Hamza Andreas Tzortzis Kimdir? Aslen Nereli? Kaç Yaşında? Hamza Andreas Tzortis Kitapları Neler?

Sosyal medyada Boğaziçi Üniversitesi'nde yaptığı konuşmalarla gündeme gelen ve tepki çeken Hamza Andreas Tzortzis kimdir? Kaç yaşındadır? Aslen nereli?

Hamza Andreas Tzortzis Kimdir? Aslen Nereli? Kaç Yaşında? Hamza Andreas Tzortis Kitapları Neler?

2014 yılında Boğaziçi Üniversitesi'nde kurulu bulunan İslam Araştırmaları Topluluğu'nun düzenlemiş olduğu bir etkinlikte Mustafa Kemal Atatürk hakkında söylemiş olduğu sözler ile gündeme gelmiş olan Hamza Andreas Tzortzis kimdir? Aslen Nereli? Kaç yaşında? Hangi konularda yazmaktadır? Hamza Andreas Tzortzis kitapları nelerdir? Tüm bu detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Hamza Andreas Tzortzis Kimdir? Kaç Yaşında? Ailesi Nasıl?

Hamza Andreas Tzortzis 21 Eylül 1980 tarihinde dünyaya gelmiştir. Anne ve babası Yunan'dır. Babası Atina'da doğmuş ve Yunanistan'ın kuzeyi kökenlidir. Annesi ise yine Yunan asıllıdır ancak Kıbrıs'ta dünyaya gelmiştir. Ailesi 1970'li yıllarda İngiltere'ye göç etmiş olan Yunan asıllı araştırmacı yazar İngiltere doğumludur. Bir kız bir de erkek kardeşi vardır. İngiltere'nin nispeten banliyö kesiminde yetişmiş ve yaşamıştır.

Ortodoks bir ailede hayata başlayan ve dolayısıyla Hristiyan olarak doğmuş olan Hamza Andreas Tzortzis gençlik günlerinde ateist fikirlere yönelmiştir. Ardından İslam ile tanışan yazar 22 yaşında 2002 yılında İslam'ı seçmiş ve müslüman olmuştur. İslam'ı seçme hikayesi olaraksa öncelikle lise döneminin başlarında Bangladeş'li bir arkadaşının davranışlarından, sonrasında lise yıllarında diğer müslüman arkadaşlarının özellikle cuma namazlarına gidişinden ve bundan aldıkları güçten etkilendiğini dile getiren Hamza Andreas Tzortzis, üniversiteden evvelki kolej döneminde İslam ile tam anlamıyla etkileşime geçtiğini belirtiyor. 

Hamza Andreas Tzortzis'in Eğitim Hayatı

Londra Üniversitesi'nde önce başka bir bölümde okumaya başlamış ancak sonra kendisini geliştirmek istediği Psikoloji alanında Lisans eğitimi almıştır. Üniversitede okuduğu sırada yaşadığı bazı sıkıntılar nedeniyle bir yılı tekrar etmesi gereken ve bunun yerine üniversiteyi yarıda bırakarak Öğrenci Proje Sorumlusu olarak çalışma hayatına atılan Hamza Andreas Tzortzis bu iş kapsamında Prince2 eğitimi, PMI eğitimi, Icept eğitimi gibi bir çok eğitim almıştır. Bu alanda kendisini geliştirdikten sonra Psikoloji alanında eğitimini daha sonra tamamlamıştır ve şu anda felsefe ana bilim dalında yüksek lisans eğitimi alarak tamamlamıştır. Halen doktora çalışmalarını felsefe alanında gerçekleştirmektedir. 

Hamza Andreas Tzortzis Ne İş Yapar? 

İslam dinini tebliğ etmek ve insanları müslümanlığa davet etmek üzerine hayatını kurgulayan Hamza Andreas Tzortzis bu anlamda dünyanın bir çok yerinde konferanslar vermekte, seminerler düzenlemekte ve münazaralara katılmaktadır. Özellikle fizikçi ve astronom Profesör Lawrence Krauss, İngiliz felsefeci Profesör Peter Simons, Cambridge Üniversitesi felsefe bölümü akademisyeni Profesör Simon Blackburn ve ateizmin önemli savunucularından olan Dan Edwin Barker ile gerçekleştirdiği tartışma ve münazaralar ile gündem yaratmış, ses getirmiştir. 

Yine dünyanın bir çok yerinde konuşma etkinliklerine katılmış ve seminerlerde dersler vermiştir. Başta İngiltere ve Avustralya olmak üzere, Hoşşanda, Kanada, Malezya, Lübnan ve Türkiye'de de bu tip etkinliklere katılmaktadır. 2014 yılında Türkiye'de İstanbul Boğaziçi Üniversitesi'nde katılmış olduğu Uyanın Artık başlıklı seminerde sarf ettiği sözler nedeniyle büyük eleştiri almıştır. 

Hamza Andreas Tzortzis Kitapları 

Daha çok konuşmacı olarak öne çıkan Hamza Andreas Tzortzis'in Türkçeye de çevrilmiş olan The Divine Reality: God, Islam and the Mirage of Atheism isimli kitabı bulunmaktadır. Bu kitap Türkçeye Hakikat Yolunda; Din, Bilim ve Ateizm olarak çevrilmiştir. 

Hamza Andreas Tzortzis Boğaziçi Üniversitesi'nde Tepki Çeken Konuşması

19 Mayıs 2014 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi İslam Araştırmaları Öğrenci Topluluğu tarafından konuşmacı olarak davet edilmiş ve Boğaziçi Üniversitesi Uçaksavar Kampüsü, Garanti Kültür Merkezi Ayhan Şahenk Salonu'nda yaptığı konuşmada Türkiye ve Türkiye tarihi ile alakalı olarak; 

"İslam'ı, müslümanlığı bu ülkeden kaldırmak istediler, Bu durum bu kadar basittir. Sizler kendi tarihinizi okursanız, ilgili şahsın ve diğer kişilerin bu memleketten İslam'ı kaldırmak istediğini göreceksiniz. Bu kişinin ülkenizde ne kadar fotoğrafının olduğu beni alakadar etmez. Neticede ezanı, Arapçayı, tesettürü bu ülkeden kaldırdılar, İslam eğitimini bu ülkeden kaldırdılar. Sizce bu kişi Allah'ın dostu mudur, şeytanın dostu mu?" sözlerini dile getirdi. 

Bu kişi diyerek isim vermeden işaret ettiği kişinin Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olduğu ifade ediliyor. Bu davranışının 5 sene sonra gündeme gelmesi sonrası sosyal medyada bir kesim tarafından ciddi şekilde tepki gösterilen Hamza Andreas Tzortzis, diğer bir kesim tarafından ise modern Malcolm X gibi yakıştırmalar ile savunuluyor. Genel anlamda çoğu kişi tarafından tepki gören bu konuşması hakkında ilerleyen günlerde nasıl bir süreç işleyeceği merak konusu.

FORUM sayfamızı takip etmeyi Unutmayınız!

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2019, 11:36
YORUM EKLE