Gülnur Aybet Kimdir? Ne İş Yapar? Kaç Yaşındadır? Nereden Mezundur?

Yaptığı açıklamalar ile dış politika ve uluslararası ilişkiler konusunda ön plana çıkan Cumhurbaşkanı başdanışmanı Gülnur AYBET kimdir? Kaç yaşındadır? Ne iş yapar?

KİMDİR 14.10.2019, 11:13 24.02.2021, 02:39
Gülnur Aybet Kimdir? Ne İş Yapar? Kaç Yaşındadır? Nereden Mezundur?

2017 yılında Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı görevine atanan Prof. Dr. Gülnur AYBET kimdir? Daha önce nerelerde görev yaptı? Nereden mezun? Kaç yaşında? Evli mi? Tüm bu sorularınızın yanıtlarını Gülnur AYBET'in hayatına yer verdiğimiz yazımızda bulabilirsiniz.

Gülnur AYBET Kimdir? Nerede doğdu? Kaç Yaşında?

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı görevini yürüten Gülnur AYBET; 20 Kasım 1972 yılında dünyaya gelmiştir. 2019 yılı itibariyle 47 yaşında olan AYBET; başarılı bir akademik kariyere sahiptir. Aslî görevi akademisyenlik olan Gülnur AYBET'in doğum yeri hakkında yayımlanmış herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

2016 Ekim ayından beri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN'ın başdanışmanı olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi olan Gülnur AYBET aynı zamanda Milli Savunma Üniversitesi'nde misafir öğretim üyeliği görevini sürdürmektedir.

Gülnur AYBET Nereden Mezun? Akademik Kariyeri Nasıl?

Prof. Dr. Gülnur AYBET;

Lisans öğretimini BA Hons İktisat ve Kamu Yönetimi alanları üzerine Londra Üniversitesi Royal Halloway Collge'da tamamladı.

-Londra Üniversitesi'nde tamamladığı Lisans öğretiminin ardından önce Southampton Unv. bünyesinde MSc Uluslararası İlişkiler alanında ilk yüksek lisansını yaptı.

-İkinci Yüksek Lisans derecesini ise M.Phil Savaş Bilimleri alanında Londra Üniversitesi King's College'da aldı.

-Doktora derecesini ise Nottinghan Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler alanında almıştır.

Yukarıdaki eğitim hayatının ardından Prof. Dr. Gülnur AYBET başta İngiltere olmak üzere alanında uzman birisi olarak çeşitli görevler almaya başladı.

Gülnur AYBET Ne İş Yapar? Nerelerde Görevli?

Görev Aldığı Yabancı Kuruluşlar ve Projeler;

Gülnur AYBET öncelikli olarak uzmanlık alanı olan Uluslararası İlişkiler alanında bir çok görev almıştır. İngiliz Akademisi, TÜBİTAK, Dışişleri Bakanlığı ve NATO tarafından yürütülen bir çok uluslararası projede yönetici yer almıştır.

2005 senesinde Oxford Üniversitesi'ne bağlı Saint Anthony's College'da, Amerika Birleşik Devletleri'nde kurulu bulunan Johns Hopkin Üniversitesi'ne bağlı School of Advanced International Studies bünyesinde ve Woodrow Wilson Center'da davetli öğretim üyesi olarak görev yaptı.

2007 yılında İngiliz Akademisi'nde araştırma bursu kapsamında proje yöneticiliği yaptı. Bu yöneticilik görevi 2 yıl sürdü ve 2009 yılında görevini tamamlayarak ayrıldı.

2001 yılından 2013 yılına kadar Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi öğretim üyesi olarak bulunduğu İngiltere Kent Üniversitesi'nda alanında ilk kez Uluslararası Güvenlik yüksek lisans programının kuruculuğunu üstlendi ve sonrasında yöneticiliğini yaptı.

