kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

Kitap önerileri! Okuduğunuzda hayata bakış açınızı değiştirecek 10 kitap önerisi

Kitap okumak istiyoruz ancak okuduğumuz kitabın ayırdığımız zamana değmesini de bir o kadar arzu ediyoruz. Kitap önerileri listesi sizi kitap seçme yükünden kurtaracak.

Kitap önerileri! Okuduğunuzda hayata bakış açınızı değiştirecek 10 kitap önerisi
A+
A-

Kitap önerileri, kitap tavsiyeleri? Hangi kitabı okumalı? Mutlaka okunması gereken kitaplar.

Kitap önerileri neden önemlidir? Kitap okumak, okuduğumuz kitaptan zevk almak ve kaliteli zaman geçirmek hemen hepimiz için çok değerli.Ancak çağımızda herkes zaman sorunu yaşıyor, bir yandan okumaya zaman ayırmaya çalışırken diğer yandan ayırdığı bu süreyi en kaliteli şekilde geçirmek istiyor. Kaliteli zaman geçirmek ve okuduğu kitaptan en fazla verim almak isteyenler için kitap önerileri hayati önem taşıyor. Böylece okumaya zar zor ayırdığımız vakti okumaya en çok değecek eserlere ayırabiliyoruz.

Elbette herkesin zevkleri aynı değil, elbette zevkler ve renkler tartışılmaz ancak hepimizin kabul ettiği bir gerçek var ki iyi bir eser iyi bir eserdir. Yani bana göre mükemmel olan belki size göre en iyi değildir ama en azından iyi olduğu paydasında buluşmak zor olmasa gerek. İyi bir okur olupta Sabahattin Ali’ye kötü bir yazar diyen biriyle karşılaşanımız var mı?

Mutlakaokunması gereken 10 kitap:

1.   Jose Saramago – İsa’ya göre İncil: Nobel ödüllü bir yazar olan J. Saramago basit bir nesneyi dahi sayfalarca anlatma gücüne sahip. Nesnelere, hislere, korkulara ve her şeye hayat yükleyebilen bir yazar J. Saramago. Kitapta Ortadoğu coğrafyasında yaşayan insanların düşünce yapışına çok ince iğnelemeler ile dokunduğunu görüyoruz.

İsa’ya göre İncil eserinde, İsa’ya, bir kayığın üzerinde, ilerde onun için kimlerin savaş başlatacağı ve kimlerin öleceğine dair anlatılan bir kısım vardır ki insanı günlerce düşünmeye sevk edebilir.Daha fazla spoiler vermeyelim diyor ve kitabı bir an önce alıp okumaya başlamanızı tavsiye ediyorum

2.   Dostoyevski- Suç ve Ceza: Yahu bu kitabı okumayan, Raskolnikov’u tanımayan kaldı mı dediğinizi duyar gibiyim. Tekrar okuyun! Evet yanlış duymadınız hiç okumamış gibi tekrar okuyun hiç fark etmediğiniz detaylar, hiç sormadığınız sorular gelecek aklınıza. Suç kavramının nerede başlayıp nerede bittiğine, ceza yaptırımının hangi durumlarda uygulanacağına veya cezalandırılması gereken kişinin nasıl belirleneceğine dair müthiş sorularla karşı karşıya kalacağınıza inanıyorum.

3.   MuratMenteş- Ruhi Mücerret: Yaşlı bir insan, üstelik İstiklal Gazisi baş kahramanımız. Kulağa bir komedi eseri için oldukça garip gelse de durum bu ancak Ruhi amcanın hayal Dünyası bizlerden çok geniş ve hayata bizden daha enerjik bakıyor. Her bir bölümünün başında alıntılanan sözler ise insanı güldürürken düşündürüyor. İşte o sözlerden bir tanesi: ‘‘ Hayat satrancın aksine şah mattan sonra da devam eden bir oyundur.’’

4.   TurgutÖzakman- Diriliş: Turgut Özakman’ı tanıtmaya gerek görmüyorum malumunuz kendisi gerçek bir tarih araştırmacısı bir fikir işçisi. Diriliş Çanakkale isimli eserinde Çanakkale savaşında her bir birliğin yaşadığı çatışmayı, ordumuzun her bir manevrasını, her bir tepeyi, ovayı, düzlüğü santim santim anlatıyor. Çanakkale efsanesini gerçekten merak edip okumak isteyenleri bu şaheser ile baş başa bırakmak istiyorum. Kitabın kalınlığına hiç aldanmayın su gibi akan bir eser Çanakkale Diriliş. Kitap önerileri listesinde bana göre mutlaka yer alması gereken bir eser.

5.   Zülfü Livaneli – Engereğin Gözündeki Kamaşma: Listemizdeki ikinci tarih kitabı engereğin gözündeki kamaşma veya engereğin gözü adıyla piyasaya sürülüyor.

Eser bir harem ağasının notlarının derlenmesi ve tercümesinden ibaret, Nazi Almanya’sından Türkiye’ye kaçan akademisyenlerden birinin kişisel çabalarıyla keşfedilen notlar titizlikle işleniyor Zülfü Livaneli tarafından. Osmanlı Sarayının iç yüzünü tüm detaylarıyla gözler önüne süren bir yapıt.

