Volkan Bozkır Kimdir, Nerelidir, Kaç Yaşındadır, Hangi Görevlerde Bulunmuştur?

Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır kimdir? Bozkır nerelidir, kaç yaşındadır? Volkan Bozkır hangi görevlerde bulunmuştur, hangi kuruma başkan seçilmiştir?

KİMDİR 09.03.2021, 23:41 12.03.2021, 16:15
Volkan Bozkır Kimdir, Nerelidir, Kaç Yaşındadır, Hangi Görevlerde Bulunmuştur?

Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurul Başkanı olarak seçilen Türk diplomatımız Volkan Bozkır, hukukçu, diplomat ve siyasetçi olarak çeşitli görevler yapmıştır. Yakın tarihimizin en başarılı kariyerlerinden birine sahip Volkan Bozkır hakkında bilgi sahibi olmak için yazımız devamını okumanızı tavsiye ederiz.

Volkan Bozkır Kimdir?

Volkan Bozkır, 22 Kasım 1950 tarihinde Başkentimiz Ankara’da dünyaya gelmiştir. 2021 yılı itibariyle 70 yaşında olan Bozkır’ın babasının adı Fethi, annesinin adı ise Sevgi’dir. Volkan Bozkır çok genç yaşında 1971 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur. 1972 yılında göreve başladığı Dışişleri Bakanlığı bünyesinde birçok görevde bulunmuştur.

Volkan Bozkır’ın Diplomatik Görevleri Nelerdir?

Bozkır, Dışişleri Bakanlığındaki başarılı diplomatik ve bürokratik kariyerinin ardından 1987-1989 yılları arasında dönemin Başbakanı Turgut Özal’ın Dışişleri Danışmanlığı görevini üstlenmiştir. Bu görevin ardından Volkan Bozkır, 1989-1992 yılları arasında da New York Başkonsolosluğu görevinde bulunmuştur. Önemli görevlerde ardı ardına başarılı bir süreç geçiren Bozkır, 1992-1996 arasında dönemlerde Cumhurbaşkanı Turgut Özel ve Süleyman Demirel’in Özel Kalem Müdürlüğü ve Dışişleri Başdanışmanlığı görevlerini de başarıyla sürdürmüştür.

Diplomasi ve bürokrasi alanında üst düzey görevlerde bulunan Bozkır, 1996-2000 yılları arasında Bükreş Büyükelçiliği, 2000-2003 yılları arasında Avrupa Birliği Siyasi İşlerden sorumlu Genel Sekreter Yardımcılığı, 2003-2005 yılları arasında Dışişleri Bakanlığı müsteşar yardımcılığı görevinin ardından, 2005-2009 yılları arasında da Büyükelçi unvanıyla Avrupa Birliği nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği görevini yerine getirmiştir.

Volkan Bozkır’ın Siyasi Görevleri Nelerdir?

Bozkır, 2009 yılında başladığı Avrupa Birliği Genel Sekreterliği görevini Mart 2011 tarihinde istifa ederek sonlandırmıştır. Bu istifanın ardından 2011 Türkiye genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi'nden İstanbul 2. Bölge milletvekili adayı olarak seçimlere katılmıştır. Seçimle sonucunda 24. dönem İstanbul Milletvekili seçilmiştir. Temmuz 2011 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanlığı'na, Nisan 2014 yılında da Türkiye-ABD Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığına seçilmiştir. 29 Ağustos 2014 tarihinde de Avrupa Birliği Bakanı olarak atanmıştır.

Volkan Bozkır, 24, 25 ve 26. Dönemlerde AK Parti İstanbul Milletvekili olarak seçilmiştir. Bu dönemlerde Dışişleri Komisyonu Başkanlığı, Türkiye-ABD Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı ve Türk-Rus Toplumsal Forumu Eş-Başkanlığı görevlerini de eş zamanlı olarak yürütmüştür.

62. Hükümette Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci olarak görev yapmıştır. 64. Hükümette de Avrupa Birliği Bakanı olarak görevini sürdürmeye devam etmiştir.

Bozkır, uluslararasında alanda da Romanya Ulusal Liyakat Madalyası ve “Şövalye” düzeyinde “İtalya Liyakat Nişanı” hamilliğine layık görülmüştür.

Volkan Bozkır Hangi Kuruma Başkan Seçilmiştir?

Türkiye'nin adayı eski AB Bakanı ve Başmüzakereci TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Büyükelçi, Bürokrat, Siyasetçi ve Hukukçu Volkan Bozkır, BM 75. Genel Kurul Başkanlığına seçilmiştir.

193 ülkenin temsil edildiği BM Genel Kurulunda 192 üye ülke oy kullanmıştır. Venezuela, BM'ye üye ülkelerin ödemek zorunda olduğu finansal katkı borcunu ödeyemediği için oy hakkını kaybetmiş ve bu seçimde oy kullanamamıştır.

BM Genel Kurul Başkanlığı için tek aday gösterilen Bozkır, 178 ülkenin desteğini almış ve BM Genel Kurulunun 75. dönem başkanlığına getirilmiştir.

Volkan Bozkır evli ve iki çocuk babasıdır. Çok iyi düzeyde İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

Yorumlar (0)
13
açık