Doktora derecesini aldığı Nottingham Üniversitesi'nde öğretim üyeliği görevini yürütmüştür.

Türkiye'de Aldığı Görevler ve Yer Aldığı Projeler;

2014 - 2016 yılları arasında Bahçeşehir Üniversitesi'nde yine Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi alanında akademisyenlik görevi yaptı.

2016 - 2018 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde öğretim görevlisi olarak görev yaptı.

BAUCESS - Bahcesehir University Centre For Security Studies yani Bahçeşehir Üniversitesi Güvenlik Araştırmaları Merkezi'nin kuruculuğunu ve yöneticiliğini üstlendi.

2013 yılında ise İngiltere'den ülkemize gelerek Özyeğin Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünün kuruculuğunu yaptı.

Bilkent Üniversitesi'nde yine kendi alanında öğretim üyeliği görevini yürüttü.

Bahçeşehir Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nde de akademisyenlik görevini sürdürdüğü sırada şu an yer aldığı Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı idari görevinde atandıktan sonra, buralarda sürdürdüğü görevlerinden ayrıldı.

https://www.tercihiniyap.net/images/upload/Aybet.jpg

Gülnur AYBET'in Uzmanlık Alanları Nelerdir?

Gülnur AYBET'in en temel uzmanlık alanı Uluslararası İlişkiler'dir. Bu bağlamda daha özel alanlara ilgi duyan ve bu alanlarda uzmanlaşan Prof. Dr. Gülnur AYBET'in uzmanlık alanlarını şu şekilde sıralamak mümkündür;

-Uluslararası İlişkiler ve Uluslararası Güvenlik
-Avrupa Birliği ve Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) için Atlantik ötesi ilişkiler
-Savaş sonrası yapılanmaları

Bu uzmanlık ve ilgi alanları üzerine gerçekleştirdiği çalışmalar ile öne çıkan Gülnur AYBET İngiltere'de yayımlanan The Times gazetesi tarafından 2009 yılında İngiltere'de bulunan en güçlü 20 müslüman kadın içerisinde gösterilmiştir.

NATO Savunma Koleji, Türkiye Cumhuriyeti Harp Akademisi, Bilgi, Sabancı ve İzmir Ekonomi Üniversiteleri'nde misafir öğretim üyesi olarak görev yapmış, Harp akademileri tarafından düzenlenen uluslararası sempozyumların bilimsel komitelerinde yer almıştır.

Prof. Dr. Gülnur AYBET 2018 yılından bu yana WEF yani Dünya Ekonomik Forumu, Avrupa Bölgesel Gelecek Konsey üyeliği görevini yürütmektedir.

Bir çok kez BBC başta olmak üzere bir çok yabancı yayın kuruluşunda mülakatlar vermiş, Uluslararası platformlarda yayımlanan yayınlarda makaleleri yer almıştır.

Gülnur AYBET Şu An Hangi Görevleri Yapıyor?

Prof. Dr. Gülnur AYBET 2016 Ekim ayından beri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN'ın başdanışmanı olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi olan Gülnur AYBET aynı zamanda Milli Savunma Üniversitesi'nde misafir öğretim üyeliği görevini sürdürmektedir.

Bir çok uluslararası makalesi ve alanında çeşitli kitapları yayımlanan ve yine bazı uluslararası kaynakların çevirilerini ve editörlüklerini yapan Gülnur AYBET; son günlerde özellikle BBC, CNN gibi yabancı kanallarda güncel uluslararası gelişmelere dair vermiş olduğu demeçlerle gündeme gelmiştir. Cemal KAŞIKÇI cinayeti, 15 Temmuz darbe girişimi ve son dönemde Türkiye Cumhuriyeti'nin Suriye'nin kuzeyini terör örgütlerinden arındırmak gayesiyle gerçekleştirdiği Barış Pınarı Harekatı'na dair verdiği mülakatlarla ön plana çıkmıştır.

Yorumlar (0)
17
hafif yağmur