Ersin Özince Kimdir? Evli mi? Nereli? Ne İş Yapar? Görevi Nedir?

Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinden ayrılan ve adı kulislerde yeni kabine için dillendirilen Ersin Özince Kimdir? Detaylar yazımızda.

KİMDİR 25.04.2019, 23:14 11.05.2019, 10:45
Ersin Özince Kimdir? Evli mi? Nereli? Ne İş Yapar? Görevi Nedir?

Son günlerde kulislerde kabine değişikliği söylentileri dolaşıyor. Bu söylentiler içerisinde en ilgi çekeni ise Hazine ve Maliye Bakanlığı'nda değişiklik yaşanması ihtimali. Bu ihtimal dahilinde, geçtiğimiz günlerde uzunca süredir devam ettirdiği Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinden ayrılan ve Hazine ve Maliye Bakanlığı görevi için düşünüldüğü dile getirilen Ersin ÖZİNCE kimdir? Nerelerde çalışmıştır? Hangi görevlerde bulunmuştur? Nerelidir? Kariyeri nasıldır? Başarılı kariyerini neye borçlu olduğunu dile getiriyor? Ersin ÖZİNCE'nin eşi Hilal ÖZİNCE kimdir? Çocukları var mı? Tüm bu sorularınıza yazımızda detaylı yanıtlar bulabilirsiniz;

Ersin ÖZİNCE Kimdir? Kaç Yaşındadır? Nerelidir?

Ersin ÖZİNCE geçtiğimiz günlerde Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu başkanlığından ayrılmış deneyimli bir bankacıdır. 1953 yılında Balıkesir'in Havran ilçesinde dünyaya gelmiştir. Her ikisi de eğitimci olan ebeveynlerinden annesi Yalova'lı babası ise doğduğu yer olan Balıkesir Havran'lıdır. Evli ve iki çocuk babası olan Ersin ÖZİNCE eğitim hayatının ilk beş yılını ailesinin tayinlerinden dolayı beş farklı yerde geçirdi. Ortaokula Türk Eğitim Derneği -TED- Zonguldak Koleji'nde başladı ancak burada tamamlayamadı. İkinci yılında İzmir Türk Koleji'ne yatılı olarak geçti ve ortaöğrenimini burada tamamladı.  yüksek öğrenimine 1969 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi ODTÜ'nün İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü'nde başladı ve 1975 yılında tamamladı. Ayrıca kariyeri esnasında bir çok seminer ve eğitime katılan Ersin ÖZİNCE, Harvard Business School'da üç ay süren üst düzey yöneticilik eğitimine de katılmış ve başarı ile tamamlamıştır.
Dünya edebiyatından Faulkner ve Steinbeck hayranı olan duayen bankacı yerli yazarlardan da Yaşar Kemal'e hayranlık duyuyor. Aynı zamanda iyi bir Klasik Batı Müziği dinleyicisi olan ÖZİNCE Mozart'ın senfonilerini dinlemekten hoşlanıyor. 

Kendisi gibi Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü mezunu olan eşi Hilal ÖZİNCE ile 1985 yılında dünya evine girdi. Bu evlilikte Pırıl ve Deniz isimli iki çocukları dünyaya geldi. Hilal ÖZİNCE de Ersin ÖZİNCE gibi Türkiye İş Bankası çalışanı iken, Ersin ÖZİNCE'nin Genel Müdür Yardımcılığı görevine getirildiği yıl bankadaki görevinden ayrıldı. 

Ersin ÖZİNCE'nin Kariyeri Nasıl? Nerelerde Görev Yaptı?

Ülkemizdeki duayen bankacılar arasında yer alan, Ersin ÖZİNCE 1976 yılında ODTÜ'den mezun olduktan sonra Türkiye İş Bankası Teftiş Kurulu'nda Müfettiş Yardımcısı olarak bankacılık sektörüne ilk adımını atmıştır. Meslekte Müfettiş Yardımcılısı ve Müfettiş olarak geçirdiği on yılın ardından 1986 yılında Türkiye İş Bankası Muhasebe Müdürlüğü'nde müdür yardımcısı olarak idari görev üstlenmeye başladı. İki yıl bu görevi sürdürmesinin ardından 1988 yılında yine Muhasebe Müdürlüğü'nde grup müdürü görevine getirildi. Banka içerisinde oluşturulan Fon Yönetim Müdürlüğü'nün kuruluş aşamasında aktif rol alarak bu birimin başına geçti. 

Banka Müdürü Nedir? Ne İş Yapar? Nasıl olunur? Bilgi almak için Tıklayınız!

