kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

KPSS 2017/1 Merkezi Atamaları

2017/1 Merkezi Alımları Ne Zaman ? 2017/1 Merkezi Atamaları Tercih Kılavuzu , Kadro Sayısı , Nitelik Kodları , Kontenjanlar

KPSS 2017/1 Merkezi Atamaları
A+
A-

2017/1 Merkezi Atamaları Ne Zaman Yapılacak ?

2017 yılının ilk merkezi atama dönemi olan 2017/1 atamaları 21 haziran ile 3 temmuz arasında tercihler alınacak , tercih edilecek kadrolara ilişkin kılavuz muhtemelen haziranın ikinci haftası açıklanacak .

2016 merkezi atamaları adayları mutlu etmedi , açılan kadro sayıları ortaöğretim KPSS puanı 94 ve üzeri olan adaylar dahi hizmetli kadrolarına yerleşebildi . Lisans atamalarında ise puan aralığı 89 puanın altına inmedi . 2017/1 atamalarında kadro ihtiyacı 13 mart ile 12 mayıs 2017 arasında kurumlardan toplanıp akabinde ihtiyaç doğrultusunda  belli olacak .

Merkezi Atama mı  Açıktan Alım mı ?

Merkezi alım diğer adı ile merkezi atama mülakat olmaması sebebiyle adaylar tarafından çok daha cazip görülüyor . Mülakatlara ilişkin olarak kamuoyunda çıkan referans iddiaları adayları en kötü merkezi kadro en iyi mülakatlı alımdan iyidir noktasına getirmiş durumda. Tüm bu sebeplerden adaylar daha fazla merkezi atama kadrosu beklerken , siyasiler ve kurumlar daha fazla mülakatlı alım yapmak istiyorlar.

merkezi-atama

Merkezi Atamalarda  Kontenjan Sayısı Yüksek Bölümler :

Merkezi atamalar genellikle ön lisans kadrosu ağırlıkta oluyor özellikle yerel yönetimler , emlak yönetimi , büro yönetimi ve bunlara eş değer sayılan bölümler atama noktasında avantaj sahibi . Ön lisans kadrolarında özel nitelik aranan şoförlük , kalorifer sertifikası gibi sertifika veya eğitim gerektiren kadrolar ve hiçbir nitelik istemeyen 3001 kadroları arasında 5-6 puan civarı puan farkı olduğu hesaba katılırsa adayların en çok aranan sertifikaları toplamaya başlaması avantaj yaratacaktır.

Orta öğretim KPSS puanı olan adaylara ise tercihini yap ekibi olarak tavsiyemiz adalet bakanlığı alımlarına ağırlık vermeleridir . Adalet bakanlığı lise , ön lisans ve lisans KPSS puanlarını eş olarak değerlendirmektedir .

2017/1 Merkezi Atamaları Kaç Puana Düşer ?

2016 KPSS puanıyla yapılacak olan merkezi atamalarda 2001 , 3001 ve 4001 kadroları yine 90 puanın altına istisnalar dışında inmeyecektir . Ülkemizde  işsizlik miktarının yüksek olması , genç nüfus fazlalığı ve mevcut ekonomik buhran sonucunda tek çıkış yolu memuriyet olarak görülmekte , sonuç olarakta KPSS’ye  hazırlanan sayısı her geçen gün artmaktadır.

Merkezi Atama hakkında merak ettiklerinizi sormak için tıklayınız .

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.