KPSS Lisans Matematik Nasıl Çalışılır?

Kamu Personeli Seçme Sınavında matematik nasıl çalışılır? KPSS lisans matematik netlerinin arttırılması için ne yapmak gerekir? Matematik netlerini arttırmak için ne gibi stratejiler uygulanmalıdır? Sıfırdan matematik öğrenmek mümkün müdür? KPSS 2018 sınavının yaklaştığı şu günlerde kpss lisans matematik nasıl çalışılır yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

A+
A-

Bir çok öğrencinin konularını anlamakta ve sorularını çözmekte zorluk çektiği Matematik dersini irdeleyerek, matematik probleminin üstesinden nasıl geleceğiniz hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz. Bilindiği üzere, insanların Matematik dersi ile tanışmaları çok küçük yaşlarda başlar. Ebeveynler, çocukları henüz bir kaç yaşında iken, sayı sayma yöntemiyle birlikte onları matematik dünyası ile tanıştırır. Bu tanışma faslından sonra insanların hayatları boyunca matematikten bağımsız bir yaşam sürmeleri mümkün değildir

Matematik, ÖSYS ve KPSS’de En Önemli Alandır

Matematik dersinin hayatımızı şekillenmesindeki rolünü en çok hissettiğimiz alanlardan ilki üniversite yerleştirme sınavı iken, diğeri de Kamu Personeli Seçme Sınavıdır. Kamu Personeli Seçme Sınavında yaptığımız her bir matematik netinin getirisi, diğer derslere göre fazladır.  KPSS Lisans için iyi düzeyde matematik neti yapmaksızın devlet memuru olmak hayaldir demek yanlış bir ifade olmayacaktır. Bu nedenle KPSS’de matematik netlerimizi arttırmaktan başka çaremiz yoktur, KPSS lisans matematik nasıl çalışılır yazımız içerisinde netlerimizi nasıl artıracağımıza dair bilgileri bulacaksınız.

Matematik Neden Önemlidir?

Hayatımızın ve yaşam standartlarımızın şekillenmesinde girmek zorunda olduğumuz Türkiye geneli sınavlar: Ortaöğretim sınavı ile başlar, TYT ve AYT sınavlarını kapsayan YKS üniversite yerleştirme sınavı ile devam eder ve son olarak KPSS ile son bulur. Matematiği vasat bir öğrenciden iyi bir üniversitenin Hukuk, Tıp ve Mühendislik bölümlerini kazanmasını beklemek mümkün değildir. Aynı şekilde matematiği zayıf bir KPSS Lisans adayının KPSSP3 puan türünden 90 ve üstünde puan almasını beklemekte mümkün değildir. Türkiye geneli sınavlarda iyi puan almanın temel şartı: En az orta düzeyde matematik neti yapmakla mümkündür. O halde, matematik dersi zayıf olan ve KPSS 2018 sınavında iyi puan almayı hedefleyen lisans mezunu bir adaya matematik dersine nasıl çalışması gerektiğini anlatmak gerekir.

KPSS Lisans Matematik Nasıl Çalışılır?

Matematik dersine çalışmak ve sorularında pratik kazanmak sonradan öğrenilebilen bir şeydir. Matematik dersine yatkın olmak her ne kadar çok küçük yaşlarda temellendirilen bir şey olsa da asıl mesele: Matematik öğrenmede ısrarcı olmak ve bunun sistematiğini çözmektir. KPSS 2018 sınavı için sayılı günlerin kaldığı şu günlerde matematik netlerimizi nasıl arttırmalıyız?  İşte maddeler halinde bu sorunun cevabı.

  • Sabırla Çalışmayı Sürdürün: Matematik dersi için geçmişimizden kalma bir temelden yoksunsak, Matematik dersini öğrenmenin ciddi sabır gerektiren bir mesele olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız. Bu konuda yapılan en büyük yanlış: Cevabını bulamadığımız bir kaç matematik sorusunda veya yanlış yöntemlerle zaman kaybettiğimiz matematik sorularında yılgınlığa düşerek çalışmayı bırakmamızdır. Bu gibi durumlarda yapmamız gereken, her olursa olsun anladığımızı düşündüğünüz bir konuda dahi 20 soruluk bir testin 5 sorusunu çözebilsek de çalışmayı sürdürmektir. Sizin bu test için sadece 5 soruyu yapabilmemiz, konuyu anlamadığınız anlamına gelmez. Diğer matematik konulardaki metot ve yöntemleri henüz görmemiş olmanızdan kaynaklanır. Diğer  matematik konuları tamamladıkça yapamadığınız soruların sebebinin bu sorularla iç içe olduğunun farkına varacaksınız. Matematik konuları bir zincirin halkalarına benzer. Ortaya çıkan sonucu görebilmeniz için sonuna kadar devam etmeniz ve sabırlı davranmanız gerekir.