İdari görevler almaya 1992 yılında Şube Müdürü olarak atandığı Türkiye İş Bankası Yenişehir Şubesinde devam etti. 1994 yılında ise Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı oldu. Genel Müdür Yardımcılığı görevini sürdürürken sorumlu olduğu birimler ise şunlardı;

-Krediler ve İstihbarat Birimi
-Mali Analiz Birimi
-Finansal Yönetim Birimi
-Hazine Birimi
-Sermaye Piyasaları Birimi

Genel Müdür Yardımcılığı görevinde dört sene bulunduktan sonra ise uzun süre yürüteceği Türkiye İş Bankası Genel Müdürlüğü görevine önce vekaleten arından 28 Ekim 1998 yılında asaleten atandı. Bu atama ile birlikte Ersin ÖZİNCE Türkiye İş Bankası'nın kuruluşundan itibaren on beşinci Genel Müdürü oldu. Aynı yıl 2011 yılına kadar sürdüreceği Türkiye Bankalar Birliği TBB Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de üstlenmiştir.

Türkiye Bankalar Birliği Nedir? Üyeleri Kimlerdir? Görevleri Nelerdir? İncelemek için Tıklayınız!

Ersin ÖZİNCE; Türkiye İş Bankası Genel Müdürlüğü görevini toplam on üç yıl sürdürdü. Bu süreçte önce 2001 Ekonomik Krizini ve 2008 yılında gerçekleşen Küresel Ekonomik Krizi yaşadı. Bu süreçlerde bir anlamda geminin kaptan köşkünde bulunan ve bankayı en rasyonel şekilde yöneterek yıllardır hizmet ettiği kurumunca daha fazla teveccüh kazandı. Özellikle 2008 ekonomik krizinin ciddi şekilde sarstığı finans kuruluşları göz önünde bulundurulduğunda başarısı daha iyi anlaşılan Ersin ÖZİNCE 31 Mart 2011 tarihinde gerçekleştirilen genel kurul ile Yönetim Kurulu Üyeliği'ne seçildi ve yine aynı tarihte Yönetim Kurulu Başkanlığı'na getirildi. 2011 yılının sonunda aynı zamanda Ücretlendirme Komitesi Başkanlığı görevini de üstlenmiştir. Yine Yönetim Kurulu Başkanlığı görevi ile birlikte 2017 yılından itibaren Denetim Komitesi Üyeliği görevini de yürütmüştür. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini 2011 - 2014, 2014 - 2017 ve 2017 - 2019 yılları arasında sürdürmüş olan Ersin ÖZİNCE, görev süresi dolmadan 31 Mart 2019 tarihi itibariyle bu görevinden ayrılmıştır. 

Ersin ÖZİNCE'nin Üstlendiği Diğer Görevler Nelerdir?

Müfettiş Yardımcılığı'ndan Yönetim Kurulu Başkanlığı'na uzanan ve kırk üç yıl boyunca Türkiye İş Bankası bünyesinde süren kariyeri boyunca Ersin ÖZİNCE bu görevlerinin yanında aşağıdaki görevlerde de bulunmuştur;

-1998 - 2000 ve 2002 - 2011 yılları arasında Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı
-2009 - 2011 yılları arasında Türkiye Sınai Kalkınma Bankası Anonim Şirketi Yönetim Kuruşu Başkanlığı
-1998 - 2006, 2011 - 2017 yılları arasında Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanlığı
-Türkiye İş Bankası Anonim Şirketi Mensupları Munzam Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Sandığı Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı
-Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı Mütevelli Heyeti Üyeliği
-Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İç Sistemler Komitesi Üyeliği
-Kredi Komitesi Yedek Üyeliği 

Ersin ÖZİNCE'nin Dilinden Başarısının Sırrı

Ersin ÖZİNCE bankacılık sektöründe kırk üç yıl boyunca başarı ile çalışmış gerçek bir sektör duayeni. Bu anlamda tabi ki gıpta ile bakılan bu başarılı kariyerin sırrı kendisine sorulduğunda şu yanıtı veriyor Sayın ÖZİNCE; "Başarılarım, rol modelimden kaynaklanmaktadır."

Vermiş olduğu bir mülakatta Ersin ÖZİNCE başarısının sırrı olarak rol model aldığı kişiyi, Mustafa Kemal ATATÜRK olarak belirtiyor ve ekliyor, "O'nun bilim ve akla önem vermesi, çağdaş değerlere yaklaşım biçimi oldukça önemli. Günümüzde bilim ve akla yatkın olmayan hiçbir şey sürdürülebilir olmamaktadır." 

Yorumlar (0)
10
parçalı az bulutlu