Elif Şafak Kimdir? Nerelidir? Kaç Yaşındadır? Kitapları Nelerdir?

Elif Şafak kimdir? Ne iş Yapmaktadır? Kaç yaşındadır? Elif Şafak nerelidir? Elif Şafak'ın kitapları ve eserleri nelerdir? Detaylara çalışmamızda erişebilirsiniz.

KİMDİR 11.07.2020, 12:19 11.07.2020, 13:06
Elif Şafak Kimdir? Nerelidir? Kaç Yaşındadır? Kitapları Nelerdir?

Edebi akım türünde postmodernizm ve büyülü gerçekçiliğin yanı sıra edebi kurgu ve tarihsel kurgu da yazan yazar Elif Şafak kimdir? Cumhuriyet dönemi edebiyat yazarları arasında merak edilen kişilerden birisi olan Elif Şafak kimdir, nerelidir, yaşam öyküsü nedir, gibi bir çok farklı soru ile ele aldığımız yazımız Elif Şafak'ın yaşam öyküsünü, kitaplarını, ödüllerini, ve yaşam öyküsünü konu almaktadır.

Elif Şafak Kimdir? Nerelidir? Yaşam Öyküsü Nasıldır? Evli Mi?

Elif Şafak kimdir sorusuna ilk verilebilecek yanıt bir yazar olduğudur. Takvimler Ekim 25’i gösteriyorken 1971 senesinde Strazburg kentinde hayata gözlerini açmıştır. Ciddi kariyer sahibi bir anne ve dahi bir babanın biricik çocuğu olarak dünyaya gelen Elif Şafak’ın babası Nuri Bilgin, kariyerinde  Sosyal Psikolog ve Akademisyen olarak bir çizgi belirlemişken annesi Şafak Atayman ise alışılmış bir profilin dışında olarak sefaret kariyeri sahibi olmuştur. Elif Şafak’ın doğumunun gerçekleşmesinden çok kısa bir zaman içerisinde Nuri Bey ve Şafak hanım ayrılma kararı almıştır. Kısa süre içerisinde gerçekleşen ayrılık sonucunda Elif Şafak, annesi ile kalmış ve annesinin yanında büyümüştür. Elif Şafak, soyadı olarak ise annesinin soy ismini kullanmayı tercih etmiştir. Madrid kentine geldiğinde henüz çocuk olan kalem sahibi Şafak, annesinin görev yapmış olduğu seneler içerisinde orta okul eğitim ve öğretim hayatını bu sırada tamamlayarak okulun hemen ardından yine annesi Şafak Hanım’ın kariyerinin bir sonucu olarak yurda dönmüş ve Ankara’ya taşınmıştır. Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimini tamamladı. Lisans öğreniminde Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)  Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu.  Daha sonrasında evlenen Elif Şafak, iki çocuk annesi olmuştur. Evliliği boşanma ile sonuçlanan yazar 2017 senesinin Ekim ayında yaptığı bir konuşmada biseksüel olduğunu belirtmiştir.

Elif Şafak Lisans Tezleri Nelerdir?

Lisans öğrenimi esnasında ilk olarak tanıştığı ve daha sonrasında yaşam felsefesi haline getirdiği Bektaşi ve Mevlevi Düşüncesi ve aynı zamanda Döngüsel Evren ve Kadınsılık Algısı üzerine Elif Şafak yüksek lisans tezleri sunmuştur. Bunun ardından akademik öğrenimine Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Siyaset Bilimi ile doktorasını da ilave etmiştir. Elif Şafak’ın İslamiyet, kadın ve de mistisizm ile ilgili algıları konusundaki yüksek lisans tezi Sosyal Bilimler Derneği tarafından da ödüllendirilmiştir.

1994 senesinde yüksek lisansının yanı sıra Kem Gözlere Anadolu isimli öykü kitabını yayımlamış olan Elif Şafak’ın ilk romanı Pinhan da 1997 senesinde yayımlanmıştır. Eserinin yayımlanması ile birlikte Kombassan Vakfı tarafından ödüle layık görülmüş olan yazar 1998 senesi içerisinde ise Mevlana Büyük Ödülü’nü almaya hak kazanan bir yazar olmuştur. Doktorasını tamamlamasının ardından İstanbul’a taşınarak 1999 senesinde Şehrin Aynaları adlı eseri yazmıştır. İstanbul’da kaldığı süre zarfında İstanbul Bilgi Üniversitesi (İBÜ) bünyesinde derslere girmiştir. Vermiş olduğu dersler ise Türkiye ve Kültürel Kimlikler dersi ile Kadın ve Edebiyat konularında olmuştur.

2000 senesi içerisinde çıkarmaya uygun gördüğü Mahrem romanı ile ilk dönüm noktasını yaşamış ve geniş bir okur kitlesine ulaşmayı başarmış olan Elif Şafak, bunlarla kalmayıp Türkiye Yazarlar Birliği Ödülü’ne de layık görülmüş bir kalem olmuştur. İki yıllık aralar ile; 2002 senesinde Bit Palas, 2004 senesinde İngilizce olarak kaleme aldığı Araf adlı eserleri yayımlamıştır. Aynı dönemde Amerika Birleşik Devletleri'nde de farklı üniversitelerde derslere girmiştir. 2009 senesinde AŞK adlı romanı ile ciddi sayıda okura ulaştı ve bu roman ülkemiz edebiyatında en kısa sürede en fazla sayılan kitap olma başarısına imza attı. Aynı sene içerisinde Elif Şafak, sekiz adet roman ve ilk kez deneme kitabı olan Med Cezir’i okurların kütüphanelerine sundu. Yayımladığı birçok eserinin ardından 2013 senesinde Osmanlı'yı konu alan Ustam ve Ben adlı eserini yayımladı.

Elif Şafak'ın Eserleri Nelerdir?

Elif Şafak eserleri satış rekorları kıran bir konuma sahip olmuş ve aynı sene içerisinde sekiz farklı roman ile çıkış yaparak ciddi okur kitlesine hitap edebilmiştir. Bu eserler şu şekildedir;

Araf- 2004 yılında
AŞK- 2009 yılında
Beştepe- 2004 yılında
Baba ve Piç- 2006 yılında
Bit Palas- 2002 yılında
Firarperest- 2010 yılında
İskender- 2011 yılında
Kem Gözlere Anadolu- 1994 yılında
Kağıt Helva- 2010 yılında
Mahrem- 2000 yılında
Mugan
Med Cezir- 2005 yılında
Havva’nın Üç Kızı- 2016 yılında
Şehrin Aynaları- 1999 yılında
Siyah Süt- 2007 yılında
Şemspare- 2012 yılında
Ustam ve Ben- 2013 yılında
Pinhan- 1997 yılında

Konu hakkında fikirlerinizi beyan etmek ve sorularınızı sormak için FORUM sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar (0)
18
açık