6.   Jacques Verges – Savunma Saldırıyor: Yazarımız ünlü bir sosyolog ve avukat olan Jacques Verges. Her ne kadar coğrafyamızda fazla duyulmasa da savunma saldırıyor haklılık ve tutarlılık kavramları üzerinden adalet kavramını yeniden tanımlıyor. J. Verges’e göre savunma davaları kendi içerisinde ikiye ayrılıyor: birincisi uyum ikincisi ise kopuş savunmaları. İddia, savunma ve haklılık adeta kitapla birlikte yeniden tanımlanıyor gözümüzde. Hukuk öğrencileri için kitap önerileri listemizin başında gelen savunma saldırıyor sayfa açısından küçük olan hacmiyle bizce herkesin okuması ve anlaması gereken bir kitap.

7.   Gabriel Garcia Marquez- Yüz Yıllık Yalnızlık: Latin edebiyatının şahane ürünlerinden bir tanesi, ben dahil bir çok roman sever okurun tercihi Rus Edebiyatı olsa da yüz yıllık yalnızlık en iyi roman önerileri değil en iyi kitap önerileri listeme de dahil oluyor.

Eserde yazarımız olayları bir karakterin, Ursula’nın gözünden aktarıyor. Kitabı kafasında 15 yıl kurguladığını ve düşündüklerini kağıda iki yılda aktardığını belirten  Garcia kitapta sıradan birinin hislerini mükemmel şekilde tarif ediyor. Okurken sık sık yaşayıpta tarif edemediğimiz, adını koyamadığımız hislerimize rastlıyoruz. Konunun sıradanlığı,yazarın dilinin güzelliği, Türkçe ’ye başarılı şekilde çevrilmesiyle kitap önerileri listemize giriyor yüz yıllık yalnızlık.

8.   Vedat Türkali- Kayıp Romanlar: Hikayenin baş kahramanı Nihat, yıllar sonra İstanbul’a ayak basar, bu sırada 70’li yaşlarındadır. Kendince siyasi kimliğine uygun bir hayat sürmeye çalışmıştır. Bir roman yazmak fikri üzerinde durmaktadır, bu süreçte ummadığı bir aşk yaşayacağı bir genç kızla karşılaşır.

Bu andan itibaren ülkenin sosyal ekonomik ve siyasi mozaiği ışığında genç kızla kurduğu ilişkiyi okurlara en etkili şekilde anlatmaktadır yazarımız Vedat Türkali. Psikoloji romanlar, derin çözümlemeler ve okudukları hakkında uzun uzun düşünmeyi sevenler için eşi bulunmaz bir eser. Bir yandan siyaset diğer yandan toplumca dışlanan bir aşkın hikayesi. Yaklaşık yedi yüz sayfalık bir eser ancak uyarıyorum işiniz varsa kesinlikle başlamayın ara vermeden bitireceğiniz bir eser!

9.   Orhan Pamuk – Cevdet Bey ve Oğulları: Yirminci yüzyılın başlangıcından 1970 yılına kadar İstanbul’lu bir ailenin gözünden Türkiye’nin değişim ve dönüşümünü, dönüşümün baş döndürücü hızını anlatan bir kitap. Kitap önerileri listemde yer alan ilk 8 kitabın yazarı oldukça akıcı ve bir çırpıda okunabilen eserler yazarken Orhan Pamuk bambaşka bir tarza sahip. Okumayı ne olursa olsun bırakmayan okurların sabır göstereceği yavaşlıkta anlatıyor hikayeyi ve kendi içinde 3 ana döneme zamana göre bölmeyi seçiyor. Çok eski tarihlerde İstanbul nasıldı ve nasıl bir dönüşüm geçirdi,yalnızca fiziksel değil toplumsal anlamda, değişimi tüm çıplaklığıyla anlatıyor Orhan Pamuk.

10.  Tayfun Er – Erguvaniler: En iyisini sona sakladım J Kitabın açıklamasında Türkiye’de iktidar doğanlar gibi bir giriş cümlesi mevcut. Komplo teorisi sevenler başta olmak üzere herkese tavsiye edebileceğiniz bir eser erguvaniler. ‘‘Bu ülkede tanınmış ve zengin herkes birbirinin akrabası ve bir yerlerden tanıyor mu ya?’’ sorusunu kesinlikle soracaksınız.

Kitaptan birkaç örnek verip sizi şaşırtmak isterdim ancak seçmek oldukça zor çünkü eserde karmakarışık ilişkiler zinciri önünüze olduğu gibi atılıyor ve kimin eli kimin cebinde sayfa sayfa ayıklıyorsunuz. Benim en çok şaşırdığım olay Emin Çölaşan’ın, Hüsamettin Cindoruk’un dayısının oğlu olmasıydı. Kitapta bu gibi yok artık diyeceğiniz yüzlerce ilişkiye rastlayacaksınız.

Kitabın adının neden Erguvaniler olduğunu araştıran bir okurun kitabı okumamayı seçeceğini düşünmüyorum. Belki de komplo teorilerine kendisini ispatlamak bir şans vermelisiniz. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.