Adnan Bali Kimdir? Nerelidir? Ne İş Yapmaktadır? Kariyeri Nasıldır?

2019 yılı itibariyle kabine değişikliği söylentileri çoğalmaya başladı. Bu söylentiler bağlamında ismi geçen kişilerden birisi olan Adnan Bali kimdir?

KİMDİR 11.05.2019, 08:28 11.05.2019, 20:21
Adnan Bali Kimdir? Nerelidir? Ne İş Yapmaktadır? Kariyeri Nasıldır?

2019 yılı itibariyle ülkemizde gerçekleşmesi beklenen kabine değişikliğinde adı Hazine ve Maliye Bakanlığı ile anılan Adnan Bali kimdir? Ne iş yapmaktadır? Nerelidir? Kaç yaşındadır? Nasıl bir kariyeri vardır? Ne mezunudur? Çocuğu var mı? tüm bu detayları yazımızda bulabilirisniz.

Adnan Bali Kimdir? Nerelidir ve Kaç Yaşındadır?

Adnan Bali 1962 senesinde Gaziantep ilinin İslahiye Beldesi'nde dünyaya gözlerini açmıştır. Babası Aziz Bali Adnan Bali üç yaşında iken 1965 yılında Almanya'ya maden işçisi olarak gitmiştir. Almanya'da 1974 yılına kadar çalışmaya devam eder. Adnan Bali'nin dört kardeşi daha vardır. Annesi ise devlet memurudur. 2019 yılı itibariyle 57 yaşında olan Adnan Bali, Figen Bali ile evlidir ve üç de çocukları bulunmaktadır. İlk ve Ortaokul ile Lise öğrenimini doğduğu yer olan İslahiye'de tamamlamıştır. Sonrasında ise yüksek öğrenimini görmek üzere Ankara yolcusu olmuştur. 

Adnan Bali Ne İş Yapar? Kariyeri Nasıldır?

Adnan Bali 2019 yılı itibariyle Türkiye İş Bankası Genel Müdürlüğü görevini yürütmektedir. Bu göreve gelene kadar Türkiye İş Bankası bünyesinde çok çeşitli görevlerde bulunmuştur. Tıpkı genel müdürlük görevini devraldığı Ersin ÖZİNCE gibi bankacılık kariyerine Müfettiş Yardımcısı olarak başlamıştır ve yine Sayın Ersin ÖZİNCE gibi Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunudur. Farklı olarak İktisat bölümünden mezun olmuş olan Sayın BALİ, 1986 yılında Türkiye İş Bankası Teftiş Kurulu Başkanlığı'nda Müfettiş Yardımcısı olarak göreve başlamıştır. Müfettiş Yardımcısı ve Müfettiş olarak sekiz sene boyunca görev yapan Adnan BALİ, 1994 yılında Fon Yönetimi Müdürlüğü'nde Müdür Yardımcılığı görevine getirilmiştir. Buradaki görevi üç sene sürmüştür. 1997 yılında yine aynı birimde Grup Müdürlüğü görevini bir yıl ifa eden BALİ, 1998 yılında bu birimde Müdürlük görevine getirilmiştir ve 2002 yılına kadar bu görevini devam ettirmiştir. 

2002 yılı ile birlikte Adnan BALİ Türkiye İş Bankası'nın çeşitli şubelerinde müdür olarak görev yapmaya başlamıştır. 2002 ilâ 2004 yılları arasında Şişli Şubesi'nde, 2004 ilâ 2006 yılları arasında ise Galata Şubesi'nde Müdürlük görevini başarı ile ifa ettikten sonra 2006 yılında Genel Müdür Yardımcılığı görevine getirilmiştir. Görev yaptığı süreçte, o dönemki Genel Müdür olan Ersin ÖZİNCE'nin halefi olarak dillendirilmeye başlanan Adnan BALİ, tahminleri boşa çıkarmamış ve Ersin ÖZİNCE'nin Yönetim Kurulu Başkanlığı'na gelmesi ile boşalan Genel Müdürlük görevini 1 Nisan 2011 tarihli Yönetim Kurulu kararı ile devralmıştır.

2011 yılında getirildiği Türkiye İş Bankası Genel Müdürlüğü görevini sekiz senedir ve halen sürdürmekte olan Adnan Bali aynı zamanda;

-Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Üyeliği,
-Türkiye Şişe ve Cam Fabr. Yön. Kur. Başkanlığı,
-İşbank Almanya Yön. Kur. Başkanlığı

görevlerini de sürdürmektedir. 

Aynı zamanda yine Türkiye İş Bankası bünyesindeki görevleri ile beraber Kredi Komitesi Başkanı ve Risk Komitesi Üyesi olarak görev yapmaktadır. 

Otuz üç yıl bilfiil her kademesinde görev yaptığı Türkiye İş Bankası'ndaki çalışmalarının yanında Adnan BALİ'nin  gönüllü olarak üstlenmiş olduğu görevleri de bulunmaktadır. Göz alıcı bankacılık kariyerinin yanında sürdürdüğü bu görevler şunlardır;

-Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği,
-Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği
-Global İlişkiler Forumu Yönetim Kurulu Üyeliği
-TÜSİAD Üyeliği
-Türkiye Finans Yöneticileri Vakfı Üyeliği
-IIEB - Institut International D'Etudes Bancaires Üyeliği
-IIF - Institute of International Finance Üyeliği
-Darüşşafaka Cemiyeti Yüksek Danışma Kurulu Üyeliği
-TEMA Vakfı Müteveli Heyeti Üyeliği

Adnan Bali Yeni Ekonomi/Hazine ve Maliye Bakanı mı Oluyor?

2019 yılı itibariyle kabine değişikliği söylentileri gittikçe çoğalıyor. Özellikle kendisini iyiden iyiye hissettirmeye başlamış olan ekonomik kriz için çözüm yolları arayan ülkemizde ekonominin dümeninin bırakılabileceği isimlerden birisi olarak belirtilen isimlerden birisi de deneyimli bankacı Adnan BALİ. Bu konuda henüz bir netlik bulunmamakta. Şayet ilerleyen günlerde bu konuda bir gelişme olması durumunda detayları sizlerle paylaşacağız. 

Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu