Hasan Atilla Uğur Kimdir? Kaç Yaşında? Nereli? Askeri Geçmişi Nasıl?

Hasan Atilla Uğur kimdir? Nerelidir? Askeri kariyeri nasıldır? Kaç Yaşındadır? Çocukları kimlerdir? Oğuzhan Uğur'un babası Hasan Atilla Uğur hakkında merak ettiğiniz her şey.

KİMDİR 26.10.2019, 01:27 26.10.2019, 04:25
Hasan Atilla Uğur Kimdir? Kaç Yaşında? Nereli? Askeri Geçmişi Nasıl?

Başarılı Türk Subayı Emekli Albay Hasan Atilla Uğur kimdir? Kaç yaşındadır? Nerelidir? Askeri eğitimi ve kariyeri nasıldır? Hangi vazifelerde bulunmuştur? Hangi rütbeden emekli oldu? Oğuzhan Uğur'un babası Hasan Atilla Uğur'un hayatı hakkında bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. 

Hasan Atilla Uğur Kimdir? Nerelidir? Kaç Yaşındadır?

Hasan Atilla Uğur 19 Aralık 1957 yılında memur bir ailenin çocuğu olarak Ankara'da dünyaya gelmiştir. 2019 yılı itibariyle 62 yaşında olan Hasan Atilla Uğur Türk Silahlı Kuvvetlerinden 2007 yılında Albay rütbesinde iken kendi arzusu ile emekliye ayrılmıştır. 

Hasan Atilla Uğur Evli mi? Kaç Çocuğu Var?

Hasan Atilla Uğur Pakize Uğur ile evlidir ve 1984 yılında Oğuzhan Uğur, 1986 yılında Tuğrul Uğur adlı iki çocukları vardır. Büyük oğlu Oğuzhan Uğur, P!NÇ, Babala TV youtube kanallarında yaptığı yayınlarla ünlüdür.

Hasan Atilla Uğur'un Askeri Eğitim Hayatı

Hasan Atilla Uğur ilköğretim hayatını tamamladıktan sonra 1971 senesinde Kuleli Askeri Lisesi'ne girdi. 1975 yılında Kuleli Askeri Lisesi'nden mezun oldu ve mezun olduğu yıl Kara Harp Okulu'na başladı.

Jandarma ve Piyade okullarını tamamlayarak 1979 senesinde Jandarma Teğmen rütbesi ile mezun oldu ve sonrasında Foça'da Komandoluk eğitimi gördü.

Askeri Kariyeri Nasıldır? Hangi Vazifelerde Bulunmuştur?

Hasan Atilla Uğur'u hiç şüphesiz hepimiz PKK bölücü terör örgütünün lideri Abdullah Öcalan'ın yakalanması sonrasındaki İmralı Adası'nda gerçekleştirilen ilk sorgusunu yapan Türk Askeri olarak tanıyoruz. Bu göreviyle hafızamıza kazınan Hasan Atilla Uğur; 1981 yılından itibaren Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde Jandarma Birlik Komutanlığı vazifesini ifa etmiştir. 

1998 yılında Abdullah Öcalan'ın Uğur tarafından gerçekleştirilen sorgusunda Suriye'de yanına gelen yabancı istihbarat servislerinin talimatı ile Türkiye'de turizmi baltalamak, ülke imajını zedelemek gayesiyle emrini verdiğini itiraf ettiği Antalya saldırıları sonrasında terör örgütü mensuplarını etkisiz hale getiren birliğin komutasını Hasan Atilla Uğur sağlıyordu. 

Hasan Atilla Uğur 2000 - 2001 yılında ülkemizde başta Batman ili olmak üzere bir çok ilde faaliyet gösteren ve Şehit Emniyet Müdürü Gaffar OKKAN suikasti dahil bir çok terör faaliyeti gerçekleştirmiş olan Hizbullah terör örgütüne karşı yapılan operasyonlarda da aktif olarak görev almıştır.

2002 senesinden 2004 senesine kadar Jandarma Teknik İstihbarat Daire Başkanı olarak, 2004 - 2005 yılları arasında Kocaeli İl Jandarma Komutanı olarak vazife yaptıktan sonra 2007 yılına kadar Çanakkale Eğitim Alay Komutanı olarak vazife yapmıştır. Bu vazifesinin ardından 2007 yılında Albay rütbesinde iken kendi arzusu ile emekli olmuştur.

