kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

Koronavirüs Tedbiri Kapsamında Nerelerde Maske Takmak Zorunlu 2020

Koronavirüs tedbirleri kapsamında hangi alanlarda maske takmak zorunlu olacak? 2020 maske takma zorunluluğu nerelerde geçerli? Maske takmama cezası nedir? Detaylar haberimizde.

Koronavirüs Tedbiri Kapsamında Nerelerde Maske Takmak Zorunlu 2020
A+
A-

3 Nisan 2020  tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın yapmış olduğu açıklamalar kapsamında ülkemizde görülen koronavirüs kovid 19’un yayılmasını engellemek gayesiyle bazı ek tedbirler hayata geçirilmeye başlandı. Buna göre bazı ortamlarda maske takmak zorunlu hale getirildi. Hangi alanlarda maske takmak zorunlu? Hangi tip maskeler Korona tipi Kovid 19 virüsünün yayılmasını engeller? 2020 maske takmama cezası nedir? Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Koronavirüs Kovid 19 Nedir? Kovid 19 Nasıl Bulaşır?

Çin’de ilk defa tanılanan ve sonrasında tüm dünyaya yayılarak yazımız tarihi itibariyle 1 milyondan fazla insana bulaşarak Dünya Sağlık Örgütü’nün de pandemi yani salgın olarak tanımladığı vakalar arasına giren Kovid 19 korona tipi virüs salgını kolay bir biçimde insandan insana geçen ve özellikle solunum yollarında enfeksiyon yaratarak insanların hayatına mâl olabilen bir salgındır. Bu salgının yayılmasını engellemenin temelinde her şeyden evvel sosyal mesafeyi korumak ve hijyen özeni yatmaktadır. Bu kapsamda Türkiye Cumhuriyeti Devleti de peyderpey bir dizi uygulamayı hayata geçirerek salgının daha fazla insana bulaşmasını önlemeye çalışmaktadır. 

Koronavirüs Kovid 19’un Yayılmaması İçin Alınan Tedbirler

Korona tipi Kovid 19 virüsünün yayılmasından, bulaşmasına ve son safhada tedavisine kadar tüm süreci takip eden ve bu alanda yetkin kişilerden kurulu olan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu öngördüğü durumları ve bunların önüne geçmek adına alınması gereken tedbirleri sık sık Devletin yönetim kademesine rapor etmektedir. Bu kapsamda bir dizi tedbir alınmış, yetersiz görüldüğü noktada ise tedbirler daha da genişletilmiştir. İlk etapta kronik hastalar ve belirli yaşın üzerinde olan kişiler için sokağa çıkma kısıtlamaları getirilmiş, izleyen süreçte sokağa çıkma yasağının kapsamı belirli yaşın altında olan kişileri de kapsayacak biçimde genişletilmiştir. Ayrıca öncelikli olarak toplu ulaşım araçları ile seyahate dair kısıtlamalarla başlayan süreç bazı illere özel araçlar ile de girişi kısıtlayacak biçimde genişletilmiştir.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu’nun görevlerine, yapısına ve üyelerine dair daha detaylı bilgiler almak için aşağıda yönlendirmesine yer verdiğimiz çalışmamızı inceleyebilirsiniz;

Bu tedbirlere ek olarak iki önemli tedbir daha koronavirüs kovid 19’un yayılmasını engellemek gayesiyle getirilmiştir. Bu tedbirlerden birisi dışarıda sosyal mesafeye dikkat etmeksizin bir arada bulunmak konusunda kısıtlar iken bir diğeri de belirli alanlarda maske takma zorunluluğu getirilmesidir. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN 3 Nisan 2020 tarihinde yapmış olduğu basın toplantısı ile 4 Nisan 2020 tarihinden itibaren hayata geçirileceğini söylediği tedbirler arasında belirtmiş olduğu maske takma zorunluluğuna dair detaylara yazımızın devamında yer vereceğiz.

rte 5

2020 Maske Takma Zorunluluğu Nedir? Kimleri Kapsamaktadır?

2020 yılında 11 Mart tarihinde ilk vakanın tespit edilmesinin ardından ülkemizde yoğun bir kovid 19 salgını başlamıştır. Bu salgının yayılma hızını yavaşlatmak ve mümkünse durdurmak için bir çok tedbir hayata geçirilmiştir. Bu tedbirlere son olarak 4 Nisan 2020 tarihinden itibaren başlamak üzere maske takma zorunluluğu da eklenmiştir. Maske takma zorunluluğu belirli alanlarda bulunacak olan herkesi kapsayacak şekilde getirilmiştir. Yani maske takmanın yaş, cinsiyet ya da başka herhangi bir ayrıcalıklı grubu yoktur. Belirlenmiş alanlarda bulunacak olan herkesin maske takması kati bir biçimde zorunlu kılınmıştır.

2020 Maske Takmak Nerelerde Hangi Alanlarda Zorunlu Olacak?

2020 yılında 4 Nisan 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere pazar yeri, market gibi kalabalık bulunmak zorunda olunan yerlerde, toplu taşıma araçlarında ve toplu biçimde çalışılmaya devam edilen iş yerlerinde maske takmak zorunlu hale getirildi. Buralarda bulunup da maske takma zorunluluğuna riayet etmeyenler hakkında ise bazı yaptırımlar öngörülmektedir.

Hangi Tip Maskeler Koronavirüs Kovid 19 Bulaşmasını Engeller? Maske Türleri Nelerdir?

Bildiğiniz gibi piyasada bir çok çeşit ve modelde maske bulunmaktadır. Bu maskelerin ise belirli standartları bulunmakta ve koruyuculuk özellikleri bu standartlara göre değişkenlik göstermektedir. Maske tiplerini ve koruma düzeylerini daha detaylı incelemek isterseniz ilgili çalışmamıza aşağıda yönlendirmesine yer verdiğimiz çalışmamızda ulaşabilirsiniz;

2020 Maske Takmamanın Cezası Nedir? 

2020 yılında uygulanacak olan maske takmama yasağını ihlal edenler için uygulanacak olan ceza türleri ve tutarları sokağa çıkma yasağını ihlal etmek ile aynı idari ve adli yaptırımları içermektedir. Bu konuda daha detaylı bilgileri aşağıda yönlendirmesine yer verdiğimiz çalışmamızda ulaşabilirsiniz;

2020 Maske Takma Yasağı ve yaptırımları ile alakalı daha detaylı bilgileri sormak ve bilgiler paylaşmak için Tıklayınız!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.