2017 KPSS Lisans Sınavından Sonra Hangi Kurumlar Sınav Açacak?

2017 KPSS Lisans Sınavından Sonra Hangi Sınavlar Açılacak?

KPSS 29.05.2017, 19:50 01.05.2018, 16:38
2017 KPSS Lisans Sınavından Sonra Hangi Kurumlar Sınav Açacak?

2017 KPSS Lisans Sınavından Sonra Hangi Sınavlar Açılacak?

21 Mayıs 2017'de Genel Kültür - Genel Yetenek kısmı, 27 - 28 Mayıs 2017 tarihlerinde ise Alan Bilgisi kısmı yapılmış bulunan Kamu Personeli Seçme Sınavı (Lisans) sonrasında adayların en çok merak ettiği konuların başında hangi kurumların personel alımına çıkacağı gelmektedir. 2016 yılını belirsizlikler ve az sayıda ve seyrek alımlarla geçiren adaylar, puan geçerliliğinin de bir seneye inmesiyle yeniden sınava hazırlanmak durumunda kaldılar.

Yeniden sınava girecek olan adayla daha çok alım olmasını, daha fazla gence istihdam imkanı sağlanmasını umuyor ve devlet büyüklerinden bekliyor. Emeklerinin karşılığını en kısa sürede almak isteyen adaylara yol gösterebilecek şekilde, alım yapmasını beklediğimiz kurumları bir araya topladık.

Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettiş Yardımcılığı:

Teftiş Kurulu Başkanı Sn. Mustafa APAYDIN'ın Sosyal Medyada yapmış olduğu açıklamalara göre; 2017'nin ikinci yarısında 50 Kişilik bir Müfettiş Yardımcılığı Sınavı daha yapılacaktır. Sınav ÖSYM ile protokol gerçekleştirilebilirse, TEST usulünde yapılacaktır.

Sosyal Güvenlik Kurumu Denetmen Yardımcılığı;

Kurum Başkanı Sn. Mehmet Selim BAĞLI'nın sık sık belirttiği üzere, etkin ve verimli denetim kapsamında belli bir sayıya eriştirilmek istenen Sosyal Güvenlik Denetmenleri için 9. Promosyon alımının da hatta yetişmesi takdirinde 10.Promosyon alımının da 2017 KPSS döneminde yapılmasını beklemekteyiz. Bir ihtimal halen 9.Promosyon'un 2016 KPSS puanları ile gerçekleştirilmesi durumu söz konusu. Yetişmez ise KPSS'den sonra ciddi bir şekilde alım beklenmektedir.

Tarım Kredi Kooperatifleri

2017 yılının muhtemel ilk ilanlarından birisi Kurumun Müfettiş Yardımcılığı ilanı olacak. Kurumun Kontrolör Yardımcılığı ilanı açmasını da bekliyoruz. Bu yıl alım yapacak kurumların başında geliyor. 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı

Uzunca süredir alım yapılmayan ve yapılmasını adayların sabırsızlıkla bekledikleri Gümrük ve Ticaret Uzman Yardımcılıkları için 2017 yılı ilan yılı olacak. Bir aksilik olmadığı müddetçe her unvanına alım yapmış olan kurumun 2017'de uzmanlık için de ilana çıkmasını beklemekteyiz. Özellikle kendi bölümünün netleri yüksek olan adaylar şimdiden hazırlıklara başlasınlar. (YDS Şartı olacaktır)

Maliye Bakanlığı:

Mali Hizmetler Uzman Yardımcılığı

Maliye Bakanlığı'nın 2017 programı dahilinde 250 Mali Hizmetler Uzman Yardımcısı almayı planladığını net bir şekilde bilmekteyiz. Bir aksilik olmaz ise KPSS sonrası süreçte 250 kişilik MHUY için hazırlıklara başlanacaktır.

Maliye Uzman Yardımcılığı - Defterdarlık Uzman Yardımcılığı

Geçtiğimiz sene az sayıda personel alımı yapılan bu iki unvan için, yine Maliye Bakanlığı'nın 2017 programında rakam belirtilmeksizin sınavların yapılacağı belirtilmiştir. Sınavların olacağını net bir şekilde çıkarabiliriz bu durumdan. Sayı konusunda da yine Maliye Uzman Yardımcılığı daha az sayıda olacaktır. Azami 50 kişilik MUY, 100 Kişilik de DUY beklentimiz bulunmaktadır.

Gelir Uzman Yardımcılığı

En çok istihdam ihtiyacı bulunan unvan olan  Gelir Uzman Yardımcılığı için 2017 yılında ciddi bir aksilik olmaz ise bir alım daha olacağını düşünüyoruz. 2016 KPSS puan geçerliliği bitmeden 2000 kişilik alıma çıkan GİB'in personel ihtiyacının halen devam ettiği bir gerçek. Bu noktada KPSS sonrası rutin sınav döneminde bir alım daha gerçekleştirilmesini bekliyoruz.

Kamu Denetçiliği Kurumu - İnsan Hakları Kurumu

Her iki kurum da ilk dönem Uzman Yardımcılarını alalı 3 sene olacak. Haziran - Temmuz döneminde yardımcılıktan Uzmanlığa geçecek olan ilk dönemden sonra 2.dönem Uzman Yardımcılarının alımı için düğmeye basılmasını bekliyoruz. OMBUDSMAN Sn. Şeref MALKOÇ da buna işaret eden demeçler vermiştir. O yüzden KPSS sonrası alım yapmasını beklediğimiz kurumlar arasına bu iki kurumu da ekleyebiliriz.

