Prof. Dr. Gürer Gülsevin Kimdir? Kaç Yaşındadır? Nerelidir? Görevi Nedir?

Türk Dil Kurumu Başkanı olarak görev yapmakta olan Prof. Dr. Gürer Gülsevin kimdir? Nerelidir? Nerelerde görev yapmıştır? Kaç yaşındadır? Uzmanlığı nedir? Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

KİMDİR 25.04.2020, 03:40
Prof. Dr. Gürer Gülsevin Kimdir? Kaç Yaşındadır? Nerelidir? Görevi Nedir?

Türk Dil Kurumu'ndan Başkanlık görevini yürüten akademisyen Prof. Dr. Gürer Gülsevin kimdir? Prof. Dr. Gürer Gülsevin nerelidir? Kaç yaşındadır? Nerede doğmuştur? Akademik kariyeri nasıldır? Hangi görevlerde bulunmuştur? Prof. Dr. Gürer Gülsevin hakkında merak ettiklerinize haberimizde erişebilirsiniz.

Prof. Dr. Gürer Gülsevin Kimdir? Nerelidir? Kaç Yaşındadır?

Prof. Dr. Gürer Gülsevin Kasım 1961'de Afyonkarahisar'da doğmuştur. İbrahim ve Ayten Gülsevin'in üçüncü ve en küçük çocuğu olan Prof. Dr. Gürer Gülsevin'in bir ağabeyi ve bir ablası bulunmaktadır. Memur bir babanın çocuğu olarak hayata gözlerini açmış olan Prof. Dr. Gürer Gülsevin ailesinin, kendisi bir yaşında iken Ankara'ya taşınması ile birlikte gençlik dönemini Ankara'da geçirmiştir. Prof. Dr. Gürer Gülsevin 2020 yılı itibariyle 59 yaşındadır.

Prof. Dr. Gürer Gülsevin'in Eğitim Yaşamı ve Akademik Kariyeri

Prof. Dr. Gürer Gülsevin ilkokulu Ankara'da bulunan Yeni Turan İlkokulunda, ortaokulu ise Evliya Çelebi Ortaokulunda okumuştur. Lisede ise Gazi Lisesine giden Gülsevin 1979 yılında üniversite sınavına girer ve Ankara Üniversitesi Dil, Tarih - Coğrafya Fakültesi'ne yerleşir. Türk Dili alanında lisans öğrenimine başlayan Gülsevin 1983 yılında okuldan mezun olmuştur. Okuldan mezun olduktan sonra dilbilimci Osman Nedim Tuna'nın asistanı olmak üzere sınava girer ve başarılı olarak Malatya'da kurulu bulunan İnönü Üniversitesi'nde asistanlık görevine başlar. 

Prof. Dr. Gürer Gülsevin'in Türk Dili bölümünü tercih ederek başlayan, Türk Dil Kurumu Başkanlığı görevine getirilmesine kadar uzanan Türk Dili macerası Osman Nedim Tuna ile yollarının kesişmesi sonucu farklı bir boyut kazanmıştır. Bu aşamadan sonra durmaksızın dil üzerine çalışmalar yaparak kendisini geliştiren Gülsevin; 1985 yılında lisans üstü öğrenimine başlar. Bu dönemde Eski Anadolu Türkçesinde İsim Çekim Eklerinin Kullanımı üzerinde yapmış olduğu tez çalışması ile 1987 yılında lisans üstü öğrenimini tamamlar. 

1988'de doktora tezi konusu olarak Miftâhü'l Cenne isimli eseri hocası Osman Nedim Tuna ile belirleyen Prof. Dr. Gürer Gülsevin tezini bir yıl gibi bir sürede tamamlayarak sosyal bilimler enstitüsüne sunmuştur. Bunun ardından da akademisyenlik kariyerine yardımcı doçent olarak doktorasını tamamladığı İnönü Üniversitesi'nde devam eden Gülsevin'in akademik alanı Türk Dili ve Edebiyatı olmuştur. 1995 yılında doçentliğini almış, 2001 yılında ise profesör olmuştur. Yine aynı dönemde Uşak Üniversitesi Fen - Edebiyat Fakültesi kurucu dekanı olarak atanmıştır. Uşak Üniversitesi'nde ki görevini on yıldan uzun süre devam ettiren Prof. Dr. Gürer Gülsevin 2004 yılında Ege Üniversitesi'ne geçmiş ve Türk Dili ve Lehçeleri profesörü olarak göreve başlamıştır.

Prof. Dr. Gürer Gülsevin Hangi Görevlerde Bulunmuştur? Şimdiki Görevi Nedir?

Prof. Dr. Gürer Gülsevin hayatının ciddi bir kısmını akademisyen olarak geçirmiştir. Akademik yaşamının başladığı İnönü Üniversitesi'nde, kurucu dekan olarak görev aldığı Uşak Üniversitesi'nde ve son olarak Ege Üniversitesi'nde akademisyen olarak görev yapmış ve pek çok alanda gerek lisans düzeyinde gerekse lisans üstü düzeyinde derslere girmiştir. Pek çok konuda tez danışmanlığı da yapan Prof. Dr. Gürer Gülsevin Türk Dili, Edebiyatı ve Lehçeleri üzerine pek çok kitap yayınlamıştır. 

Türk Dil Kurumu'nun Batı Kökenli Yabancı Kelimeler Sözlüğü çalışma grubunda yer almış ve Türk Kültürü Araştırmaları Enstitüsü bilim kurulu üyeliği yapmış olan Prof. Dr. Gürer Gülsevin, 25 Haziran 2018 tarihinde selefi Prof. Dr. Mustafa Sinan Kaçalin'den boşalan Türk Dil Kurumu Başkanlığı görevine getirildi. Yazımız tarihi itibariyle Prof. Dr. Gürer Gülsevin TDK Başkanlığı görevini halen sürdürmektedir.

Türk Dil Kurumu hakkında aklınıza takılan sorularınız ve görüşleriniz için FORUM sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar (0)
11
parçalı bulutlu