kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

Koronavirüs Haritasında Düşük, Orta, Yüksek ve Daha Yüksek Riskli İller Hangileridir?

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından bugün yapılan açıklamaya göre, koronavirüs haritasında düşük, orta, yüksek ve daha yüksek riskli iller hangileridir? Haberimizde bulabilirsiniz.

Koronavirüs Haritasında Düşük, Orta, Yüksek ve Daha Yüksek Riskli İller Hangileridir?
A+
A-

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından covid-19 süreciyle ilgili 1 Mart 2021 tarihinde önemli açıklamalar yapıldı. Bu açıklamalar içerisinde pandemi sürecinde alınan önlemlerin büyük bölümüne son verildi. Sokağa çıkma yasakları, cafe ve restaurantlar açılması, yüzyüze eğitime yeniden dönülmesi gibi önemli kararların açıklandığı basın toplantısında ülkemizin koronavirüs haritası da belli oldu. İllerin risk durumuna göre ülkemiz dört farklı renge büründü. Koronavirüs haritasında düşük riskli iller, orta riskli iller, yüksek riskli iller ve daha yüksek riskli iller dört farklı renkle gösterildi.

Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan yeni kararlar bu haritalardaki illerin risk durumuna göre belirlendi. Tedbirli ve kademeli normalleşme olarak açıklanan bu yeni süreçte; Türkiye haritasında düşük riskli iller mavi renk, orta riskli iller sarı renk, yüksek riskli iller turuncu renk ve çok yüksek riskli iller kırmızı renk ile gösterildi. Harita içerisinde sarı renkli illerin fazla olması sevindirdi. Buna rağmen, salgın yasaklarının bir süre devam edeceği kırmız renkli illerin de çok az olmadığı görüldü. Peki, koronavirüs haritasında hangi iller mavi renkle gösterildi? Kırmızı renkle gösterilen iller hangileridir?

Koronavirüs Haritasında Mavi Renkli İller Hangilerdir?

Koronavirüs haritasına göre, ülkemizde en düşük riskin olduğu iller mavi renk ile gösterilmiştir. Haritaya ilk bakışta bu illerin genel olarak, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yer alan illerimiz olduğu göze çarpmaktadır.

Ülkemizin koronavirüs haritasına göre Uşak, Şanlıurfa, Diyarbakır, Bingöl, Muş, Bitlis, Batman, Mardin, Siirt, Şırnak, Hakkari, Van, Ağrı ve Iğdır düşük riskli (mavi) iller kategorisinde yer almıştır.

Koronavirüs Haritasında Sarı Renkli İller Hangilerdir?

Haritaya göre en fazla ilin bulunduğu renk, sarıdır. Koronavirüs konusunda orta riskli olarak kabul edilen bu illerde, salgında alınan tedbirlerin büyük bölümü tıpkı mavi renkli illerde olduğu gibi kaldırılmıştır.

Ülkemizin koronavirüs haritasına göre Ankara, Bursa, Manisa, Aydın, Denizli, Isparta, Afyonkarahisar, Eskişehir, Çankırı, Kastamonu, Karabük, Bartın, Çorum, Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Sivas, Kahramanmaraş, Adana, Gaziantep, Hatay, Malatya, Erzincan, Tunceli, Elazığ, Bayburt, Erzurum ve Kars orta riskli (sarı) iller kategorisinde yer almıştır.

Koronavirüs Haritasında Turuncu Renkli İller Hangileridir?

Haritada insanların en fazla kafasının karışmasına neden olan renk, turuncu olmuştur. Turuncu rengin riskli grupta yer alıp almadığı gerek sosyal medyayı0 gerekse de televizyon ekranlarını oldukça meşgul etmiştir. Harita turuncu renkte olan iller, yüksek risk grubunda yer alan illeri göstermiştir.

Ülkemizin koronavirüs haritasına göre İstanbul ve İzmir’in yanı sıra, Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli, Yalova, Çanakkale, Muğla, Antalya, Kütahya, Bilecik, Düzce, Bolu, Zonguldak, Karaman, Mersin, Niğde, Kırıkkale, Kayseri, Kilis, Artvin ve Ardahan yüksek riskli (turuncu) iller kategorisinde yer almıştır.

Koronavirüs Haritasında Kırmızı Renkli İller Hangileridir?

Koronavirüs haritasında en fazla riskin olduğu illerde daha yüksek riskli iller kategorisinde yer alarak, kırmızı renk ile gösterilmiştir. Bu illerin büyük bölümü Karadeniz Bölgesinde bulunmaktadır.

Ülkemizin koronavirüs haritasına göre Edirne, Balıkesir, Sakarya, Burdur, Konya, Aksaray, Sinop, Samsun, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Osmaniye ve Adıyaman ise çok yüksek riskli (kırmızı) iller olarak belirlenmiştir.

Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca’nın resmi twitter hesabından illlere göre haftalık vaka sayısı haritası da paylaşılmıştır. 20-26 Şubat 2021 tarihleri kapsayan haritaya göre en fazla vakanın olduğu iller şu şekilde sıralanmıştır: 

Ordu, Giresun, Samsun, Trabzon, Rize, Tokat, Sinop, Osmaniye, Balıkesir ve Aksaray olarak sıralanmıştır. Koca paylaşımında illerin bu tablodaki durumları dikkate alınarak kategorize edildiğini belirtmiştir.  

resim

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.