TÜİK Başkanı Prof. Dr. Sait Erdal Dinçer Kimdir? Kariyeri Nasıl?

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK'in yeni Başkanı olan Prof. Dr. Sait Erdal Dinçer kimidr? Kariyeri nasıl? Uzmanlığı nedir? Detaylar haberimizde.

KİMDİR 02.03.2021, 01:08 06.03.2021, 23:10
TÜİK Başkanı Prof. Dr. Sait Erdal Dinçer Kimdir? Kariyeri Nasıl?

2 Mart 2021 tarih 31411 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'ın imzasını taşıyan atama kararı ile Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK'in başına Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Sait Erdal DİNÇER atanmıştır. Peki Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK'in yeni başkanı olan Prof. Dr. Sati Erdal DİNÇER kimdir? Ne iş yapmaktadır? Prof. Dr. Sait Erdal DİNÇER'in kariyeri nasıldır? Prof. Dr. Sait Erdal DİNÇER hakkında merak ettiklerinizi haberimizde inceleyebilirsiniz.

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK Başkanı Prof. Dr. Sait Erdal DİNÇER Kimdir? Eğitim Hayatı Nasıl?

TÜİK Başkanı Prof. Dr. Sait Erdal DİNÇER Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi Ekonometri Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Yöneylem Anabilim Dalında görevli olan TÜİK Başkanı Prof. Dr. Sait Erdal DİNÇER üniversite lisans öğrenimine 1986 senesinde İstanbul Teknik Üniversitesi İTÜ Maden Fakültesi'nde başlamıştır. Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği bölümünü 1990 yılında tamamlayan TÜİK Başkanı Prof. Dr. Sait Erdal DİNÇER aynı sene içerisinde yine İstanbul Teknik Üniversitesi İTÜ İşletme Fakültesi'nde yüksek lisansa başlamıştır. İşletme Mühendisliği Bölümü'nde yüksek lisansını 1995 yılında tamamlayan DİNÇER ikinci yüksek lisans derecesini 1992 - 1995 yılları arasında şu anda da akademisyen olarak görev yaptığı alan olan ekonometri alanında tamamladı. Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Ekonometri bölümünde yüksek lisans derecesini aldıktan sonra 1995 senesinde yine Marmara Üniversitesi'nde İktisat Fakültesi Ekonometri Bölümünde doktora derecesini aldı. 

2001 yılında kazandığı doktor unvanını "Yatırım Projelerinin Değerlendirilmesinde Analitik Hiyerarşı Yöntemiyle Diğer Yöntemlerin Karşılaştırılması ve Bir Uygulama" başlıklı tezi ile alan TÜİK Başkanı Prof. Dr. Sait Erdal DİNÇER'in yüksek lisans tez konuları da sırasıyla şu şekildedir;

1990 yılından 1995 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İTÜ İşletme Fakültesi, İşletme Mühendisliği Bölümü'nde "AB ve Gümrük Birliği'nin Türk Demir - Çeşik Sanayiine Etkisi"

1992 yılından 1995 yılına Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimleri Fakültesi (İİBF) Ekonometri Bölümü'nde; "Başlıca Etkileşimli Çok Amaçlı Karar Alma Yönt. İncelenmesi ve Bir Uygulama"

TÜİK Başkanı Prof. Dr. Sait Erdal DİNÇER'in Mesleki (Akademik) Kariyeri Nasıldır?

TÜİK Başkanı Prof. Dr. Sait Erdal DİNÇER görev yaptığı Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde, Ekonometri alanında; 1992 yılından 2001 yılına kadar Araştırma Görevlisi olarak, 2005 yılından 2007 yılına kadar Dr. unvanı ile, 2007 yılından 2013 yılına kadar Yardımcı Doçent Doktor olarak, 2013 yılından 2019 yılına kadar Doçent Doktor olarak ve son olarak 2019 yılından günümüze kadar Profesör Doktor olarak görev yapmaktadır.

Bununla birlikte TÜİK Başkanı Prof. Dr. Sait Erdal DİNÇER Marmara Üniversitesi Rektörlüğü'ne bağlı olarak 2018 yılından itibaren komisyon üyeliği yapmaktadır. 

TÜİK Başkanı Prof. Dr. Sait Erdal DİNÇER akademik kariyer boyunca çok sayıda teze danışmanlık yapmış, çalışma alanına uygun olarak çok sayıda projede ve çalışmada yer almıştır.

Temel araştırma alanı olarak Sosyal ve Beşeri Bilimler ile ilgilenen TÜİK Başkanı Prof. Dr. Sait Erdal DİNÇER 2 Mart 2021 tarihi itibariyle Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'ın tensibi ile bu göreve getirilmiştir.

Konu hakkında aklınıza takılan sorularınızı sormak, bu karar ile ilgili fikirlerinizi beyan etmek ve diğer üyelerle istişare edebilmek için FORUM sayfamızı ziyaret edebilirisniz.

Yorumlar (0)
33
açık