Koronavirüs Sebebiyle Hangi İllere Ne Zamana Kadar Giriş Çıkış Yasak 2020

Koronavirüs salgını sebebiyle ülkemizde bazı illere belli bir tarihe kadar giriş çıkışlar özel araçlarla da yasaklandı. Hangi illere ne zamana kadar giriş yasak olacak? Detaylar haberimizde.

03.04.2020
A+
A-

3 Nisan 2020 tarihinde toplanan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Kovid 19 Bilim Kurulu’nun tavsiye kararları kapsamında koronavirüs kovid 19 salgınını önlemek için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından bazı yeni tedbirler açıklandı. Bu tedbirler kapsamında 4 Nisan 2020 tarihinde başlayacak olan illere giriş çıkış yasağı ne zaman sona erecek? Ne zamana kadar hangi illere giriş çıkış yasak olacak? Özel araçla seyahat kısıtlandı mı? Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

2020 Koronavirüs Kovid 19 Salgını Nedir? Ne Durumdadır? 

2019 yılının sonunda Çin Halk Cumhuriyeti’nde görülen ve 11 Mart 2020 tarihi itibariyle ülkemizde görülen ilk vaka ile buraya da ulaşan korona tipi kovid 19 virüsü salgını, yazımız tarihi itibariyle ülkemizde 20 binden fazla insana, tüm ülkelerde ise toplam 1 milyondan fazla insana bulaşmış durumdadır. Bu salgının beklenenden çok daha hızlı yayıldığını ifade eden Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin KOCA başkanlık ettiği Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Kovid 19 Bilim Kurulu ile yapmış olduğu 3 Nisan 2020 tarihli toplantı sonrası bir dizi tedbiri devletin yönetim kademelerine ilettiklerini dile getirdi.

Dr. Fahrettin KOCA’nın basın toplantısını müteakiben ekranlar karşısına çıkarak bir basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN koronavirüs kovid 19’un yayılmasını engellemek adına bir dizi ek tedbirin 4 Nisan 2020 tarihi itibariyle hayata geçirileceğini açıkladı. 

3 Nisan 2020 Tarihli Koronavirüs Kovid 19 Salgınına Dair Yeni Tedbirler Neler?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN yapmış olduğu basın açıklamasında ülkemizde daha evvel hayata geçirilen 65 yaş ve üstü kişilere sokağa çıkma yasağı, kronik hastalara sokağa çıkma yasağı, toplu ulaşım araçları ile seyahat yasağı gibi tedbirlere yenilerinin ekleneceğini ve bu tedbirlerin 4 Nisan 2020 gece yarısı itibariyle hayata geçirileceğini açıkladı. 

Bu tedbirler belirli yaşın altındaki kişilerin de sokağa çıkmasının kısıtlanmasını, belirli alanlarda maske takma zorunluluğunu ve bazı illere giriş çıkışın yasak olmasını kapsamaktadır. Maske takma zorunluluğu ve belirli yaşın altındakilerin sokağa çıkmasının kısıtlanmasını detaylı biçimde anlattığımız çalışmalarımıza aşağıda yer alan yönlendirmeler yardımıyla erişebilirsiniz;

2020 Hangi İllere Koronavirüs Sebebiyle Giriş Çıkış Yasak? İllere Giriş Çıkış Yasağı Ne Zamana Kadar Devam Edecek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamış olduğu tedbirler kapsamında 4 Nisan 2020 gece yarısından itibaren uygulanmaya başlanmak üzere belirli illere giriş ve çıkışlar özel otomobilleri de kapsayacak şekilde belirli bir tarihe kadar kısıtlanmıştır. Bu illere giriş ve çıkışlar 4 Nisan 2020 tarihinden itibaren 15 gün boyunca yasak olacaktır. Ayrıca bu süre gerek görülmesi durumunda yeniden uzatılabilecektir.

Cumhurbaşkanı ERDOĞAN açıklamasında risk oranı yüksek görülen Zonguldak ili ile 30 adet Büyükşehire giriş ve çıkışların kısıtlandığını belirtti. Bu şehirlerin hangileri olduğunu aşağıda yönlendirmesine yer verdiğimiz çalışmamızda bakabilirsiniz;

Bu kısıtlama kapsamında belirtilen illere giriş ve bu illerden ayrılışlar yalnızca toplu ulaşım araçları olan otobüsler ve uçaklarla değil özel araçlarla da kısıtlanmıştır. 

2020 İl Giriş Çıkış Yasağına Uymamanın Cezası Nedir? 

2020 yılında 4 Nisan 2020 tarihinden itibaren hayata geçirilecek olan bazı illere giriş ve illerden çıkışın yasaklanmasına dair tedbirlere uymamanın cezası benzer kaidelere dayandığı için sokağa çıkmama, seyahat yasağı gibi konulardaki cezalarla aynı olacaktır. Bu bağlamda kişilere illere giriş ve illerden ayrılış yasağını ihlal etmeleri durumunda Kabahatler Kanunu kapsamında idari para cezaları ile Türk Ceza Kanunu hükümleri uyarınca yine para ve hapis cezaları uygulanabilecektir. Bu cezaları daha detaylı incelemek için aşağıda yer alan çalışmalarımızı inceleyebilirsiniz;

Kimler İllere Giriş Çıkış Yasağı Kapsamı Dışındadır?

Yukarıda belirtiğimiz illere giriş ve çıkış yasağının istisnası olan kişiler bulunmaktadır. Bunlar;

  • Ülke içerisinde yolcu ya da yük taşımacılığı yapanlar ve yurt dışına yük götürenler veya yurt dışında yük getirenler, taşıdıkları malın cinsine, teslimata dair detaylara ait belgeleri ibraz etmek kaydıyla 72 saat içerisinde teslim edilen ilden ayrılmak ve çıkış kentine dönmek kaydıyla yasağın dışında tutulmuşlardır. Özellikle temel ihtiyaç malzemesi taşınması ve ticari yaşamın sürekliliği için şart olan malları taşıdığını belgelendiren yük araçları için bu şartlarla illere giriş ve illerden ayrılış izni tanınacaktır.
  • Yük ve yolcu taşıyanlardan yasak kapsamı dışında bir ile ulaşmaya çalışanların gerekli belgeleri ibraz etmesi kaydıyla transit geçişlerine izin verilecektir. Yasak dahilindeki illerde duraklama yapılmasına ise müsade edilmeyecektir.
  • Enerji aktarımı için gerekli mal, ara malı veya ham maddeleri taşıyan araçlara sektörde görevli olduklarını belgelendirmeleri durumunda giriş çıkış izni tanınacaktır.
  • Çalışma yaşamında bulunan ve ikametinden farklı yerde çalıştığını belgelendirenlere giriş çıkış izni tanınacaktır. 
  • Sağlık ve güvenlik görevlisi olarak kamu hizmetinde bulunanlara meslek kimliklerini ibraz etmeleri kaydıyla giriş çıkış izni tanınacaktır.

Bu kişiler dışında kalan herkes seyahat izin belgesi başvurusu yapmak ve izin alarak il değişikliği yapabilmek imkanına sahip olacaktır. 

2020 İllere Giriş Çıkış Yasağı uygulamasına dair sorularınız ve paylaşmak istediğiniz bilgiler için Tıklayınız!

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.