Hans Von Aachen Kimdir? Eserleri, Hayatı, Resim Sanatına Kattıkları

Hans von Aachen kimdir, Hans von Aachen nerelidir, hangi alanda çalışmıştır, hayatı hakkında hangi bilgiler bilinmektedir, eserleri nelerdir, Hans von Aachen hangi yüzyılda yaşamıştır gibi soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

Hans Von Aachen Kimdir? Eserleri, Hayatı, Resim Sanatına Kattıkları

Genel kültür ve bu anlamda bilgi sahibi olmak neredeyse herkesin çok sevdiği bir eylemdir. Biz bu eyleme biraz da olsa katkıda bulunmak amacıyla sanatçılardan bilim adamlarına, siyasetçilerden düşünürlere pek çok kişi üzerine yazılar yazmaya karar verdik. Bu yazımızda da Hans von Aachen hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

HANS VON AACHEN KİMDİR? NERELİDİR? HANGİ YÜZYILDA YAŞAMIŞTIR?

Hans von Aachen 16. Yüzyıl’da Almanya’da doğmuş bir ressamdır. 1552’de Köln’de doğan sanatçı 17. Yüzyıl başlarında Prag’da yaşama veda etmiştir. Adını babasının doğum yeri olarak bilinen Aachen’den almıştır. Hans von Aachen kimdir sorusunu açmak için hayatına detaylı değinebiliriz.

HANS VON AACHEN’İN HAYATI

Hans von Aachen resim eğitim hayatına Georg Jerrigh'in yanında başladı. 1574’e kadar Köln’de bulunan ressamlar ile  iletişim halinde kaldı. 1574 yılına gelindiğinde birçok ressam gibi İtalya’ya gitti. Roma ve Floransa’da bir süre zaman geçirdikten sonra son durak olarak Venedik’i seçti.

İtalya’da bulunduğu sürede Hollandalı ve Alman sanatçılar ile birlikte çalıştı. Venedik’e yerleştikten sonra Gaspar Rem’in atölyesinde çalışmaya başladı ve onun öğrencisi oldu. Onun öğrenciliği sırasında Von Aachen Venedik kiliselerinde ünlü eserlerin kopyalarını alma konusunda çıraklık yaptı. 1575 yılına kadar genel olarak bu biçimde devam etti.

1575 yılına gelindiğinde Roma’ya gitti ve burada İtalyan sanatçıların eserleri üzerine çalışmalara başladı. Roma’da bulunduğu sürede Otto van Veen, Joris Hoefnagel, Paul ve Matthis Bril kardeşler, Hans Speckaert ve Joseph Heintz gibi sanatçılardan oluşan Kuzey Sanatçılar Çemberi’nin bir üyesi oldu ve çalışmalarına özellikle portre alanında ün kazandığı çalışmalarına devam etti. 1585 yılında da tekrar Venedik’e döndü.

1587-1588 yıllarında Almanya’ya döndü. Soylu kişilerin portrelerini yapan bir ressam olarak ünlenmiş olması sonucu burada bunları yapmaya devam etti. Münih’te besteci Orlando di Lasso’nun kızı olan Regina ile evlendi. 1592 yılına kadar Almanya’da soylu portreleri yapmaya ve tarihi, dini eserler üretmeye devam etti.

1592 yılında Prag’a gitti ve İmparator II. Rudolph’un resmi ressamı olarak görev yapmaya başladı. II. Rudolph resim ve sanat anlamında önemli açılımlar yapmış bir imparatordu. 1601 yılında Hans von Aachen’i resim komisyonunda çalışmak üzere görevlendirdi. II. Rudolph’un sanata verdiği değerden dolayı Prag büyük bir sanat merkezine dönüşmüştü von Aachen de burada önemli bir rol oynuyordu, bu oynadığı rol sonucu 16. Yüzyıl sonlarında Avrupa’yı etkileyen Maniyerizm’in önemli isimlerinden birisi olmuştu.

1612 yılında II. Rudolph’un ölmesi sonrası I. Matthias’ın impartorluğun başına geçmesi ile benzer görevlere devam etti ve von Aachen 1615 yılında Prag’da yaşama veda etti.

Ustalık döneminde Pieter Isaacsz, Andreas Vogel, Joseph Heinz, Christian Buchner ve Hans Christoph Schürer öğrencileri oldu.

HANS VON AACHEN’İN ESERLERİ, RESİMLERİ

Hans von Aachen portre ve diğer dini, mitolojik, tarihi çalışmaları sonucu onlarca eser üretti. Sanatçı’nın ürettiği eserlerden bazıları şunlardır:

Portrait of the emperor Rudolf II

Bacchus, Venus and Cupid

Allegory of Peace, Art, and Abundance

Bacchus, Ceres and Amor (?)

The Triumph of Truth

Couple with a mirror

The Amazement of the Gods (?)

Pallas Athena, Venus and Juno

Joking Couple

Martyrdom of Saint Sebastian

The judgment of Paris

David and Bathsheba

Allegorie on the battle of Gurăslău

Coronation of Mary

The Adoration of the Shepherds

The Three Graces

The liberation of Andromeda

Daha fazla eserine ulaşmak ve eserlerin görsellerini incelemek için wikiart’ı ziyaret edebilirsiniz.

HANS VON AACHEN’İ ÖZEL KILAN ŞEYLER NELERDİR? HANS VON AACHEN’İN ÖNEMİ

Hans von Aachen iyi bir portre ressamı olarak tanındı. Bu sayede hem soylu pek çok kişinin hem de Kutsal Roma İmparatoru II. Rudolph’un portrelerini yapma imkanını yakaladı.

Sanatçı Michelangelo, Tintoretto ve Veronese eserlerini ve onları inceledi. Bu incelemeler sonucunda maniyerizm akımına eklendi. Bu çalışmalar von Aachen’i Maniyerizmin önemli sayılabilecek temsilcilerinden birisi hatta Bartholomeus Spranger ile birlikte Alman maniyerizminin öncüleri haline getirdi.

* Maniyerizm (Üslupçuluk), 16. Yüzyıl ortalarında ortaya çıkmış bir sanat akımıdır. Rönesans'ın getirmiş olduğu yetkinliğe karşı bir çıkış olarak kendisinden sonra gelen üslup ve akımlara önayak olmuştur. Akımı başlatan ve en önemli temsilcisi haline gelen Michelangelo Bounarotti'dir. Sistine Şapeli'ndeki mahşer freskleri bu akımdaki resimlerin tarzı için belirleyici olmuştur. Artık ideal görüntü yerine sanatsal niteliğin araştırıldığı, figürlerin deformasyonu ile kendini belli eder ve özgün tarzlara doğru bir adım olarak belirir. En önemli sanatçıları olarak kabul edilenler ise Tintoretto ve El Greco'dur.

SORU, GÖRÜŞ VE YORUMLARINIZ İÇİN FORUM SAYFALARIMIZI BURAYA TIKLAYARAK ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2019, 00:13
YORUM EKLE