sınavı sonuçlarının açıklanmasının ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı ilanları bir bir açıklanmaya başladı. 15 kişilik Hazine ve Maliye Müfettişliği ilanının ardından 1.000 kişilik GUY ilanı ve peşine 500 kişilik (HMUY) ilanı yayımlandı. HMUY ilanına ait şartları gören İİBF ve SBF mezunları ciddi şekilde şoka uğradı. Mezunlar 70 YDS şartı yer alan ilan için revize taleplerini yüksek sesle dile getirdi.

KAMUDAN HABER 25.10.2020, 08:09 25.10.2020, 16:24
İİBF Mezunları Hazine ve Maliye Uzman Yardımcılığı İlanında Revize Yapılmasını Talep Ediyor

ÖSYM tarafından 2020 Kamu Personeli Seçme Sınavı (2020 KPSS) Lisans Genel Kültür ve Genel Yetenek oturumu 6 Eylül 2020 tarihinde ve Alan Bilgisi oturumları da 12 ve 13 Eylül 2020 tarihlerinde gerçekleştirildi. Toplam 4 oturum sınava katılan İİBF, SBF, İktisat Fakültesi ve İşletme Fakültesi bölümlerinden mezun olan adaylar, bir yıllık emeklerini karşılığı almak için mücadele etti. Bu sınava ait sonuçlar, 22 Ekim 2020 tarihinde açıklandı. Sonuçların açıklanmasıyla birlikte 80 ve üstü puan almayı başaran 5 binden fazla mezun ilanları beklemeye başladı. Daha önce Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından duyurusu yapılan ilanlar, 2020 KPSS Lisans sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte ardı ardına gelmeye başladı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde yeni oluşturulan birimlere ait ilanlar, bu yıl ilk kez alım yapmaya başladı. Önce Hazine ve Maliye Müfettiş Yardımcılığı sınav ilanı yayımlandı. 15 kişilik ilan beklendiği üzere bir sınav ilanı olarak yayımlandı. Daha sonra 1.000 kişilik Gelir Uzman Yardımcılığı (GUY) ilanı yayımlandı, o ilanda beklendiği gibi 5 İL TERCİHİ olacak şekilde tertip edilmiş güzel bir ilan metni ile karşımıza çıktı. Üçüncü ilan ise 500 kişilik Hazine ve Maliye Uzman Yardımcılığı (HMUY) olarak geldi. Bu zamana kadar 500 kişilik uzman yardımcılığı ilanına çıkmamış Hazine ve Maliye Bakanlığı için, beklenmedik derecede önemli ve güzel bir ilan metni yayımlandı denildiği anda sınav şartları herkesi şoka uğrattı.

HMUY ilan metninde dikkati çeken üç şart İİBF ve SBF mezunlarını şoka uğrattı. Bu şartlar içerisinde en önemlisi ise 70 YDS puan şartı olarak ön plana çıktı. Çalışma yerinin İstanbul olması ve bir çok farklı bölüm mezunlarına başvuru yapabilme imkanı verilmesi de şaşırtıcı oldu. İlan metni yayımlandığı andan itibaren, sınav şartlarını okuyan İİBF ve SBF mezunlarının büyük bölümü tepkisini dile getirmekten geri kalmadı. Sınav şartları içerisinde kimsenin beklemediği şekilde 70 YDS puan şartına yer verilmesi, kurumun ilan metninde yer aldığı şekliyle aday almak istemediği şeklinde yorumlandı. Diğer bölümlerden mezun olan adayların neredeyse hiç birinin ilan metninde belirtilen puan türlerinden KPSS puanlarının olmadığı düşünülecek olursa, bu ilan genel hatları itibariyle İİBF ve SBF mezunlarını ilgilendirecek şekilde açılmıştır.

İİBF ve SBF mezunları da yıllardan beri sınav şartlarını bilerek KPSS Alan Oturumuna hazırlanmaktadır. Bir kariyer meslek ilanı şartlarının yıllar içerisinde değişimi çok görülür şey değildir. Kaldı ki böylesine hayati derecede öneme sahip bir ilanda "Yabancı Dil Şartı" olduğu bilinse, bir yıldan fazla KPSS maratonuna hazırlık yapan mezunlardan en az yarısı bir şekilde YDS puanı almak için mücadele ederdi. Hiçbir şekilde sınav şartlarında "DİL" puanı olmayacağını düşünene binlerce İİBF, SBF mezunları Hazine ve Maliye Bakanlığı üst kademe yöneticilerinden sınav ilanında revize yapılmasını talep ediyor.

2016 yılından beri kayda değer doğru düzgün bir sınav ilanı ile karşılaşmamış mezunların bu taleplerini dile getirmek istiyoruz. Hevesi kursağında kalan mezunlar içerisinde 90 ve üstü puana sahip yüzlerce aday olduğunun da bilinmesini istiyoruz. Yabancı Dil Şartı bundan sonraki HMUY alımlarında muhakkak yer alsın ancak; bu alımda sınav şartları içerisinden kaldırılsın diye talepte bulunuyoruz. Son olarak şunu da belirtelim: Sesimizin Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilileri tarafından, sınav ilanına başvurular başlamadan önce duyulmasını istiyoruz. Şayet bu değişiklik yapılmaz ise, böylesine önemli bir alım için 500 kişilik kadronun doldurulamayacağını şimdiden öngörüyoruz. Katılımın en fazla 700 civarında kalacağını düşünüyoruz. KPSS puanları 90 üstünde olan kişiyi bu kuruma kabul etmek mi? Yoksa KPSS puanı 72 ancak YDS puanı 70 üstü olan kişiyi kabul etmek mi? Bunun tercihinde vicdani muhasebenin ön planda tutulması gerektiğini düşünüyoruz. Son dört yıldır doğru düzgün bir ilan yüzü görmeyen İİBF mezunları olarak ilanda revizeye gidilmesini ve sınav şartları içerisinden "yabancı dil puan şartının çıkarılmasını" değerli büyüklerimize arz ediyoruz.

Yorumlar (0)
17
parçalı az bulutlu