2021 KPSS İngilizce Öğretmenliği ÖABT Konuları ve Soru Dağılımı (ÖSYM)

ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek 2021 KPSS İngilizce Öğretmenliği ÖABT sınav konuları nelerdir? 2021 KPSS İngilizce Öğretmenliği ÖABT soru dağılımı nasıl?

KPSS 01.02.2021, 01:20
2021 KPSS İngilizce Öğretmenliği ÖABT Konuları ve Soru Dağılımı (ÖSYM)

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek olan 2021 KPSS ÖABT İngilizce Öğretmenliği sınavı konuları nelerdir? 2021 KPSS ÖABT İngilizce Öğretmenliği konularının sorulara dağılımı nasıldır? 2021 KPSS ÖABT İngilizce Öğretmenliğine dair detayları çalışmamızda inceleyebilirsiniz.

2021 KPSS ÖABT Nedir? Kimlerin Katılması Gerekmektedir?

2021 yılında gerçekleştirilecek olan Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS'nin Öğretmenlik alan oturumu olan 2021 KPSS ÖABT oturumuna İngilizce Öğretmenliği adaylarının yanı sıra alan sınavına girmesi öngörülmüş diğer öğretmenlik adayları da 2021 KPSS Lisans ve 2021 KPSS Eğitim Bilimleri oturumuna ilave olarak 2021 KPSS ÖABT oturumlarına katılacaklardır. Bu öğretmenlik alanlarının hangileri olduğunu incelemek için ilgili çalışmamızı aşağıda yer verdiğimiz yönlendirme ile inceleyebilirsiniz;

2021 KPSS ÖABT İngilizce Öğretmenliği Sınavı Ne Zaman Gerçekleştirilecek?

2021 KPSS ÖABT İngilizce Öğretmenliği Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yayımlanan sınav takvimine göre 15 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek.

2021 KPSS ÖABT İngilizce Öğretmenliği Alan Sınavı İle Hangi KPSS Puan Türü Nasıl Hesaplanmaktadır?

2021 KPSS ÖABT İngilizce Öğretmenliği sınavına katılacak olan adayların yalnızca 2021 KPSS Lisans ve Eğitim Bilimleri oturumlarına katılacak olan adaylardan farklı olarak KPSS P10 puan türleri değil, KPSS P121 puan türleri hesaplanacaktır. Bu puan türü adayların yarıştıkları İngilizce Öğretmenliği adayları arasındaki sıralamalarının belirleneceği puan türüdür ve adaylar atama tercihlerinde bu puan türünü kullanacaklardır.

2021 KPSS ÖABT İngilizce Öğretmenliği KPSS P121 puan türünün hesaplanmasında adayların 2021 KPSS Lisans oturumu netlerinin etkisi %30, 2021 KPSS Eğitim Bilimleri netlerinin etkisi %20 ve 2021 KPSS ÖABT netlerinin etkisi %50 oranında olacaktır.

2020 KPSS ÖABT İngilizce Öğretmenliği Alan Sınavına Kaç Aday Katıldı? Adayların Standart Sapma Oranı ve Ortalama Netleri Kaç Oldu?

2020 yılında gerçekleştirilen 2020 KPSS ÖABT İngilizce Öğretmenliği alan sınavına katılan aday sayısını, bu adayların netlerinin ortalamasını ve standart sapma miktarını aşağıda yer alan tablomuzda inceleyebilirsiniz;

Soru Sayısı Standart Sapma Net Ortalaması Katılım Sayısı
75 15.408 35.612 15.297

2021 KPSS ÖABT İngilizce Öğretmenliği Sınavı Konuları Nelerdir? Soru Dağılımı Nasıl Olmaktadır?

15 Ağustos 2021 tarihinde Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek olan 2021 KPSS ÖABT İngilizce Öğretmenliği alan sınavında adaylara sorulacak olan soru sayısı 75'tir. Bu 75 adet sorunun 45 soruluk kısmı alan bilgisi başlığı altındaki konulardan, 30 tanesi ise alan eğitimi başlığı altındaki konulardan sorulacaktır. 

2021 KPSS ÖABT İngilizce Öğretmenliği alan bilgisi sınavında adaylara sorulacak olan 75 sorunun 30 soruluk kısmı alan eğitimi konularından olacaktır. Adaylara soru yöneltilecek olan 45 soruluk alan bilgisi sorularının konulara dağılımı ise şu şekilde olacaktır;

*2021 KPSS ÖABT İngilizce Öğretmenliği alan sınavı soru dağılımına dair bilgiler halen yayımda olan Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM kılavuzlarından faydalanılarak oluşturulmuştur. Merkezin yapacağı güncelleme ve değişikliklere göre çalışmamız da güncel tutulacaktır.

Diğer Yabancı Dil Öğretmenliklerine Nasıl Girilmektedir?

