Yusuf Tekin Kimdir? Kariyeri ve Eğitimi Nasıl? Kaç Yaşında? Nereli?

Yusuf Tekin kimdir? Prof. Dr. Yusuf Tekin nerelerde öğrenim görmüştür? Kariyeri Nasıldır? Yusuf Tekin kaç yaşında? Yusuf Tekin nerelidir? Evli mi? Hangi görevde?

KİMDİR 22.03.2021, 21:52
Yusuf Tekin Kimdir? Kariyeri ve Eğitimi Nasıl? Kaç Yaşında? Nereli?

Yusuf Tekin kimdir sorusunun cevabı olarak başlamak gerekirse; Prof. Dr. Yusuf Tekin Erzurum’a Bağlı Tortum ilçesinde dünyaya gelmiştir. 1970 yılında doğan Sayın Tekin daha sonra Rize’ye göçmüştür. İlköğretim ve ortaöğretim hayatı Rize’de geçen Tekin ilkokulu Rize İslampaşa İlkokulu’nda, ortaöğretimi ise Rize İmam Hatip Lisesi’nde okumuştur.

YUSUF TEKİN’İN EĞİTİM HAYATI

Prof. Dr. Yusuf Tekin liseden mezun olduktan sonra üniversiteyi okumak için Ankara’ya gitti. Ankara’da Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden 1994 yılında mezun oldu.

1995 yılında yüksek lisans derecesi elde etmek için Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne başlayan Tekin 1998 yılında buradan mezun olarak yüksek lisans mezunu oldu. Doktora için ise aynı yıl Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Yönetimi anabilim dalına başlayan Tekin 2002 yılında da buradan mezun olarak Dr. unvanını kazandı. Yüksek lisans ve Doktora derecelerini siyaset ve sosyal bilimler alanında çalışarak elde etti.

YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA TEZLERİ

1998 yılında yazdığı yüksek lisans tezinde Osmanlı Devleti’nde Siyasal Sistemin Meşruluğu Sorunu Çerçevesinde Birinci Meşrutiyetin Tartışılması konusunu inceledi. 2002 yılında yazdığı doktora tezinde ise Osmanlı Devletinin Son Döneminde Modern Ulus Devlete Yönelik Tartışmalar konusunu irdeledi.

Bunlara ek olarak Tekin’in Siyaset Bilimi, Kimlik ve Vatandaşlık, Demokrasi ve Demokratikleşme, Anayasalar ve Anayasaların Yapım Süreci, Modernleşme ve 19. Yüzyıl Osmanlı Siyasal Hayatı, Seçimler ve Seçim Sistemleri, Türk Siyasal Hayati, Siyasal Kurumlar gibi konularda yayımlanmış makaleleri, kitapları ve katıldığı seminerler bulunmaktadır.

yusuf tekin egitimi ne, hangi okullarda okudu

PROF. DR. YUSUF TEKİN’İN KARİYERİ

Yusuf Tekin Ankara Üniversitesi’nden mezun olduğu yıl olan 1994 yılında Cumhuriyet Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü Siyaset ve Sosyal Bilimler Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2002’de doktorasını tamamladıktan sonra Gaziosmanpaşa Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’ne öğretim üyesi olarak ataması gerçekleştirildi. 2007 yılına kadar burada yardımcı doçent olarak görev yaptı. 2007 yılında Siyaset ve Sosyal Bilimler (Siyasal Hayat ve Kurumlar) alanında doçent oldu ve 2009 yılına kadar da buradaki görevine doçent olarak devam etti.

2009 yılında Polis Akademisi Başkanlığı Güvenlik Bilimleri Fakültesi’ne ataması gerçekleştirilen Tekin buradaki görevi süresince bölüm başkanlığı, dekan yardımcılığı, üniversite senato üyeliği, fakülte ve enstitü yönetim kurulu üyeliği gibi konumlarda, idari görevlerde bulundu.

2011 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı Bakan yardımcılığına, 2013’te Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarlığı görevlerine getirildi. Müsteşarlığı süresince YÖK ve üniversiteler ile ortak çalışmalar, projeler yürüttü. 2015-2018 arasında da Kırgızistan – Türkiye Manas Üniversitesi mütevelli heyet başkanlığı görevinde bulundu.

Başkanlık sisteminin getirilmesi ile birlikte müsteşarlık makamının ortadan kalkması ile birlikte öğretim üyeliği görevine dönen Yusuf Tekin Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde profesör olarak bu görevini sürdürmeye başladı.

15 Eylül 2018 tarihinde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yayımlanan kararname ile Prof. Dr. Yusuf Tekin Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi rektörlüğü görevine getirildi, o dönemde rektörlüğe getirilmesi kamuoyunda oldukça tartışıldı. Halen bu görevi sürdürmektedir.

Üniversitede hocalık yaptığı dönemlerde 19. Yüzyıl Osmanlı Modernleşmesi, Türk Demokrasi Tarihi, Seçim Sistemleri, Anayasa Hukuku, Türk Anayasa Hukuku, Türk İdare Tarihi, Siyaset Bilimi, Çağdaş Devlet Sistemleri, Modernlesme, Türk Siyasal Hayatı, Çağdaş Siyasi Akımlar, İnsan Hakları gibi dersleri verdi.

PROF. DR. YUSUF TEKİN KAÇ YAŞINDA? EVLİ Mİ? NERELİDİR? ÖZEL HAYATI

yusuk tekin kac yasinda, evli mi, ozel hayati

Rektör Tekin yaptığı tüm görevlerde gençler ve gençlik ile ilgili çalışmalar yürüttü ve bu gençler ile iyi bir iletişim kurmasını sağladı. Aynı zamanda toplumsal olaylara katılım adına önemli olan sivil toplum kuruluşlarında da görevler üstlenerek siyasal olarak etkin bir yaşam sürdü. Prof. Tekin’in üyesi olduğu ve görev üstlendiği ulusal ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarına bakıldığı zaman Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunları Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Liberal Düşünce Topluluğu, Stratejik Düşünce Enstitüsü, Türk Sosyal Bilimler Derneği, Cihannüma gibi topluluklar ve vakıflar karşımıza çıkmaktadır.

İyi derecede İngilizce bilen Tekin 1970 doğumludur, Erzurumlu olduğu bilinmektedir ve şu an 51 yaşının içindedir. Tekin’in evli ve üç çocuk babası olduğu da biliniyor.

Yorumlar (0)
29
açık