2020 KPSS Önlisans Geç Başvuru Tarihleri Ne Zaman?

2020 KPSS Önlisans başvuru tarihlerini kaçıran adaylar için geç başvuru tarihleri açıklanmıştır. Memur olmak isteyen adayların ÖSYM tarafından gerçekleştirilen kpss önlisans sınavına katılmaları gerekmektedir. KPSS Önlisans başvuru tarihlerini çeşitli nedenlerle kaçıran adaylar için geç başvuru tarihleri açıklanmıştır. 2020 KPSS Önlisans başvuru tarihleri ne zaman? KPSS Önlisans sınavı ne zaman? 2020 KPSS Önlisans geç başvuru tarihleri ne zaman? İşte detaylar…

KPSS 08.03.2020, 15:20
2020 KPSS Önlisans Geç Başvuru Tarihleri Ne Zaman?

Memur olmak için yüz binlerce adayın katıldığı 2020 KPSS Önlisans sınavı başvuru tarihleri 12.08.2020 ile 25.08.2020 tarihleri olarak belirlenmiştir. Her sınavda olduğu gibi kamu personeli seçme sınavında da bazı adaylar başvuru tarihlerini çeşitli nedenlerle kaçırmaktadır. Bu nedenle ÖSYM tarafından 2020 KPSS geç başvuru tarihleri açıklamıştır. Başvuru tarihini kaçıran adayların iki yılı heba olmasın diye böyle bir çözüm yolu bulunmuştur. Peki, 2020 KPSS Önlisans geç başvuru tarihleri ne zamandır? KPSS Önlisans Genel Kültür ve Genel Yetenek oturumu için geç başvuru tarihleri ne zaman yapılacak? Öncelikle, ÖSYM tarafından uygulanan sınavlarda geç başvuru nedir ve ne işe yarar konularına değinelim daha sonra da ana konumuzun cevabını verelim.

Geç Başvuru Nedir?

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen her sınavda olduğu gibi kamu personeli seçme sınavı önlisans oturumu içinde başvuru sürecini çeşitli nedenlerle yapamayan adayların, iki yıl kaybetmelerini önlemek adına, önlerindeki ilk KPSS Önlisans oturumuna katılmalarını sağlamak adına başvuru sürecinin yeniden açılmasıdır. 2020 KPSS Önlisans başvuruları 12 Ağustos 2020 ile 25 Ağustos 2020 tarihleri olarak belirlenmiştir. Beklenmedik aksilikler, görünmeyen kazalar ve başa gelen talihsiz olaylar nedeniyle sınav başvurusunu tamamlayamayan adaylar için geç başvuru tarihleri açıklanmıştır. Sınava katılmak isteyen adayların başvurularını yapamamalarına sebep olan nedenler şunlardır:

  • Adayın ciddi bir tedavi sürecine girmesi ve başvuru tarihlerinden bihaber olması,
  • Adayın geçici olarak akıl sağlığını kaybetmesi,
  • Adayın psikolojik problemlerinden dolayı süreci unutması,
  • Adayın sınava katılmaktan geçici olarak vazgeçmesi,
  • Adayın sınav başvuru tarihlerini düzgün şekilde takip etmemesi,
  • Sınav başvurusu yapmayı son güne kadar öteleyen adayın kimliğini başvuru tarihine bitimine yakın tarihlerde kaybetmesi,
  • Aday İşlemleri Sisteminde yapılacak başvurularda fotoğrafın güncellenmesi gerektiğinin bilinmemesi,
  • Adayın sınav başvuru tarihlerini yanlış hatırlaması ve tekrar tekrar kontrol etmemesi...

KPSS Önlisans Geç Başvuru Tarihleri Ne İşe Yarar?

Kamu Personeli Seçme Sınavına girmek için bir yıl boyunca emek harcayan adaylar, başvuru sürecini kaçırdıkları takdirde sınava katılamazlar. Bu durum gerek adayın gerekse de ailesinin ciddi şekilde üzülmesine ve toplumsal huzursuzluklara sebep olmaktadır. Böyle bir durum, adayın bir yıllık emeğinin boşa gitmesine neden olacaktır. ÖSYM tarafından bu duruma bir son vermek adına geç başvuru süreci kabul edilmiştir. Geç başvuru yapanlar normal başvuru yapanlara göre daha yüksek ücret ödemektedir. ÖSYM tarafından 2020 KPSS Önlisans geç başvuru ücreti belirlenirken normal başvuru ücretine %50 zam yapılacaktır.

2020 KPSS Önlisans Geç Başvuru Tarihleri Ne Zaman?

Yüz binlerce adayın iki yıl da bir katılmak zorunda oldukları Kpss Önlisans sınavı memur olmak isteyenlerin mecburen katıldıkları sınavdır. Bu kişiler içerisinde sayıları on binleri bulan aday, sınavın normal başvuru tarihlerini kaçırmaktadır. Geç başvuru tarihleri bu noktada devreye girerek on binlerce adayın sınavı kaçırmasını engellemektedir. O halde; 2020 KPSS Önlisans Geç Başvuru Tarihleri Ne Zaman? Sorusuna cevap verelim.

  • 2020 KPSS Önlisans Geç Başvuru Tarihleri : 8 Eylül 2020 tarihinde başlayacak olup, 9 Eylül 2020 saat 23:59'da sona erecektir. ÖSYM geç başvuru tarihini 48 saat olarak belirlemiştir. Adayların bu konuda dikkatli davranmaları gerekmektedir.
  • 2020 KPSS Önlisans sınavı 18 Ekim 2020 tarihinde uygulanacaktır.

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu