KPSS de Her İlde Gerçekleştirilmeli!

KPSS de Her İlde Gerçekleştirilmeli!

01.02.2018
A+
A-

ÖSYM 29 Ocak 2019 tarihli açıklaması ile Dikey Geçiş Sınavı’nın bu yıldan itibaren her ilde gerçekleştireceğini belirtmiştir. Kurumun sitesinde yer verilen açıklama şu şekilde;

“Bütün illerdeki adayların sınava daha kolay ulaşabilmesini istiyoruz. Bu çerçevede, hizmetlerimizi yurdumuzun dört bir yanında yaygınlaştırmak ve kolay erişilebilir kılmak için çabalıyoruz. Bu bağlamda daha önce de ALES’i 2018’de 81 ilde uygulama kararı almıştık. Ön lisansta okuyan öğrenci oranı oldukça yüksek. DGS’ye başvuran aday sayısı da her geçen yıl artıyor. Geçen yıl 355 bin 645 aday DGS’ye başvurmuştu. Ancak aday sayısı her yıl artmasına rağmen sınav sadece 17 ilde yapılabilmekteydi. Bu yıl 17 sınav merkezi kısıtlamasını kaldırıyoruz. Gençlerimizin bu sınava erişimlerini artırabilmek, dolayısıyla yükseköğretime bu bağlamda erişimi desteklemek için DGS’yi 2018’de 81 ilde yapacağız.”

Bu yaklaşımı için öncelikle ÖSYM Başkanı Sn. Mahmut ÖZER’e tüm adaylar adına teşekkür ediyor ve KPSS başta olmak üzere diğer sınavlarda da bu hassasiyetin gözetilmesini talep ediyoruz. 

Adayların karşı karşıya kaldığı tek sorun bu da değil, ÖSYM’nin uygulamalarının ortaya çıkardığı tüm mağduriyetleri derlediğimiz Yazımız için TIKLAYINIZ!

2016’da A Grubu için Her ilde sınava girme imkanı kaldırılmıştı!

2016 yılında ÖSYM aldığı karar ile A Grubu sınavlarına sadece belirli sınav merkezlerinde girilmesi kararı almış bunu da, özellikle sınav görevlisi maliyetlerine dayandırmıştı. Bu durum çok ciddi mağduriyet doğurmuş çok sayıda aday sıkıntı yaşamaya başlamıştı.

2018 KPSS ile bu durumun düzeltilmesi ve yeniden eskisi gibi her ilde sınava girilebilmesi için ÖSYM’nin bu hususta da tez zamanda adım atmasını umuyoruz. 

ÖSYM’nin KPSS Tarihi boyunca yaptığı değişiklikleri incelemek için Galerimize TIKLAYINIZ!

Konu hakkında fikir beyan etmek için FORUM sayfamıza uğramayı Unutmayın!

Yazımızı Puanlamak İster misin?

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.