Mustafa Akıncı Kimdir, Nerelidir, Kaç Yıldır Siyasetle Uğraşmaktadır?

Son günlerde yaptığı açıklamalarla ülkemizde ve Türk dünyasında ciddi tepkilere sebep olan KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı kimdir? Mustafa Akıncı nerelidir, kaç doğumludur ve kaç yaşındadır? Mustafa Akıncı hangi üniversite mezunudur? Mustafa Akıncı’nın sözlerine Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu nasıl bir cevap verdi? İşte detaylar…

Mustafa Akıncı Kimdir, Nerelidir, Kaç Yıldır Siyasetle Uğraşmaktadır?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin son Cumhurbaşkanı olan Mustafa Akıncı İngiliz The Guardian'a verdiği demeçle ülkemizde ve diğer Türk devletlerinde ciddi tepkiler yaşamıştır. Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu tarafından yaptığı açıklamalara karşılık verilen Akıncı, sözlerinin arkasında olduğunu belirterek bu açıklamalara yenilerini eklemiştir. Peki, Mustafa Akıncı kimdir? Kaç yıldır siyasetle uğraşmaktadır? Ne zamandan beri KKTC Cumhurbaşkanlığı yapmaktadır?

Mustafa Akıncı Kimdir?

Mustafa Akıncı, 28 Aralık 1947 tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Limasol kentinde doğmuştur. Limasol’de bulunan 19 Mayıs Lisesi’nde eğitim almıştır.  KKTC’nin unutulmaz Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın 3. kez Cumhurbaşkanlığını yürütmesinin ardından yerini Mehmet Ali Talat’a bırakmış ondan sonra da Cumhurbaşkanlığı koltuğuna Mustafa Akıncı gelmiştir. KKTC’nin 4. Cumhurbaşkanı olarak göreve gelen Mustafa Akıncı 2015 yılında göreve başlamıştır.

Akıncı iyi derecede İngilizce bilmektedir. Evli olan akıncı üç çocuk ve iki toruna sahiptir. Eşiyle Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde eğitim görürken tanışmıştır. Meral Akıncı (Birinci) orada psikoloji okumaktaydı ve adaya dönüşü sonrası Kıbrıs Türk toplumunun ilk psikoloğu olmuştur. 1974 yılının şubat ayında evlenmişlerdir. İlk kızları (Doğa) 1975'te, ikinci kızları (Çınla) 1981'de ve üçüncü kızları (Zerrin) 1982'de doğmuştur.

Mustafa Akıncı Hangi Üniversiteden Mezun Olmuştur?

1973 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesinden (ODTÜ) Mimarlık Fakültesinden mezun olarak Lefkoşa’ya yerleşmiştir. ODTÜ’de 68 kuşağının giriştiği faaliyetlerden etkilenen Akıncı, üniversitede Kıbırıslılar Cemiyeti’nin yönetiminde yer almıştır. Mezun olduktan sonra Lefkoşa’ya yerleşmiştir.

Mustafa Akıncı’nın Siyasi Hayatı Nasıldır?

Akıncı, 1975 tarihinde oluşturulan Kıbrıs Türk Federe Devleti Kurucu Meclisine seçilmiştir. 1976 tarihindeki yerel seçimlerde Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanlığı Toplumcu Kurtuluş Partisi’nden (TKP) aday olmuştur. Akıncı bu seçimlerde 1.500 oy farkla %48,99 oy alarak Lefkoşa Türk Belediyesi’nin seçilmiş ilk belediye başkanı olmuştur. Rauf Denktaş’ın desteklediği Nevzat Uzunoğlu ise %31,81 oyla seçimi kaybetmiştir. Bu belediyede üç kez belediye başkanı seçilmiştir. 1990 yılına kadar buradaki belediye başkanlığı görevini yürütmüştür. 1 Haziran 1980 tarihli ikinci seçiminde %39.98 oranla yeniden seçildi. 2 Haziran 1986 tarihli üçüncü seçiminde UBP belediyeyi almak için kapsamlı bir kampanya yürütse de UBP adayı Ramiz Manyera'nın aldığı %40.93'lük oy yetersiz kaldı; Akıncı %46.42 ile üçüncü bir dönem için seçildi.

Akıncı 1978 tarihinde LTB Başkanlığı arasında Lefkoşa Rum Belediye Başkanı ile Lefkoşa Kanalizasyon Projesi ve Lefkoşa İmar Planı konularında uzlaşma sağlayarak bu projelerin işbirliği içinde hayata geçmesini sağladı. Bu çerçevede Lefkoşa İmar Planı 1989 yılında “Dünya Habitat Ödülü’ne, 2007 yılında ise Ağa Han (Aga Khan) Mimarlık ödülüne layık görüldü. 2003 yılında da Lefkoşa Rum Belediyesi eski Başkanı ile yaptıkları çalışmalardan ötürü Europa Nostra Onur Ödülü’ne (Medal of Honour) layık görüldü.

