Sonia Krimi Kimdir? Kaç Yaşında? Aslen Nereli? Ne İş Yapar?

NATO Parlamenter Asamblesi toplantısında Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇAVUŞOĞLU ile girmiş olduğu sözde ermeni soykırımı polemiği ile gündeme gelen Sonia Krimi kimdir?

Sonia Krimi Kimdir? Kaç Yaşında? Aslen Nereli? Ne İş Yapar?

Sonia Krimi Kimdir? Kaç Yaşındadır? Aslen Nerelidir?

NATO Parlamenter asamblesi NATO-PA toplantısında Fransa adına bulunan ve sözde ermeni soykırımına dair suçlayıcı sözleriyle Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇAVUŞOĞLU'nun tepkisiyle karşılaşması üzerine salondan ayrılan Fransız politikacı Sonia Krimi 20.12.1982 yılında Tunus'ta hayata geldi. 

Şu an 36 yaşında olan Tunus asıllı Fransız siyasetçinin babası Tunus'ta yer alan Peugeot otomobil fabrikasında çalışıyordu, annesi ise ev hanımıydı. Beş kardeşin en büyüğü olan Sonia Krimi 18 Haziran 2017 tarihindeki seçimlerde Fransa'da dördüncü seçim bölgesi olan La Manche'den milletvekili olarak seçildi.

Eğitim Hayatı

Lisans eğitimini Tunus'ta işletme üzerine aldı, daha sonra EDHEC Bussines School'dan burs kazanarak Yönetim alanında yüksek lisans eğitimi alan Krimi, Fransa'da Toulon Üniversitesi'nde ise Uluslararası İşletme, Yönetim ve Stratejik Kontrol üzerine doktorasını tamamladı. 

2010 yılından 2012 yılına kadar Panthéon-Assas Üniversitesi'nde, yönetim, muhasebe ve kurumsal strateji alanında hocalık yapmıştır. Bu sırada 2012 yılında Fransız vatandaşlığını, Tunus vatandaşlığını koruyarak almış ve çifte vatandaş olmuştur. 

2017 yılında vekil seçildiği döneme kadar Efeso Danışmanlık şirketinde nükleer endüstrisi ve endüstriyel performans alanlarında danışmanlık yapmıştır. 

Sonia Krimi Ne İş Yapar? Sonia Krimi'nin Siyasi Yaşamı.

Haziran 2017 seçimlerinde La Manche'den vekil seçilen Sonia Krimi, vekilliği ile birlikte Dışişleri Komitesi'nde görev almaya başladı. Komitede özellikle terör, terörün finansmanı ile mücadele alanında çalışmaya başladı ve akabinde bu konu ile alakalı olarak Valérie Boyet ile birlikte eş raportör olarak atandı. 

Yaptığı çalışmalar ile birlikte Nato Parlamenter Asamblesi parlamenteri olarak seçildi. Nato Parlamenter Asamblesi'nde Akdeniz ve Ortadoğu grubu ile savunma ve güvenlik komitesinde halen görev yapmaktadır. 

İlave olarak Kadın Hakları, Kadın - Erkek Arası Fırsat Eşitliği ve Nükleer Güvenlik soruşturma komisyonlarında da görevlidir. 

Nato Parlamenter Asamblesi NATO PA Nedir? Hangi Ülkeler Üyedir? Faaliyetleri Nelerdir? Türkiye'yi kimler temsil etmektedir? bilgi almak için Tıklayınız!

Nato Parlamenter Asamblesi Toplantısı'nda Neler Yaşandı?

Toplantıda daimi üye olarak yer alan Krimi Türkiye Cumhuriyeti'ni sözde ermeni soykırımı suçu ile itham etmiş ve bir anlamda barbar olmakla suçlamıştır. Toplantıda Türkiye Cumhuriyeti'ni temsilen bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇAVUŞOĞLU ise bu hususta oldukça sert bir tepki vermiş ve Fransa'nın geçmişinde yer alan başta Cezayir mezalimine işaret ederek Fransa'nın evvela kendi geçmişi ile hesaplaşması gerektiğini dile getirmiştir. Sayın Bakanın bu tepkisi üzerine Sonia Krimi toplantıyı terk etmiştir. 

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2019, 12:52
YORUM EKLE