kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) Buzlu Yollar Hakkında Sürücüleri Uyardı

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılan uyarıda sürücülerin yoğun hava koşullarının bulunduğu yollarda dikkatli olması istendi. Kapatılan yollara girilmemesi gerektiği konusunda uyarıda bulunulan duyuruda ayrıca mecbur kalınmadıkça seyahatte ısrarcı olunmaması istendi.

Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) Buzlu Yollar Hakkında Sürücüleri Uyardı
A+
A-

KGM tarafından yapılan açıklamada karlı ve buzlu yollara çıkan araçların sürücülerinin dikkatli olması gerektiği söylendi. Karla mücadele konusunda tüm imkanlar ile çalışan KGM’nin öncelikli olarak trafik akışının sağlanmaya çalışıldığı belirtildi.

Yol genişletme ve tamamen temizleme çalışmalarının trafik akışı sağlandıktan sonra yapıldığını belirten KGM yağış anında ve hemen sonrasında yolların tertemiz olmasının beklenmemesi gerektiğini ifade etti.

Ülke genelinde toplamda 67 bin kilometre alanda faaliyet gösteren KGM, ani hava değişiminden ötürü oluşan buzlanmaya her noktada hemen müdahale edilemeyebildiğini ve trafik kazalarını önlemek, can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla bazı yolların geçici süre trafiğe kapatılabildiğini bildirdi.

Kapatılan yola kesinlikle girilmemesi gerektiği vurgulanan duyuruda “Kar ve tipinin yoğun olduğu şartlarda, yol kullanıcıları ve kara yolu ekiplerinin can güvenliği açısından seyahatte ısrarcı olunmamalı ve kapatılan yola kesin olarak girilmemelidir.” ifadesi kullanıldı.

Zorlu hava şartlarının olduğu koşullarında yapılan yolculuklarda, yol güzergahında bölgesel olarak hava ve zemin koşullarının hızlı değişkenlik gösterebileceği düşünülerek tedbirli olunması gerektiği vurgulanan açıklamada ayrıca şunlar belirtildi.

“Yolda mahsur kalan araçların çekilmesi, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün (KGM) sorumluluğunda bulunmadığı gibi karla mücadele araçlarında araç çekme donanımı da bulunmamaktadır. Bu nedenle araç sahipleri araçlarının çekilmesi için ısrarcı olmamalıdır.”

Sürücülerin alması gereken önlemlere de değinilen duyuruda kış şartlarına uygun olmayan, kış lastiği bulunmayan araçlarla yola çıkılmaması gerektiği ve ayrıca her durumda emniyet kemerinin takılmasının önemli olduğu vurgulandı.

Yapılan açıklamada, kışın, zorlu hava şartlarında seyahate çıkmadan önce güzergahtaki yol ve hava durumuyla ilgili bilgi alınması gerektiği belirtilerek, “Araçta mutlaka zincir, çekme halatı ve takoz bulunmalıdır. Olumsuz durumlar düşünülerek araçların yakıtları dolu tutulmalı, yedek yiyecek ve kış koşullarına uygun giyecekler bulundurulmalıdır. Aşırı yağış alan bölgelerde ani heyelan ve çökme felaketlerine karşı dikkatli olunmalıdır.” ifadesine yer verildi.

KGM’ye ait karla mücadele araçlarının araçlara ulaşabilmeleri için sürücülerin özellikle sol şeridi boş bırakmaları gerektiği bildirilen duyuruda şunlar da belirtildi:

“Kar ve buzla mücadele araçları görüldüğü zaman fazla yaklaşılmamalı ve sollamaya çalışılmamalıdır. Çünkü önünüzdeki yolda kar tamamen temizlenmemiş olabilir ve yola serpilmekte olan tuz, agrega aracınıza zarar verebilir. Özellikle rampalarda tır olarak tabir edilen ağır vasıtaların kayarak yolu kapatmalarına sıklıkla rastlanmaktadır. Bu duruma ‘Kara yollarında karla değil, tırla mücadele ediyoruz.’ demekteyiz.”

Şoförlerin, kış koşullarında araçlarının hızını ve ağırlığını; görüş, yol ve hava durumuna göre ayarlaması, araç takip mesafesine dikkat etmesi, trafik işaret ve işaretçilerine uyması, şerit ihlali yapmaması, buzlanma olan kesimlerde çok daha dikkatli olması, hava, yol, araç ve psikolojik durumları dikkate alarak, yorgun ve uykulu yola çıkmaması gerektiğine değinildi.

SORULARINIZ, GÖRÜŞLERİNİZ VE BİLDİRİMLERİNİZ İÇİN FORUM SAYFAMIZI ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.