Akıncı, 1987 yılından 2001 yılına kadar Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP) Genel Başkanlığı görevinde bulunmuştur. 1993 ile 2009 tarihleri arasında milletvekili olarak görev yapmıştır. 1999-2001 döneminde ise Başbakan Yardımcılığı ve Turizm Bakanlığı görevinde bulunmuştur.

2015 Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanlığı seçimlerine bağımsız aday olarak katıldı ve ikinci turda aldığı % 60.50'lik oyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı seçilmiştir. 1975 yılından beri aktif siyasetin içerisinde yer alan Akıncı, 45 senedir siyasetle uğraşmaktadır.

Mustafa Akıncı Ne Söyledi?

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İngiliz The Guardian'a verdiği mülakatta adil federal çözüm içeren bir anlaşmaya tez zamanda ulaşılmazsa, adadaki Türk ve Rum toplumlarının bölünmüşlüğünün kalıcı hale geleceği uyarısında bulunmuştu.

İki taraf arasındaki görüş ayrılıklarının her yıl giderek daha kemikleştiğini, bunun yeniden birleşme ihtimalini azalttığını belirten Akıncı, "Acele etmemiz lazım. Bunca yıldan sonra bir dönüm noktasına, belirleyici bir ana geldik" demişti.

İngiliz gazetesinin "Kırım tarzı ilhak ihtimali" sorusunu "korkunç" diye yanıtlayan ve "Türkiye'nin kendi çıkarlarına aykırı" diye değerlendiren Akıncı, kendi vizyonunun tümüyle farklı olduğunu savunmuştu.

Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu Akıncı’ya Ne Cevap Verdi?

Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu, Mustafa Akıncı’nın söylediklerine karşılık, Kıbrıs müzakereleri konusunda iş birliği yaptığını belirterek Kıbrıs'ta bir çözüm için Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitliği, güvenliği ve garantisi konusunda Türkiye'nin tutumunun açık olduğunu hatırlattı.Türkiye'nin bazı Batılı ülkelerde seçim malzemesi yapıldığını ifade eden Çavuşoğlu, "Sadece ben değil, KKTC'de de hiçbir Kıbrıs Türkü, bir gün KKTC'den bir siyasetçinin Türkiye'yi seçim malzemesi yapacağını hiçbir zaman düşünmemiştir. Rüyasında da görse inanmaz. Şimdi Sayın Akıncı Türkiye'yi malzeme yapmaya başladı" dedi.Çavuşoğlu, Akıncı'nın konuştuğu konuların Türkiye ve KKTC'de hiç gündeme gelmediğini belirterek Kıbrıs Türk halkının siyasi eşitliğinin olmazsa olmaz olduğunu, Türkiye'nin bunu Rumlara karşı savunduğunu vurguladı. Çavuşoğlu, şöyle devam etti:"Türkiye'ye bağlanma gibi Hatay'ın Türkiye'ye bağlanmasına kadar gidecek kendi kendine soru sorup cevap veriyor. Bunlar Türkiye'de veya KKTC'de gündeme mi geldi de bunları konuşuyoruz. Biz Kıbrıs Türk halkının eşitliği diyoruz, o başka konuları malzeme ederek Türkiye'ye saldırmayı tercih ediyor. Biz müzakere sürecinde çok şey yaşadık. Ben böylesine dürüst olmayan bir siyasetçiyle hiçbir yerde çalışmadım. Bunun örneklerini de önümüzdeki günlerde açıklayacağım. Harita konusunda Crans Montana'da (görüşmeler) biterken, daha sonra kendisinin dürüst olmayan davranışları ve sonuçları içerideki Başbakan dahil onlara söylememe konusundaki yalvarmaları dahil, dürüst olmayan çok şeylerini gördüm. Kıbrıs Türk halkına böyle dürüst olmayan bir siyasetçi yakışmıyor. Türkiye ile ilişkileri kötüleştirmekten ne avantajı olabilir, nereye hizmet edebilir. Bunları iyi değerlendirmek lazım. Seçim zamanında bizim KKTC'nin iç işleri karışmamız mümkün değil. Kıbrıs Türk halkı karar verecek. Biz onların her zaman yanında olmaya devam edeceğiz. Kıbrıs Türk halkının haklarını savunanlara desteğimiz olacaktır. Akıncı durup dururken niye Türkiye'ye saldırıyor, Türkiye terörle mücadele ederken niye Türkiye düşmanlığı yapıyor, teröre destek veriyor. Bunları Kıbrıs Türk halkının çok iyi düşünmesi lazım."

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2020, 22:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatan Bölünmez
Vatan Bölünmez - 8 ay Önce

Sen kim oluyorsun da bunları söylüyorsun! Neden bu kadar arlanmaz takılıyorsun? Bir de ülkemizde Odtü de eğitim almışsın. Ayıp sana yuh sana. İngiliz ajan, doğu akdeniz bizimdir.

Türk kızı
Türk kızı - 8 ay Önce

45 yıldır siyasetleuğraşıp Türklerle uğraşılmayacağını bilmemek. O sinsi İngilizler bile seni kuratamax