Lojmanlar Nasıl Satılacak?

Kamu lojmanlarının satışıyla ilgili merak edilen her şeyi yazımızda derledik.

KAMUDAN HABER 07.12.2017, 15:27 27.02.2021, 23:45
Lojmanlar Nasıl Satılacak?

Lojmanlar Nasıl Satılacak? Memurun Lojman Satılırken Önceliği Olacak mı? Satış İhaleleri Toplu mu Olacak ?

7061 sayılı torba kanun kasım ayında TBMM tarafından kabul edildi ve Aralık 2017 itibariyle yürürlüğe girdi.Torba kanunun 58. Maddesi kamu lojmanlarının satışını düzenlemekte, lojmanların satışını düzenleyen ilgili madde oldukça kapsamlı ve çok fazla ayrıntı içeriyor. Belirli başlıklara ayırarak incelemeye çalışacağız.

Hangi Kurumların Lojmanları Satılacak?

·        Güvenlik

·        Savunma

·        Adalet

·        İstihbarat

Yukarıda sayılan alanlarda kamu görevi yerine getiren kurumların lojmanlarının satışında ilgili bakanlığı uygundur görüşü ve Bakanlar Kurulu kararı gereklidir. Yani düzenleme İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı,Milli Savunma Bakanlığı lojmanlarını da muaf tutmuyor yalnızca satışı konusunda ilgili bakanlığın uygun görüşünü arıyor ve yetkili olarak Maliye Bakanlığı’nı değil Bakanlar Kurulunu belirliyor.

Yukarıda sayılan alanlar haricinde kamu görevi ifa eden kurumlarının lojmanlarının satışı konusunda ise Maliye Bakanlığı yetkilendirilmiştir.

Lojman Satışında Memura Öncelik Tanınacak mı?

Lojman satışı ihale yöntemiyle yapılacak, yapılan ihale sonucunda verilen en yüksek teklif sahibine ihale bırakılacak, ilgili konutta oturan memurun bu fiyat üzerinden ön alım hakkı doğacak. Fiyat üzerinden memura herhangi bir avantaj sağlanmayacak olup peşin ödemeyi kabul ettiği takdirde %10 indirim veya vade farkı eklenmeksizin 4 yıllık ödeme planı seçenekleri sunulacaktır.

Lojmanda Oturmayan Memur Alımda Öncelikli mi?

Hali hazırda lojmanda oturan memura yalnızca kendi oturduğu konutla ilgili ön alım hakkı tanıyan düzenleme lojmanda oturmayan memura ise hiçbir hak tanımıyor. Düzenleme bu yönüyle de eksik satılan konutta oturan memur alım önceliğine ilişkin hakkını eğer kullanamayacaksa bu hak mesai arkadaşlarına tanınmalıdır.

Memur Lojmandan Ne Zaman Çıkarılacak?

Lojman ihalesinin tamamlanmasının ardından hali hazırda ikamet eden memura tebligat yapılıp on beş gün içerisinde satın alma bedelini veya bedelin peşinatı yatırması yahut iki ay içerisinde konutu boşaltması talep edilecek.

Kamu lojmanlarına ilişkin torba yasanın 58. Maddesi ile gelen düzenlemenin memurlara olumlu bir etkisinin olmayacağı aşikâr. Barınma ihtiyacını zar zor karşılayan memurlar ve aileleri şimdi bir de ev arama sıkıntısıyla karşılaşacaklar. Mevcut düzenlemenin memura bir avantaj sunmaması sebebiyle ihalede verilen yüksek bedelleri bir şekilde ödemesi pekte olası görünmüyor. Yaratılan mağduriyetin giderilmesi için kira yardımı gibi bir seçenek üzerinde de çalışıldığına dair bir haber maalesef mevcut değil.

Kamu lojmanlarının  satışıyla ilgili olarak soru yöneltmek veya fikir belirtmek için tıklayınız.

7061 sayılı torba yasanın lojman ile ilgili 58. maddesi



Yorumlar (0)
22
az bulutlu