  • Konuları Doğru Kaynaktan Çalışın:  Matematik konularında anlamadığınız ve sorularını çözemediğiniz konu başlıkları için açıklamalı soru çözümü olan kitaplardan veya konu anlatımlı videolardan yararlanmalısınız. Bu konuda tercihini yap olarak sizlere SORUBANKASI.NET konu anlatımlı videolarını kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Konulardan bir kaçını anlamasam da olur, zaten sınavda bu konulardan fazla soru çıkmıyor yanılgısına asla kapılmayın. Matematik zincirinde halkalarından birinin eksikliği bütünün ortaya çıkmasını engeller. Yararlandığınız kaynakları ve videoları  tekrar tekrar gözden geçirin. Göreceksiniz ki bu kaynaklar içerisinde diğerlerine göre daha kolay olan bir kaynak muhakkak vardır ve o kaynak konuyla ilgili soruları çözmenize yardımcı olacaktır. Videolarda da hocaların soruya yaklaşımına dikkat edin. Kısaca ısrarcı olun, hemen vazgeçmeyin, bilmediğiniz konuları öğrenmek ve sorularını çözmek için alternatif çözüm yollarına başvurun. Videolu ders anlatımlarından yararlanmak günümüzde en pratik ve kalıcı çözüm yollarından bir tanesidir.

  • Yardım İsteyin: Anlamadığınız ve sorularını çözemediğiniz konular için birilerinden yardım talep edin. Çok zor olmayan konularda dahi zorlanıyor olabilir veya normalin ötesinde zaman kaybı yaşıyor olabilirsiniz. Öğretmenlerden, aile ve çevrenizdeki eğitimcilerden, üniversite öğrencilerinden, arkadaşlarınızdan ve sorubankası.net hocalarından yardım isteyin. Hiçbir soru tipini yapmadan geçmeyin, onu muhakkak birisine çözdürmeye çalışın, o soru tipi dönüp dolaşıp başka bir konu içerisinde karşınıza çıkacaktır. Soruları pas geçerek bir sonuca ulaşamazsınız. Matematikte her soru tipi aslında bir konu değerindedir. Her soru tipinin faklı bir metodu vardır, bu nedenle soru tiplerini es geçmeksizin çözümünü yaptırmalısınız.

  • Kendi Matematik Evreninizi Yaratın:  Matematikle her gün uğraşın, yapamadığınız bir soru tipini otobüste aklınıza mı takıldı, o an açın ve çözmeye çalışın. Kendi kendinize çevrenizde gördüklerinizden sorular üretin. Örneğin, araba plakalarında yer alan sayılar üzerinden basit sorular ve çözümler üretin. Markete gittiğinizde küçük problemler kurarak hesaplar yapın ve bunları kafanızdan çözmeye çalışın. Uzun bir yolcuğuna çıktığınızda hız probleminden hareketle ne kadar sürede nereye varacağınızı düşünün. Kendi matematik evreninizi yaratın. Bu evrende karşılaştığınız her soruna ürettiğiniz çözüm, matematiği daha çok sevmenize yardımcı olacaktır.

  • Sürekli Soru Çözün: Matematikte her çözülen testin ardından, hızlandığını hissetmek doğru orantılıdır. Test çözmeyi asla bırakmayın. İlk testin 20 sorusundan 5 tanesini yapmış olsanız da, ikinci testi çözmek için yeniden masa başına geçin. Videolardaki soruları kendiniz çözmeye çalışın, daha sonra nerede pratik davranmıyorsunuz bunun üzerinde durun. Tekrar tekrar aynı soruyu videodan izlemek o anlık zaman kaybı olarak gelebilir ancak o videolarda öğrendiğiniz pratik bir yöntem ilerde yaşayacağınız çok daha büyük bir zaman kaybının önüne geçilmesini sağlayacaktır. Geçmişte yapamadığınız soruları konular tamamlandıkça tekrar çözmeye çalışın. Her konunun sizlere öğrettiği yeni soru tipleri olacaktır, geçmişte bir konuda yapamadığınız bir soru tipi aslında her yeni öğrendiğiniz konu sayesinde kolaylıkla yapılabilir konuma gelecektir.

  • KPSS Denemelerinde Sonuç Değerlendirmesi Yapın: Kendinizi her sınav sonrası sorgulamaktan çekinmeyin. Netlerim artıyor mu? Hızım artıyor mu? Basit hata sayım azalıyor mu? Eğer yukarıda yer alan maddeleri istisnasız yerine getiriyor iseniz, net ve hızınız her sınav sonrası artarken, basit hata sayınız azalacaktır. KPSS sınavına son bir ay kala neredeyse her gün deneme sınavı yapın. Deneme sınavlarında hiçbir kaynakta görmediğiniz özgün sorularla karşılaşma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Bu soruları çözemezseniz de, bir bilene muhakkak çözdürmeye çalışın.

KPSS Lisans matematik çalışma yöntemlerinde sarmalı başa saralım ve konuştuklarımız tekrar edelim: Matematik öğrenmek sabır işidir. Sabırla öğrenmeye çalışanın Çince öğrendiği bir insan zihnine sahip olduğumuz unutmamalıyız. Matematik semboller üzerinden işleyen ve temelde 10 rakamdan türetilen basit bir dil. Çince öğrenebilen insan zihninin, Matematik dilini öğrenememesi diye bir şey yoktur. Doğru kaynaktan hareketle edeceksiniz. Konu anlatımlı kaynaklardan matematik çalışmak size zor geliyorsa, SORUBANKASI.NET sayfasındaki videolu konu anlatımlarından faydalanacaksınız. Koparana kadar, elinize sımsıkı alana kadar matematik dilini öğrenmeye devam edeceksiniz. 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.