İngilizce öğretmeni olarak kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapmak isteyen adayların ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek olan 2021 KPSS İngilzice Öğretmenliği ÖABT alan oturumuna katılmaları gerekirken diğer yabancı dil alanlarında kamu kurumların öğretmen olarak görev yapmak isteyen adaylar için herhangi bir alan sınavı söz konusu olmamaktadır. Bu adayların katılmaları gereken ilk iki oturum diğer öğretmen adayları ile ortaktır. Yani diğer yabancı dil öğretmenliklerine girecek olan adaylar da 2021 KPSS Lisans ve 2021 KPSS Eğitim Bilimleri oturumlarına katılmalıdırlar. Ancak bu adayların atanmalarına esas teşkil eden KPSS puan türleri olan KPSS P120 puan türünün hesaplanabilmesi için adayların aynı zamanda yine ÖSYM tarafından gerçekleştirilen yabancı dil seviye tespit sınavı (YDS) oturumlarına katılmaları gerekmektedir. 

2021 KPSS ÖABT İngilizce Öğretmenliği Alan Sınavı oturumuna dair sorularınızı sormak, bilgiler edinmek ve diğer adaylarla 2021 sınavına hazırlık sürecini tartışmak için FORUM sayfamızı takip etmeyi Unutmayın!

Yorumlar (19)
Şahin 6 ay önce
Vaktinde çalışıp eğitim fakültesindesin diyen arkadaşa söylüyorum, bi' İngiliz dili ve edebiyatı bölümünün müfredatına bak kardeşim. İngilizce öğretmenliği okuyanlar daha iki kelimeyi bir araya getiremezken İngiliz dili ve edebiyatı okuyanlar o romandan o romana geçiyor.
Yunus 5 ay önce
Hahaha. İki kelimeyi bir araya getiremiyormuş. Hangi ing öğretmenliği öğrencisi ile karşılaştın bilmiyorum ama o işler öyle değil. Biz çalışalım 380 üstü puan alalım, 200,250 ile ing edebiyatına girip sonra bizim kontenjanları doldurun öyle mi? Onu da geçtim ing edebiyatı mezun olup formasyon alsanız bile bu aöbt ve eğitim bilimleri sınavı karşınızda kocaman bir duvar olarak duracak çünkü bunun eğitimini biz okuduğumuz süreç boyunca alıyoruz. Sağlam bir temel için en az 1,1.5 sene de buna ayıracaksınız.
Ebru 6 ay önce
Konu eğitim fakültesi ve fen edebiyat fakültesi olayı değil. Tamamen kişilerin kendilerini geliştirmesiyle alakalı. Kendinizi rahatlatmak amaçlı böyle bir yarışın içine girmek yerine teoride değil performansta farkınızı gösterin bence.
Su 7 ay önce
Vaktinde calisip egitim fakultesi kazansaydin yazan arkadas hangi egitim fakultesinden mezunsun merak ediyorum iyi bir fen edebiyat fakultesini calisarak kazanmis, egitim fakultesine edebiyati tercih etmis biri olarak
gamze 2 ay önce
bak kardeşim çalışıp öğretmenlik yerine hangi üniversitenin edb bölümünü tercih ettin kalpten bilmiyorum ama barajda bıraktığım ygs puanını dil ile 420 küsüre tamamlayıp sadece 5 tercih, 5ine de öğretmenlik yazmış bir insan olarak cevap veriyorum. İngilizcede dil edebiyat tercih meselesi değil, cidden zorunda kaldığınız için seçtiğiniz bir bölümdür. umarım eğitim çıkışlı insanları matematik türkçe tarih coğrafta yaparak eleyemezsiniz. ki zaten alan bilgisinin kat sayısı daha yüksek...
Buse 3 ay önce
Eğitim fakültesi yerine fen edebiyat fakültesi tercih etmiş biri olarak dönüp dolaşıp öğretmen olmak istemeniz de ayrı güzelmiş :)
aleyna 7 ay önce
merhabalar ben ingiliz edebiyatı öğrencisiyim öğretmen olmak istiyorum ne yapmam gerek hangi sıanvlara giricem kpss sadece ingilizcemi olucak
simge 2 ay önce
Eğitim Fakültesi okuyup öğretmen çıksa onlara sanırım bir sürü laf edermiş iki kelime bilmiyor falan diye arkadaşları bu ilk olarak kişinin kendisini geliştirmesi ile alakalı ikinci olarak da orada nasıl öğretmenlik yapmanız gerektiği öğretiliyor. İngilizce öğretilmiyor. Müfredatlarına bakın falan filan demişsiniz. Müfredatları tabiki farklı. Çünkü orada amaç “öğretmenlik” yapmak. Sizin gibi dil edebiyat mezunları formasyon alıp bizim 4 yılda öğrendiklerimizi 2-3 ayda yüzeysel bir şekilde “öğrenip” öğretmenlik yapmaya çalıştığı için eğirim sistemi böyle zaten. Bence herkes kendi bölümü hakkında konuşsun. Hangi bölüme girdiyseniz o bölümde ilerleyin. Edebiyat okuyup öğretmenlik yapmayın. Olmuyo çünkü. Yapacaksanız da öğretmenlik okuyun.
Ömer 7 ay önce
aleyna ulaş bana yardımcı olayım ofaruk1905 insta
TUTSI 7 ay önce
Edebiyat mezunuysan girme hem öğretmenlik okuyanların hem de öğrencilerin hayatlarını karartıyorsunuz vaktinde çalışıp eğitim fakültesi kazansaydın..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
26
az bulutlu