FETÖ ile Mücadele ve Ergenekon Dava Süreci

Hasan Atilla Uğur 2007'de kendi isteği ile emekliye ayrıldıktan sonra 2008 yılında başlatılan ve kamuoyunda Ergenekon Davası olarak bilinen dava süreçlerinde gözaltına alınmıştır. Ardından daha sonrasında FETÖ terör örgütü mensubu olduğu anlaşılan savcı ve hakimlerin yürüttüğü süreçler neticesinde tutuklanmıştır.

Yaklaşık 5 yıl tutuklu kaldığı dava 5 Ağustos 2013 yılında sonuçlanarak açıklanan karara göre darbeci olmakla suçlanmış ve İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından bu suçtan 20 yıl hapis cezasına hükmedilmiştir. Buna ilave olarak kişisel verileri ele geçirme suçundan 7 yıl, Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet etmekten ise 2 yıl 3 ay hapis cezalarına hükmedilmiştir. Toplam 29 yıl 3 aylık hapis cezası verilmiş olan Hasan Atilla Uğur'a verilen cezalar davaların Temyiz mercii olan Yargıtay'da incelenerek 21 Nisan 2016 tarihinde verilen hapis cezası kararlarını bozmuştur. 5 yıl 8 ay 10 gün haksız yere cezaevinde kaldıktan sonra serbest kalmış, özgürlüğüne kavuşmuş ve aklanmıştır. 

17 - 25 Aralık sürecinde yaşanan olayların ve sonrasında yaşanan süreçlerin, Ergenekon, Balyoz, İnternet Andıcı gibi davaların tamamen Fethullahçı Terör Örgütü FETÖ'nün kurgusu olduğu, 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan hain darbe girişimine giden yolun açılması adına ordu içerisindeki vatansever subayların tasfiye edilmesini amaçladığı gerçeğini ortaya çıkarması ile birlikte, Hasan Atilla Uğur da aklanarak özgürlüğüne kavuşmuştur. 

Hasan Atilla Uğur bu yaşanan dava ve cezaevi süreçlerine dair bir röportajında; "Askerlik vazifesini yaptığı dönemde gerek sürekli olarak FETÖ ile mücadele etmesi gerekse Abdullah Öcalan'ın sorgusunda bizzat yer almış olmasının kendisinin Abdullah Öcalan'ın Ergenekon savcısı olarak bilinen ve şu an firari olan Zekeriya Öz'e vermiş olduğu listenin ilk sırasına yazılan Türk Subayı olmasında etkili olduğunu, bu planların ise tamamen CIA aklı olduğunu" dile getirmiştir.

Hayatı boyunca PKK, Hizbullah, FETÖ gibi terör örgütleriyle mücadele etmiş, defalarca kez PKK ve Hizbullah tarafından gerçekleştirilmek istenen suikast girişimlerinden kurtulmuş, son olarak 15 Temmuz darbe girişimi esnasında da kaldığı otele baskın yapılmasına rağmen tesadüfen orada bulunmayışı ile bir suikast girişimini daha atlatmıştır.

Hasan Atilla Uğur'un Kitapları

Hasan Atilla Uğur bir çok yaşanmışlık ve deneyimlerine dayanarak önce terörist başı Abdullah Öcalan'ı sorgulamasını anlattığı; "Abdullah Öcalan'ı Nasıl Sorguladım? -İşte Gerçekler- isimli kitabı yayımladı. 

2019 yılında basılan yeni kitabı; Dün Bugün Yarın - Bu Kırk Yıllık Uykudan Uyanma Vakti Geldi isimli kitabında, PKK, FETÖ, Hizbullah terör örgütleriyle nasıl mücadele ettiğini, ABD, İsrail gibi gizli servislerin bu mücadelesine karşı yaptıklarını, terör örgütleriyle yabancı istihbaratların ilişkilerine nasıl şahit olduğunu ve yaşadığı daha bir çok detayı anlatmıştır.

Yorumlar (0)
20
açık