Faruk Çelik Kimdir, Nerelidir, Kaç Yaşındadır, Siyasi Kariyeri Nasıldır?

Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan tarafından oluşturulacak yeni kabinede ismi geçen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Eski Bakanı Faruk Çelik kimdir? Çelik nerelidir, kaç yaşındadır haberimizde...

KİMDİR 23.03.2021, 08:00 23.03.2021, 06:45
Faruk Çelik Kimdir, Nerelidir, Kaç Yaşındadır, Siyasi Kariyeri Nasıldır?

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından bu hafta içerisinde kabinede ciddi isim değişiklerin olacağını dair beklentiler bulunmaktadır. Kabineye dahil olacak isimlerin başında da Din İşlerinden Sorumlu Devlet Eski Bakanı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eski Bakanı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Eski Bakanı olarak görevlerde bulunmuş Faruk Çelik bulunmaktadır. Peki, Faruk Çelik kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır ve daha önce siyasi kariyerinde hangi görevlerde bulunmuştur?

Faruk Çelik Kimdir, Nerelidir?

Ülkemizin yakın siyasi tarihinde önemli isimlerden biri olan Faruk Çelik, 17 Ocak 1956 tarihinde Artvin'in Yusufeli ilçesinde doğmuştur. Babasının adı Faruk Çelik Yaşar ve annesinin adı da Hedise Yaşar'dır. Kendisi çok küçükken ailesiyle birlikte Artvin'den Bursa'ya taşınmıştır. Çok küçük yaşlarda çalışmaya başlayan Çelik, çalışma hayatının bütün zorluklarını bu yaşlardan itibaren öğrenmeye başlamıştır. Gençlik yıllarından sonra Bursa Uludağ Üniversitesi Yüksek İslam Enstitüsünden mezun olmuştur. Eğitim hayatına bir süre daha devam eden Çelik, bu mezuniyetin ardından Yıldız Teknik Üniversitesin bağlı Kocaeli İşletme Enstitüsünde 2 yıllık işletme eğitim görmüştür.

Faruk Çelik eğitim hayatından sonra da birçok çalışmalar yapmıştır. Dört yıllık lise öğretmenliğinin ardından yerel bir gazete kurmuş ve burada köşe yazarlığı yapmıştır. Aynı dönemlerde ticaretin farklı alanlarıyla da uğraşmıştır.

Faruk Çelik Beyhan Çelik ile evlidir ve 4 çocuk babasıdır.

Faruk Çelik'in Siyasi Hayatı

Faruk Çelik'in siyasi hayatı Refah Partisiyle başlamıştır. Refah Partisinde il başkanlığı ve Fazilet Partisinde de Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. Meclise 1999 yılında Fazilet Partisi Bursa milletvekili olarak girmiştir. 2001 yılında Refah Partisinden ayrılan ve Adalet ve Kalkınma Partisini kuran Recep Tayip Erdoğan ve Abdullah Gül ikilisinin yanında yer almıştır. Bu sayede Adalet ve Kalkınma Partisinin Kurucular Kurulu üyesi olmuştur. 2002 ve 2007 yıllarında yapılan Genel Seçimlerinde AK Parti'den Bursa milletvekili olarak görev yapmıştır. 2011 ve 2015 seçimlerinde de AK Parti'den Şanlıurfa milletvekili olarak seçilmiştir.

2002 ile 2007 yılları arasında AK Parti grup başkanvekilliği görevini de yerine getirmiştir. 1 Mayıs 2009 tarihinde yaşanan kabine değişikliği sonrasında Din İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevine başlamıştır. 6 Temmuz 2011 tarihine kadar bu görevinde kalmıştır. Faruk Çelik tarafından icra edilen en kritik görev ise, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olmuştur. 2007-2009 Recep Tayyip Erdoğan hükümeti içerisinde bu bakanlığa getirilen Çelik, 2011-2015 yılları arasında da Ahmet Davutoğlu hükümeti döneminde de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak görevine devam etmiştir.

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin 24 Kasım 2015 tarihinde Ahmet Davutoğlu tarafından 64. hükümeti kurmasıyla birlikte Faruk Çelik, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı olmuştur. Çelik bu göreve getirildikten sonra bakanlıkta bulunan birçok genel müdür ve bürokratın görevine son vermiştir. Ahmet Davutoğlu'nun istifa etmesinin ardından 65. hükümeti kuran Binali Yıldırım ile bakanlık görevine devam eden Çelik, 19 Temmuz 2017 tarihinde bu görevi Ahmet Eşref Fakıbaba'ya devretmiştir.

Faruk Çelik Siyasi Süreci

 • 21. Dönem Fazilet Partisi Bursa milletvekili olmuştur.
 • Adalet ve Kalkınma Partisinde Kurucular Kurulu üyesidir.
 • 22. Dönem AK Parti Bursa milletvekili olmuştur.
 • 23. Dönem AK Parti Bursa milletvekili olmuştur.
 • 24. Dönem Dönem AK Parti Şanlıurfa milletvekili olmuştur.
 • 26. Dönem Dönem AK Parti Şanlıurfa milletvekili olmuştur.

 • 60. Hükümette Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olmuştur.
 • 61. Hükümette Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olmuştur.
 • 62. Hükümette Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olmuştur.
 • 64. Hükümette Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı olmuştur.
 • 65. Hükümette Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı olmuştur.
 • Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi 2. Kabinesindeki görevi merak konusudur.
Yorumlar (0)
18
açık