İŞKUR İstihdam Uzman Yardımcılığı

İstihdam seferberliği kapsamında en ciddi role sahip olan İŞKUR personel talebinde bulundu. Bu noktada da 60 adet İstihdam Uzman Yardımcılığı kadrosu için izin aldı. KPSS sonrası süreçte 60 adet İstihdam Uzman Yardımcısı'nın en kısa süre içerisinde alınmasını beklemekteyiz.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde bulunan özellikle İş Müfettiş Yardımcılığı unvanında ihtiyaç olduğunu biliyoruz. Bu nedenle bu eksiğin giderilmesi adına bir alım bekliyoruz. 

KOSGEB

Uzman Yardımcılığı unvanında uzun süredir alım yapmayan ve eksik kapasite ile çalışan KOSGEB'in çok ciddi personel ihtiyacı olduğunu bilmekteyiz. Bu yıl bu kurumun da alıma çıkacağı konusunda duyumlar mevcut. 

Ekonomi Bakanlığı

Ekonomi Bakanlığı'nın sonbahar dönemi için  Dış Ticaret Uzman Yardımcılığı alımı planlaması mevcut. Sayının 30 kişi civarında olmasını bekliyoruz. 

Yine Bakanlığın taşra teşkilatlanmasında yerini bulan Ürün Denetmen Yardımcılığı'nda da ihtiyaç bulunmaktadır. Bu unvana da 2017 yılında alım yapılmasını bekliyoruz.

İçişleri Bakanlığı;

2016 KPSS döneminde her unvana alım yapacağını duyduğumuz ve duyurduğumuz İçişleri Bakanlığı yılı sadece İçişleri Uzman Yardımcılığı alımını yapmadan kapatacak gibi görünüyor. Yeni dönemde ihtiyaç bulunan bu unvana alım yapılmasını bekliyoruz.

Kaymakamlık içinse şu anki sürecin tamamlanmasının akabinde yeni dönem alımına çıkılacağını bekliyoruz. Şayet ciddi oranda ihraçların yaşandığı ve işlerin aksamasının mümkün olmadığı bu alanda en kısa sürede Bakanlık açığı kapatmak isteyecektir. Sonbahar döneminde yeni bir Kaymakamlık sınavı olması çok muhtemeldir.

Sayın Bakan'ın açıklamaları doğrultusunda çok ciddi GÖÇ Personeli ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Bu noktada 2017 yılının ciddi bir Göç İdaresi alım yılı olmasını beklemekteyiz. Özellikle Kamu Yönetimi ve Uluslararası İlişkiler testlerinde iyi netler bekleyen adaylar için güzel bir alım olacağı muhakkaktır.

Yine 2015 döneminden beri alım yapılmayan İl Planlama Uzman Yardımcılığı unvanı için de 2017 döneminde bir alım hazırlığı bulunmaktadır. 

 Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı

Kurum Uzman Yardımcılığı unvanına son alımını 2014 yılında gerçekleştirdi. Kurumun o dönem alınan Yardımcıların Uzman olmasından sonra alıma çıkma politikası mevcut. 2017 yılı sonlarına doğru alım yapmasını bekliyoruz.

ÜST Kurullar

Üst Kurullar özellikle de bir süredir alım yapmayan Kamu İhale Kurumu, Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu gibi kurumların ciddi alımlara çıkmasını beklemekteyiz. Prestijli merkez unvanlarından olan bu bu kurulların Uzman Yardımcılıkları da adaylar için iyi seçenekler olacaktır.

Merkez Bankası

2017 Puanı ile ilk ilana Araştırmacı alımı ile çıkan kurumun Uzman Yardımcılığı için de ilana çıkmasını beklemekteyiz. Özellikle iyi derecede yabancı dili olan ve sayısal kabiliyetine güvenen adaylar için çalışılacak en iyi noktalardan olan kurum adına bu yıl alım yılı olacak gibi görünüyor.

İdari Yargı Hakimliği:

3 Haziran 2017 sınav dönemini İdari Hakimlik alımı olmaksızın geçirecek olan Adalet Bakanlığı'nın yılın son döneminde olmasını beklediğimiz sınavda Mezun İdari Yargı Hakimliği sınavı yapmasını bekliyoruz. Özellikle İİBF/SBF mezunu adayların planlamalarını bu şekilde yapmaları bu özellikli sınavı kazanmalarında önem arz etmektedir.

SAYIŞTAY Başkanlığı Denetçi Yardımcılığı

Sayıştay Başkanı Sn. Seyit Ahmet BAŞ'ın çeşitli mecralarda yapmış olduğu açıklamalar ışığında sonbahar döneminde 45 kişilik bir alım daha bekliyoruz. Bildiğiniz üzere Sınava katılabilmek için KPSS P48 puanı kullanılacağından adayların KPSS'yi ihmal etmeksizin çalışmalarını sürdürmeleri gerekmektedir.

Alımlarla ilgili duyumları takip etmek, fikrinizi paylaşmak için FORUM Sayfamız

Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu